Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hiperprolaktynemia czynnościowa: jakie daje objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Hiperprolaktynemia czynnościowa: jakie daje objawy?

badanie-krwi

Fot.: StudioLaMagica / stock.adobe.com

Hiperprolaktynemia czynnościowa zależna jest od czynników odwracalnych, np. stresu. Hiperprolaktynemia może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania i problemów z zajściem w ciążę, jednak jest stanem fizjologicznym już w trakcie trwania ciąży i karmienia piersią.

Hiperprolaktynemia oznacza nadmierny poziom prolaktyny w organizmie. Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej, a konkretnie przez znajdujące się tam komórki laktotropowe. Wydzielanie prolaktyny zależne jest od poziomu dopaminy (mającej działanie hamujące), a także hormonów pobudzających, czyli serotoniny, tyreoliberyny i beta-endorfiny. Wszystkie te hormony produkowane są w podwzgórzu. Prolaktyna ma działanie pobudzające przede wszystkim laktogenezę. Oddziałując na komórki pęcherzykowe w gruczole sutkowym, pobudza w nich syntezę laktozy, tłuszczów i białek. Nie jest to jednak jej jedyna funkcja.

Hiperprolaktynemia czynnościowa – przyczyny

Prolaktyna pełni poza laktacją wiele innych funkcji, a mianowicie ma wpływ na metabolizm węglowodanów i temperaturę ciała. W okresie pokwitania poziom prolaktyny wzrasta fizjologicznie, osiągając wartości jak u dojrzałych kobiet (5–20 ng/ml). Okres ciąży wiąże się ze znacznym wzrostem poziomu prolaktyny, nawet do 300 ng/ml. U mężczyzn poziom prolaktyny nie powinien być wyższy niż 5 ng/ml. Zdecydowany wzrost prolaktyny odnotowuje się fizjologicznie w godzinach nocnych.

Nieprawidłowy poziom prolaktyny może wynikać z zaburzeń czynnościowych, przyczyn jatrogennych, a także z upośledzonej degradacji hormonu. Najczęstsza przyczyna hiperprolaktynemii to spadek aktywności dopaminergicznej podwzgórza. Zaburzenia hormonalne pochodzenia podwzgórzowego dzieli się na czynnościowe, czyli odwracalne i organiczne (nieodwracalne). Czynnościowe zaburzenia pochodzenia podwzgórzowego to najczęstsza przyczyna wtórnego braku miesiączki.

Fizjologicznie hiperprolaktynemia może wystąpić w ciąży, podczas karmienia piersią, podczas stresu, snu, stymulacji brodawek sutkowych i w czasie stosunku płciowego.

Zobaczcie, co dzieje się w naszym organizmie podczas sytuacji stresowej. Jakie hormony się wydzielają?

Zobacz film: Stres - skąd się bierze i kiedy szkodzi? Źródło: 36,6

Patologiczne stany związane z hiperprolaktynemią to:

Rozpoznanie hiperprolaktynemii czynnościowej

Poziom prolaktyny można ocenić poprzez badanie krwi na czczo. Oznaczenie tego hormonu można wykonać niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Badaniem pozwalającym odróżnić hiperprolaktynemię czynnościową od hiperprolaktynemii związanej z obecnością guza przysadki mózgowej jest test z metoklopramidem. Jeśli po podaniu metoklopramidu nastąpi ponad dwukrotny wzrost poziomu prolaktyny, świadczy to o hiperprolaktynemii czynnościowej.

Objawy hiperprolaktynemii

Prawie połowa kobiet z wtórnym brakiem miesiączki wykazuje podwyższony poziom prolaktyny w badaniach laboratoryjnych. Wtórny brak miesiączki to zaburzenie polegające na braku obecności cykli miesięcznych u kobiet, u których miesiączka występowała wcześniej. Głównym objawem hiperprolaktynemii jest mlekotok.

Objawy hiperprolaktynemii można podzielić na hormonalne i kliniczne. Do hormonalnych zalicza się:

  • upośledzenie cyklicznego wydzielania gonadoliberyn, czyli hormonów odpowiedzialnych za regulację hormonalną cyklu miesiączkowego,
  • zaburzenia wydzielania luteotropiny, co wpływa negatywnie na regularność cykli,
  • spadek poziomu estrogenów, co wywołuje zaburzenia lipidowe, osteoporozę,
  • nadmierną aktywację hormonów nadnerczowych,

Hormonalne i rozrostowe zmiany towarzyszące hiperprolaktynemii odbijają się na obrazie klinicznym tego zaburzenia. Obejmuje on:

Leczenie hiperprolaktynemii

Głównym lekiem stosowanym w leczeniu hiperprolaktynemii jest bromokryptyna. Stymuluje ona rozkład prolaktyny i hamuje wzrost komórek przysadki mózgowej odpowiedzialnych za jej produkcję. 

Zobaczcie, jaki wpływ mają hormony na życie kobiet:

Zobacz film: Czy hormony rządzą kobietami? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
10
Polecamy
Jakie są objawy okresu, a o czym świadczy brak krwawienia?
Jakie są objawy okresu, a o czym świadczy brak krwawienia? Dzień Dobry TVN
Wtórny brak miesiączki u kobiet Jaka jest przyczyna?
Wtórny brak miesiączki u kobiet Jaka jest przyczyna? Dzień Dobry TVN
Hiperprolaktynemia - objawy, leczenie, przyczyny, występowanie u mężczyzn i kobiet w ciąży
Hiperprolaktynemia - objawy, leczenie, przyczyny, występowanie u mężczyzn i kobiet w ciąży TVN zdrowie
Prolaktyna – funkcje, normy i zaburzenia
Prolaktyna – funkcje, normy i zaburzenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty