Polub nas na Facebooku
Czytasz: Herbatki zawierające zioła na nadciśnienie – jakie wybrać i czy są skuteczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Herbatki zawierające zioła na nadciśnienie – jakie wybrać i czy są skuteczne?

herbata

Fot.: DN6 / stock.adobe.com

Zioła na obniżenie ciśnienia chronią przed powikłaniami wysokiego ciśnienia, jak również stanowią doskonałą profilaktykę nadciśnienia tętniczego. Działają korzystnie na serce i inne narządy wewnętrzne.

Nadciśnienie tętnicze często określane jest „cichym zabójcą”. Organizm reaguje na gwałtowne skoki ciśnienia tętniczego, jednak w przypadku przewlekłego nadciśnienia tętniczego dochodzi do adaptacji organizmu do wartości wyższych ciśnienia tętniczego. Mimo że człowiek początkowo po wdrożeniu leczenia przeciwnadciśnieniowego może czuć się osłabiony, nie powinien z niego rezygnować. W terapii nadciśnienia można stosować również różne zioła. Nie powinny być one jednak alternatywą dla standardowej terapii, lecz metodą wspomagającą leczenie lub profilaktykę skoków ciśnienia. Na rynku dostępnych jest wiele ziół na nadciśnienie. Zalicza się tu m.in. herbaty, mieszanki, tabletki ziołowe. Ich skuteczność jest dyskusyjna.

Zioła na nadciśnienie – czy warto stosować?

Ziołolecznictwo to bardzo obszerny dział medycyny naturalnej, znane jest człowiekowi od lat. Zioła stosowane są na wiele różnych schorzeń, w tym na nadciśnienie, jednak ich skuteczność jest dyskusyjna. Zioła na obniżenie ciśnienia mogą być nieskuteczne w bardzo rozwiniętej chorobie. Mogą jednak okazać się pomocne w profilaktyce nadciśnienia i zapobieganiu nagłym skokom ciśnienia tętniczego. Zioła powinny być wykorzystywane w łagodnych postaciach nadciśnienia, a także jako metoda wspomagająca leczenie farmakologiczne. Stosowanie ziół na obniżenie ciśnienia jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż w przeciwieństwie do celowanego leczenia farmakologicznego, które nie jest wolne od działań niepożądanych, zioła wywierają wiele dodatkowych korzystnych działań na organizm. Wiele ziół na obniżenie ciśnienia jednocześnie np. reguluje poziomu cholesterolu we krwi. Tak naprawdę zioła na nadciśnienie może stosować każdy. Jedynie u osób ze schorzeniami przewodu pokarmowego niektóre substancje ziołowe mogą nasilać dolegliwości dyspeptyczne. Obniżenie ciśnienia tętniczego jest konieczne, gdyż chroni przed powikłaniami okulistycznymi i zmianami w dnie oka, chroni serce, jak również zapobiega wielu innym powikłaniom.

Skąd się bierze nadciśnienie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze nadciśnienie? Źródło: 36,6.

Jakie zioła na obniżenie ciśnienia stosować?

Lista ziół i naturalnych surowców na nadciśnienie jest bardzo długa. Najczęściej na obniżenie ciśnienia stosuje się melisę. Ma działanie uspokajające, tym samym doskonale sprawdzi się w profilaktyce skoków nadciśnienia u osób z koniecznością redukcji stresu, nadpobudliwością nerwową, zaburzeniami snu. Kolejnym surowcem jest głóg chiński, dwuszyjkowy lub jednoszyjkowy. To naturalny środek obniżający ciśnienie krwi. Działa również wzmacniająco na mięsień sercowy. Wśród innych popularnych ziół należy wymienić:

  • pieprz właściwy – obniża ciśnienie poprzez działanie moczopędne,
  • jemioła – obniża ciśnienie poprzez działanie moczopędne,
  • rumianek – obniża ciśnienie ze względu na działanie kojące, relaksacyjne, uspokajające,
  • skrzyp polny – obniża ciśnienie poprzez działanie moczopędne,
  • lipa – redukuje stres, obniża napięcie naczyń krwionośnych, regeneruje ściany naczyń krwionośnych,
  • ostryż długi – redukuje poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu pośrednio wpływa na normalizację ciśnienia tętniczego,
  • dzika róża – reguluje wiele procesów metabolicznych w organizmie i korzystnie wpływa na układ krążenia,
  • czosnek – działa na nadciśnienie m.in. poprzez redukcję poziomu cholesterolu, ochronne działanie na naczynia krwionośne,
  • jarzębina – działa moczopędnie,
  • poziomka – bogate źródło potasu,
  • ruta – działanie uspokajające.

Gdzie można kupić zioła na nadciśnienie?

Zioła na nadciśnienie, szczególnie w postaci tabletek ziołowych czy gotowych herbat, są dostępne w wielu aptekach, sklepach zielarskich czy sklepach ze zdrową żywnością. Warto zaopatrzyć się w tego typu produkty w aptece, gdyż farmaceuta zawsze udzieli informacji, czy dane zioła mogą być stosowane jednocześnie z innymi przyjmowanymi środkami, czy nie wpływają negatywnie na współistniejące schorzenia.

Bardzo często można spotkać się z mieszankami ziół na nadciśnienie. Warto je wybierać, gdyż wykazują bardziej zróżnicowane działanie na organizm. W przypadku stosowania wielu leków i przechodzenia licznych chorób przewlekłych zawsze należy poradzić się lekarza.

Zioła na obniżenie ciśnienia – w jakiej formie je stosować?

To, w jakiej formie ktoś chce spożywać zioła, jest jego osobistym wyborem. Nie zmienia to wpływu działania leku na organizm. Niektórzy wolą pić je w postaci herbaty, inni chętnie sięgają po ziołowe tabletki. Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Najlepiej jednak pamiętać, by ziół nie spożywać jednocześnie z innymi lekami, tylko zachować pewien odstęp (co najmniej godzinę). Zioła mogą wpływać negatywnie na wchłanianie leków.

Czy pijesz ziołowe herbaty?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
0
Polecamy
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować Dzień Dobry TVN
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków?
Jakie środki farmakologiczne działają najszybciej?
Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Jakie środki farmakologiczne działają najszybciej? TVN zdrowie
Zioła na trądzik – które są skuteczne i jak je stosować?
Zioła na trądzik – które są skuteczne i jak je stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty