Polub nas na Facebooku
Czytasz: Herbata rumiankowa dla przyszłych mam - czy w ciąży można pić rumianek?
menu
Polub nas na Facebooku

Herbata rumiankowa dla przyszłych mam - czy w ciąży można pić rumianek?

NAN

Fot: Subbotina Anna / stock.adobe.com

Rumianek w ciąży wykorzystuje się przede wszystkim jako profilaktykę zapobiegania ciążowym dolegliwościom. Można stosować go w postaci naparu łagodzącego np. bóle brzucha czy poranne mdłości lub jako dodatek do kąpieli redukujący opuchliznę nóg.

Oczywiście w ciąży nie wszystkie zioła są wskazane, ale rumianek jest jednym z tych, którego efekty są bardzo pożądane. Ma dużą zawartość mikroelementów, witamin i substancji czynnych.

Herbata rumiankowa w ciąży - na co pomoże?

Bezcenną zaletą rumianku stosowanego przez kobiety w ciąży, przede wszystkim na początku pierwszego trymestru, jest łagodzenie porannych mdłości (do naparu warto dodać korzeń imbiru). Ponadto poprawia on pracę układu trawiennego, pozwala zlikwidować wzdęcia oraz łagodzi zgagę i ma działanie nasenne i uspokajające (zawiera magnez), co sprawia, że jest dobrym rozwiązaniem w sytuacjach stresowych (pomaga zniwelować napięcie mięśni i uspokaja). Może być stosowany jako zamiennik leków przeciwbólowych, których kobiety w ciąży, ze względu na dobro płodu, nie mogą przyjmować np. przy migrenach i bólach głowy. Dodatkowo stymuluje układ odpornościowy organizmu.

Maści z dodatkiem ekstraktu z rumianku są z kolei skutecznym rozwiązaniem na bolące i nadwrażliwe sutki, do których obrzmienia dochodzi na skutek zmian hormonalnych.

Ponieważ rumianek zawiera wapń i magnez, ma również efekt łagodzący w przypadku zapalenia stawów. Z kolei jego właściwości przeciwhistaminowe sprawiają, że jest lekarstwem na różnego pochodzenia alergie i zmiany uczuleniowe - nie tylko im zapobiega, ale również łagodzi ich skutki.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Nasiadówki z rumianku - czy są bezpieczne w ciąży?

Nasiadówki z rumianku są jak najbardziej bezpieczne dla przyszłych mam, zwłaszcza, że pomagają łagodzić przypadłości charakterystyczne dla kobiet ciężarnych: zapalenie pęcherza moczowego, spazmy macicy (bezwiedne, nadmierne skurcze mięśni) oraz infekcje dróg płciowych (stany zapalne dróg płciowych zagrażają nie tylko zdrowiu matki, ale także nienarodzonemu dziecku). Rumianek wykorzystywany w nasiadówkach ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Może być stosowany do płukania jamy ustnej lub jako dodatek do relaksacyjnych kąpieli. Likwiduje obrzęki i łagodzi podrażnione spojówki.

Kobiety w ciąży często borykają się z nadmierna wrażliwością skóry twarzy, co powoduje, że nie mogą stosować kremów, które nie powodowały żadnych dolegliwości przed ciążą. Rozwiązaniem mogą być naturalne kosmetyki na bazie ekstraktu z rumianku, które poprawiają stan skóry (jest gładsza i bardziej nawilżona). Zioło jest dobrym rozwiązaniem przy cerze trądzikowej ze względu na działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Zwłaszcza że leki na trądzik nie mogą być stosowane przez kobiety ciężarne ze względu na możliwość negatywnego wpływu na płód.

Działanie odżywcze rumianek wykazuje również, jeżeli chodzi o włosy, zwłaszcza te o jasnym zabarwieniu, którym przywraca kolor i nadaje zdrowy blask. Pomaga również poradzić sobie z przetłuszczającą się skórą głowy i łupieżem.

Rumianek w ciąży - jakie są bezpieczne dawki?

Napary z rumianku można przyjmować w ramach profilaktyki do trzech razy dziennie i nie powinno być to w żadnym stopniu szkodliwe dla organizmu matki. Jeżeli chodzi o samą dawkę ziół, należy korzystać z gotowych preparatów lub stosować się do zasady - jedną do dwóch łyżeczek ziół na szklankę wody. Należy pamiętać, że rumianek przyjmowany w nadmiarze może przynieść negatywne skutki, dlatego ciężarna kobieta nie powinna ich stosować na własną rękę, bez porozumienia się lekarzem.

Czy można pić rumianek w ciąży?

Według American Pregnancy Association stosowanie rumianku w ciąży jest bezpieczne, ale należy pamiętać, że, ze względu na dobro matki i nienarodzonego dziecka, nie przeprowadzono jeszcze badań, które jednoznacznie wykluczyłyby negatywne skutki przyjmowania naparów ziołowych. Rumianek jest jednak jednym z częściej polecanych ziół dla kobiet w ciąży. Stwierdzono, że nie wykazuje działania teratogennego na płód (działanie toksyczne). Mimo to należy obserwować swój organizm, zwłaszcza w przypadku regularnego stosowania ziół, i w razie wystąpienia niepokojących objawów koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Wszystkie zioła zawierają wiele substancji chemicznych, które poza działaniem leczniczym, mogą poważnie zaszkodzić. Pierwiastki, które zawiera rumianek, mogą wywołać alergie, a także skurcze macicy. Wrażliwość na niektóre substancje może być wyższa zwłaszcza u tych kobiet, które przed ciążą nie miały nawyku stosowania ziołowych naparów i herbat. Ważne jest, aby pamiętać, że przyjmowane zioła nie mogą być traktowane jako podstawa diety w ciąży, a jedynie jako jej uzupełnienie.

Zobacz film: Na czym oszukują nas producenci herbaty? Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
101
12
Polecamy
Lukrecja - właściwości i działanie.
Korzeń lukrecji w ciąży
Lukrecja - właściwości i działanie. Korzeń lukrecji w ciąży Dzień Dobry TVN
Balsam kapucyński – skład i właściwości
Balsam kapucyński – skład i właściwości Dzień Dobry TVN
Melisa dla dzieci, dorosłych i w ciąży – właściwości melisy, dawkowanie i przeciwwskazania
Melisa dla dzieci, dorosłych i w ciąży – właściwości melisy, dawkowanie i przeciwwskazania TVN zdrowie
Zioła w ciąży – jakie herbaty można pić w ciąży?
Które są zakazane?
Zioła w ciąży – jakie herbaty można pić w ciąży? Które są zakazane? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty