Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hemoroidy (żylaki odbytu) – objawy, leczenie i zapobieganie

Hemoroidy (żylaki odbytu) – objawy, leczenie i zapobieganie

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kobieta trzyma się za okolice odbytu

Fot: charnsitr / fotolia.com

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są problemem, z którym zmaga się co trzeci Polak, w tym wiele kobiety w ciąży. Objawy hemoroidów to ból, swędzenie i krwawienia w okolicach odbytu. Ich leczenie nie jest łatwe, ale medycyna zna wiele sposobów na złagodzenie uciążliwych dolegliwości.

Hemoroidy, zwane też żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, są strukturą naczyniową, zlokalizowaną w kanale odbytu każdego człowieka. Przy oddawaniu stolca rozszerzają się, a później kurczą. Problem pojawia się, gdy żylaki odbytu ulegają nadmiernemu rozciągnięciu i zaczynają uciskać otaczające nerwy, powodując typowe objawy, czyli uczucie świądu oraz dyskomfort.

Ryzyko rozwoju hemoroidów potęguje się w ciąży. Sprzyjają mu również: siedzący tryb życia, otyłość, kłopoty z układem krążenia, skłonność do zaparć, noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza, tkanin, a także podrażnienie skóry zbyt intensywnym wycieraniem odbytu papierem toaletowym, dlatego po każdym wypróżnieniu należy podmyć się bieżącą wodą, a skórę delikatnie osuszyć.

Hemoroidy – objawy

Hemoroidy zwykle wywołują ostry ból, szczególnie podczas oddawania stolca. Pojawia się też swędzenie, któremu niekiedy towarzyszy bezustanne uczucie wilgoci w okolicy odbytu – czasem ciągle mamy wówczas wrażenie niepełnego wypróżnienia.

Żylaki odbytu mogą umiejscowić się na zewnątrz lub wewnątrz kanału odbytniczego. Hemoroidy zewnętrzne są bardziej bolesne, natomiast hemoroidy wewnętrzne wykazują większą skłonność do obrzęku i pękania, co objawia się śladami krwi w oddanym stolcu. Taki objaw powinien nas skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ krwawy kał może być także symptomem poważniejszych chorób, np. coraz powszechniejszego nowotworu jelita grubego.

Jak poradzić sobie z hemoroidami? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poradzić sobie z hemoroidami? Źródło: Bez recepty.

Hemoroidy w ciąży

Ciąża sprzyja powstawaniu hemoroidów. Często problem powoduje rozrastająca się macica, która uciska żyły jamy brzusznej i sprawia, że krew nie może odpływać swobodnie. Przyczyną żylaków odbytu bywają też kłopoty z regularnym wypróżnianiem się i powtarzające się zaparcia oraz zmiany hormonalne, sprawiające, że trawienie oraz wydalanie u kobiet w cięży przebiega znacznie wolniej.

Hemoroidy ciążowe zazwyczaj samoistnie znikają kilka miesięcy po porodzie. Niestety mają tendencję do odradzania się podczas kolejnych ciąż czy długo utrzymujących się zaparć. Czasami hemoroidy powstają po porodzie, w wyniku wysiłkowego parcia porodowego.

Hemoroidy – leczenie

Żylaki odbytu nie są niebezpiecznym schorzeniem, ale lekarza warto odwiedzić, gdy dolegliwości są nasilone, a krwawienie nie ustępuje przez kilka dni. Hemoroidy zewnętrzne łatwo zdiagnozować, ponieważ są widoczne, ale potwierdzenie hemoroidów wewnętrznych wymaga niezbyt komfortowego badania palpacyjnego, podczas którego lekarz wprowadza palec do odbytnicy. Niekiedy stosuje się także anoskopię lub sigmoidoskopię. Obydwa badania polegają na wprowadzeniu przez odbyt cienkiego, giętkiego wziernika, zaopatrzonego w latarkę. Anoskopia ma na celu obejrzenie wewnętrznej okolicy odbytu, natomiast sigmoidoskopia – dolnej części jelita grubego.

Lekarze często przepisują czopki na hemoroidy. Na rynku jest sporo doodbytniczych preparatów zawierających zwykle wyciągi ziołowe, na przykład z rumianku, kory kasztanowca, kłączy pięciornika i krwawnika, a czasem także kwas hialuronowy, wspomagający gojenie ran w kanale odbytu i odbytnicy.

Na hemoroidy zewnętrzne i łagodzenie związanych z nimi dolegliwości stosuje się też środki przeciwbólowe i przeciwświądowe w postaci aerozoli, kremów czy maści. W przypadku utrzymujących się zaparć sprawdzą się środki zmiękczające stolec.

Gdy taka kuracja nie przynosi poprawy, konieczne jest usunięcie hemoroidu. Najprostszy sposób to zaciśnięcie wokół niego małej gumowej opaski odcinającej dopływ krwi. Żylak odbytu ulga wówczas martwicy i odpada. Można też poddać się krioterapii i po prostu go wymrozić. W ciężkich przypadkach wykonuje się tradycyjną operację, polegającą na usunięciu rozszerzonych odcinków żył na zewnątrz i wewnątrz odbytu.

Domowe sposoby na hemoroidy

W łagodzeniu dolegliwości towarzyszących hemoroidom pomagają niekiedy stare metody. Kiedyś uważało się, że najskuteczniejszą z nich są ciepłe okłady, nasiadówki lub kąpiele w naparach z kory dębu, siemienia lnianego, jałowca albo oczaru wirginijskiego, czyli roślin o właściwościach bakteriobójczych, obkurczających naczynia krwionośnie, wysuszających i ściągających.

Według współczesnego stanu wiedzy medycznej, w leczeniu hemoroidów dobrze sprawdza się leczenie zimnem, czyli krioterapia, niwelująca ból, obrzęki, świąd i uczucie pieczenia, a także wzmagająca regenerację nabłonka i tamująca krwawienie. W przypadku żylaków odbytu możemy stosować kostki lodu zawinięte w gazę. Pamiętajmy, żeby nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może uszkodzić delikatną tkankę.

Hemoroidy będą mniej dokuczliwe, jeśli nie zapomnimy o przestrzeganiu pewnych zasad podczas pobytu w toalecie. Po każdej wizycie należy się staranie podcierać delikatnym papierem lub nawet materiałem, unikając drapania i tarcia, a najlepiej podmywać wodą i płynem do higieny intymnej. Nie powinniśmy przedłużać oddawania stolca (np. czytając książkę siedząc na toalecie), ponieważ taka czynność i pozycja powoduje ucisk na żylaki odbytu.

Zobacz film; Diagnostyka żylaków. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
6
Więcej na temat
Żylaki przewodu pokarmowego – jakie są przyczyny ich powstawania? Jakie dają objawy?
Żylaki przewodu pokarmowego – jakie są przyczyny ich powstawania? Jakie dają objawy?
Żylaki powrózka nasiennego – objawy, przyczyny, sposoby leczenia i wpływ na płodność
Żylaki powrózka nasiennego – objawy, przyczyny, sposoby leczenia i wpływ na płodność
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych lub głębokich – objawy i leczenie
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych lub głębokich – objawy i leczenie
Leczenie zakrzepicy (żył głębokich) – domowe, farmakologiczne metody leczenia
Leczenie zakrzepicy (żył głębokich) – domowe, farmakologiczne metody leczenia
Komentarze (0)
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?