Polub nas na Facebooku
Czytasz: Haluksy – jak zapobiec operacji?
menu
Polub nas na Facebooku

Haluksy – jak zapobiec operacji?

Stopy kobiety

Fot: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Haluks (paluch koślawy) jest to deformacja stóp, polegająca na nienaturalnym kierowaniu się palucha na pozostałe palce. W wyniku tego pojawia się wystająca i zaczerwieniona narośl, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też sprawia ból. Dla wielu kobiet ostatecznością jest operacja, ale istnieją skuteczne terapie, które mogą temu zapobiec. 

Chociaż wiele osób uważa, że dziedziczymy paluch koślawy, to nie jest to do końca prawda. Dziedziczymy predyspozycje do jego powstawania. Wrodzone skłonności sprzyjające powstawaniu tzw. haluksów to np. stopa Mortona, stopa pronacyjna (rotująca nadmiernie do wewnątrz) czy hipermobilność, czyli nadmierna ruchomość stawów.

– wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeutka i ortopodolog z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Sprzyjającym czynnikiem powstawaniu haluksów jest noszenie nieprawidłowego obuwia, czyli buty z wąskim noskiem czy wysokie obcasy. 

Stopa w bucie na wysokim obcasie ustawia się w zgięciu podeszwowym, co prowadzi do nadmiernego obciążenia przodostopia. Dla przykładu, obcas o wysokości 7,5 cm zwiększa obciążenie przodostopia aż o 76% w stosunku do naturalnego ułożenia stopy!

 – przestrzega dr Joanna Stodolna-Tukendorf.

Jak leczyć haluksy?

Przede wszystkim warto zapobiegać. Jeśli wiemy, że mamy skłonności do powstawania haluksów lub już odczuwamy pierwsze dolegliwości bólowe warto zbadać stopy w gabinecie podologii ortopedycznej. Ortopodolog po zbadaniu stóp na urządzeniach diagnostycznych będzie mógł dobrać najskuteczniejszą terapię, która ustrzeże przed paluchem koślawym.

Warto pamiętać, że bagatelizowanie problemu i nieleczenie wady stóp może niekorzystanie oddziaływać na kolana, biodra czy kręgosłup. Często paluchowi koślawemu towarzyszy płaskostopie poprzeczne (powoduje rozszerzenie stopy) i prowadzi do powstawania trudnych do wyleczenia odcisków i modzeli.

  • Odpowiednie obuwie

Warto zwracać uwagę na obuwie, w którym chodzimy na co dzień. Najlepiej zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie i wąskimi noskami. Jeśli jednak jest absolutnie obowiązkowy elementem dress code’u, warto pomyśleć o ultracienkich wkładkach ortopedycznych. 

Są one wykonywane z myślą o eleganckich butach. Chociaż nie spełniają swojego zadania w 100%, pozwalają częściowo skorygować pracę stóp w tak nienaturalnej dla nich pozycji.

 – wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf z FootMedica.

Zobacz film: Haluksy a dobór obuwia. Źródło: 36,6

  • Indywidualne wkładki ortopedyczne

Indywidualne wkładki korygujące – zaprojektowane i wykonane na podstawie kompleksowego badania dla każdego pacjenta i stopy oddzielnie, nie podpierają biernie stopy, lecz stymulują ją do prawidłowej pracy. Ich codzienne noszenie, w połączeniu z systematycznym wykonywaniem ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę, może uchronić pacjenta przed koniecznością przeprowadzenia operacji.

  • Kinesiotaping

Elastyczne taśmy utrzymują palucha w jego prawidłowej osi i stymulują do pracy mięśnie odpowiedzialne za jego odwodzenie. Muszą być jednak odpowiednio założone. Fizjoterapeuta uczy pacjenta robić to samodzielnie. W tape’ach można chodzić przez cały dzień, a także uprawiać w nich sport.

  • Terapia manualna

Terapia manualna palucha koślawego łączy w sobie elementy wielu metod terapeutycznych, jak techniki mobilizacji stawów czy powięzi. Najistotniejszy jest jednak fakt, że terapia nie skupia się wyłącznie na stopie, a opiera się na analizie całego narządu ruchu. Terapia manualna koślawości paluchów polega na systematycznych indywidualnych sesjach terapeutycznych połączonych z pracą pacjenta w domu według uzyskanych zaleceń.

Warto przeczytać: Jak dbać o stopy? Kiedy zgłosić się do ortopodologa?

Zobacz film: Ból pleców może sygnalizować problem ze stopami? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
3
Polecamy
Jak dbać o stopy?
Kiedy zgłosić się do ortopodologa?
Jak dbać o stopy? Kiedy zgłosić się do ortopodologa? TVN zdrowie
Nieoperacyjne sposoby na haluksy – wkładki, aparaty korekcyjne
Nieoperacyjne sposoby na haluksy – wkładki, aparaty korekcyjne TVN zdrowie
Klapki ortopedyczne – jak wybrać odpowiedni model?
Klapki ortopedyczne – jak wybrać odpowiedni model? Dzień Dobry TVN
Masz haluksy lub obawiasz się ich?
Pomogą Ci specjalne sandały!
Masz haluksy lub obawiasz się ich? Pomogą Ci specjalne sandały! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Materiał sponsorowany
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć?
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć? Materiał sponsorowany