Polub nas na Facebooku
Czytasz: Guzy mózgu - przyczyny, leczenie i rokowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Guzy mózgu - przyczyny, leczenie i rokowanie

Każdy guz mózgu stanowi zagrożenie życia. Niektóre rodzaje mają dobre rokowania, podczas gdy inne, szczególnie w fazie nieoperacyjnej, często prowadzą do śmierci.

Guz mózgu to pojęcie określające nowotwór lub inną strukturę rozwijającą się w obrębie mózgoczaszki albo w kanale kręgowym. Budowa mózgu i otaczających go tkanek jest bardzo złożona, stąd różnorodność rodzajów i objawów guza mózgu jest duża.

Rodzaje guza mózgu

Guz mózgu kojarzy się z nowotworem, ale często pojawiają się też zmiany o innej przyczynie. Guz może być torbielą pajęczynówki, ropniem mózgu, rozwijającym się tętniakiem albo torbielą zapalną, wywołaną osiedleniem się pasożyta w mózgoczaszce. Wszystkie guzy mózgu są niebezpieczne, ponieważ rozwijając się w zamkniętej, ograniczonej przestrzeni, mocno oddziałują na otaczające je tkanki.

Objawy guza mózgu

Jeśli guz rozwija się w tkance mózgu lub ją uciska, może dochodzić do powstawania objawów neurologicznych. Objawy te mają charakter ograniczony albo przejawiają się w postaci uogólnionej, np. jako nudności, wymioty, zawroty głowy, padaczka lub zaburzenia psychiczne.

Zakres zmian neurologicznych związany jest z umiejscowieniem guza. Doświadczony lekarz jest w stanie po zebraniu wywiadu i zbadaniu chorego wstępnie określić lokalizację zmiany chorobowej w obrębie mózgu. Oczywiście w każdym przypadku niezbędna jest dalsza diagnostyka (badania obrazowe, histopatologiczne, określenie poziomów markerów nowotworowych).

U chorych można zaobserwować zaburzenia czucia, zaburzenia ruchowe (zaburzenia mowy, niedowłady, porażenia, brak koordynacji ruchów), problemy z widzeniem, słuchem, odczuwaniem smaków lub zapachów. Symptomy takie nazywane są objawami ogniskowymi, ponieważ związane są z uciskiem/zajęciem przez guz określonej okolicy mózgu.

Wpływ guza na tkankę mózgową może być przyczyną napadów padaczkowych. Jeśli u osoby dorosłej rozpozna się pierwszy napad padaczki, należy bezwzględnie przeprowadzić pełną diagnostykę w kierunku guza mózgu, ponieważ jest on jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się takich objawów. Napady padaczki mogą przybierać formę napadów częściowych (drżenia lub zaburzenia czucia określonych partii ciała, np. jednej kończyny) albo uogólnionych - połączonych z utratą przytomności, drgawkami, otępieniem utrzymującym się po napadzie. W miarę wzrostu guza częstość pojawiania się epizodów padaczkowych może się zwiększać, a napady częściowe mogą być zastępowane przez napady uogólnione.

Dodatkowym objawem guza mózgu mogą być zmiany psychiczne. Najczęściej są to apatia, otępienie, problemy z zapamiętywaniem i koncentracją.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Nowotwory mózgu

Guzy mózgu u osób dorosłych to zwykle guzy przerzutowe z innych lokalizacji. Nowotwory pierwotne mózgu mogą wywodzić się z różnych tkanek. Najczęściej są to glejaki różnego typu i różnego stopnia złośliwości. Kolejną często występującą grupą guzów mózgu są oponiaki. Pochodzą z tkanki łącznej obecnej w oponach mózgu, w 90% przypadków są łagodne, dobrze odgraniczone i łatwo dają się usunąć. U dorosłych obserwuje się też często gruczolaki, przysadki i nerwiaki.

Guz mózgu może być również ogniskiem nowotworów wywodzących się z tkanki krwiotwórczej - chłoniaka złośliwego, mięsaka szpikowego lub guza plazmatyczno-komórkowego.

Wzmożone ciśnienie śródczaszkowe

Oprócz objawów neurologicznych i padaczki u chorych z guzem mózgu pojawia się zespół ciasnoty śródczaszkowej, spowodowany wzrostem ciśnienia w zamkniętej przestrzeni mózgoczaszki. Jest on skutkiem znacznego rozrostu guza lub jego niekorzystnej lokalizacji. Wówczas guz może zablokować odpływ płynu mózgowo-rdzeniowego z układu komorowego mózgu (powodując wodogłowie wewnętrzne) albo z czaszki do kanału kręgowego. Stan ten objawia się bólem głowy, nudnościami, zwolnieniem pracy serca, wzrostem ciśnienia, sztywnością karku, zaburzeniami widzenia i koordynacji ruchów. Często dochodzi również do zaburzeń świadomości.

Krańcowe nadciśnienie może doprowadzić do tzw. wgłobienia, czyli częściowego wciśnięcia mózgu w otwór wielki czaszki. Ponieważ w dociśniętym do czaszki miejscu znajduje się ośrodek oddechowy, konsekwencją bywa zatrzymanie oddechu i śmierć chorego. Nadciśnienie śródczaszkowe potwierdza się w badaniu okulistycznym, obserwując na dnie oka tzw. tarczę zastoinową.

Warto pamiętać o tym, że wykonanie u chorego z nierozpoznanym nadciśnieniem śródczaszkowym nakłucia lędźwiowego może doprowadzić do wgłobienia mózgu i śmierci chorego.

Leczenie guza mózgu

Guz mózgu leczy się najczęściej operacyjnie - o ile stopień zawansowania choroby i lokalizacja zmiany na to pozwalają. Celem zabiegu jest usunięcie w całości tkanki nowotworowej i jednoczesne maksymalne oszczędzanie tkanek zdrowych, ponieważ każde uszkodzenie tkanki mózgu może spowodować nieodwracalne zmiany neurologiczne lub psychiczne. U chorych, którzy nie mogą być poddani zabiegowi radykalnemu, stosuje się zabiegi zmniejszające masę guza czy poprawiające odpływ płynu mózgowo-rdzeniowego z jamy czaszki.

Leczenie obejmuje również chemioterapię, radioterapię i jej odmianę - brachyterapię, która polega na wszczepieniu do guza substancji radioaktywnej, mającej powodować napromieniowanie i obumarcie komórek nowotworowych.

Guzy mózgu u dzieci

Guzy mózgu stanowią 25% nowotworów u dzieci i są u nich trzecią co do częstości przyczyną śmierci wskutek nowotworu. Dodatkową trudnością w leczeniu nowotworów mózgu u dzieci jest to, że zwykle guz zlokalizowany jest w miejscu trudno dostępnym.

Guz mózgu - rokowanie

Rokowanie w guzach mózgu zależne jest od typu nowotworu, stopnia jego złośliwości i momentu, w którym rozpoczęto leczenie.

Okres pięciu lat od rozpoznania nowotworu przeżywa 50-80% dzieci i tylko niecałe 20% dorosłych. Należy pamiętać, że ceną za wyleczenie nowotworu bywają czasem problemy neurologiczne, wynikające ze zniszczeń tkanki mózgowej przez guz i konieczności jego doszczętnego usunięcia.

Korzystnie odróżnia się na tym tle grupa chorych z oponiakami, którzy mają bardzo duże szanse na przeżycie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
138
9
Polecamy
Glejaki - przyczyny, objawy.
Leczenie i rokowanie w zależności od typu guza
Glejaki - przyczyny, objawy. Leczenie i rokowanie w zależności od typu guza TVN zdrowie
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu TVN zdrowie
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Psychoza alkoholowa - jak leczyć?
Objawy i czas trwania
Psychoza alkoholowa - jak leczyć? Objawy i czas trwania Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Lili21
Jaki jest koszt zabiegu pomniejszenia piersi
Czytaj całość
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby