Polub nas na Facebooku
Czytasz: Guzek na wardze sromowej - czy jest groźny?
menu
Polub nas na Facebooku

Guzek na wardze sromowej - czy jest groźny?

M_a_y_a/getty images

Guzek na wardze sromowej to kłopotliwy problem, który skłania wiele kobiet do wizyty w gabinecie ginekologicznym. W większości przypadków przyczyna jego powstania jest łatwa do zidentyfikowania, należy jednak zawsze wykluczyć poważne schorzenia.

Najczęstszym powodem pojawienia się guzka na wardze sromowej jest nieodpowiednia higiena podczas depilacji miejsc intymnych. Duży, bolesny guzek na wargach sromowych większych wraz z ich obrzękiem może świadczyć o powstaniu zapalenia gruczołu Bartholina.

Czym może być guzek na wardze sromowej?

Guzki na wargach sromowych to często spotykane u kobiet zmiany, które zwykle nie dają powodów do niepokoju i ustępują samoistnie w krótkim czasie. Najczęściej są wynikiem reakcji zapalnej na czynnik zakaźny lub mechaniczny. Wynika to ze szczególnych predyspozycji – skóra oraz błony śluzowe w miejscach intymnych mają delikatną strukturę i dlatego charakteryzują się większą podatnością na uszkodzenia i zakażenia niż inne obszary ciała.

Najczęstsza przyczyna powstania guzka na wargach sromowych to podrażnienie mechaniczne podczas depilacji, skutkujące zapaleniem mieszka włosowego, a także wytworzeniem torbieli zastoinowej. Zmiana może być wynikiem infekcji wirusem opryszczki, grzybem, bakterią (najczęściej gronkowcem lub paciorkowcem) lub zakażenia przenoszonego drogą płciową (choroby wenerycznej). Zapalenie gruczołu Bartholina (przedsionkowego większego) to inny znany powód powstania guzka na wargach sromowych większych. Należy pamiętać, iż zmiana może być również pierwszym objawem toczącego się procesu nowotworowego.

Powiększający się guzek na wardze sromowej – torbiel zastoinowa

Torbiel zastoinowa, popularnie zwana kaszakiem, to efekt nagromadzenia wydzieliny w gruczołach łojowych i potowych. Może pojawiać się w obrębie całej skóry ciała, również na wargach sromowych. Ma tendencję do powolnego powiększania się. Może nie sprawiać dolegliwości do momentu wtórnego nadkażenia zmiany. Najczęściej kaszak znika samoistnie. Leczenie go polega na nakłuciu w warunkach sterylnych oraz opróżnieniu jego zawartości.

Bolesny guzek na wardze sromowej większej – zapalenie gruczołu Bartholina

Bolesny guzek na wardze sromowej większej z obrzękiem oraz obecnością podwyższonej temperatury ciała świadczy najprawdopodobniej o zapaleniu gruczołu Bartholina (przedsionkowego większego). Choroba utrudnia chodzenie oraz siadanie, stanowi duży problem dla pacjentki, a dyskomfort nią spowodowany często skłania do szybkiej wizyty u lekarza. Dolegliwości są wynikiem zablokowania ujścia tych struktur przez bakterie, zazwyczaj Escherichia coli, gronkowce, paciorkowce. Objawy schorzenia zaostrzają się zazwyczaj po stosunku seksualnym. Leczenie wymaga często podjęcia interwencji chirurgicznej oraz antybiotykoterapii.

Guzek na wargach sromowych jako objaw chorób wenerycznych

Guzki na wargach sromowych, spowodowane wirusem opryszczki, to najczęstsza manifestacja chorób przenoszonych drogą płciową. W przebiegu choroby obserwuje się mnogie brodawki, pęcherzyki z nadżerkami oraz płytkimi owrzodzeniami. Tym objawom towarzyszyć może zapalenie pochwy, sromu oraz szyjki macicy. Choroba przebiega niekiedy z gorączką.

Twarda zmiana na wargach sromowych wraz z owrzodzeniem, która pojawiła się po niezabezpieczonym stosunku seksualnym, może być pierwszym objawem kiły. Początkowo płaska, napełniając się jasnym płynem, powiększa się, by zniknąć samoistnie po kilku tygodniach.

Guzek na wargach sromowych – rak sromu

Zmiany na sromie mogą być sygnałem poważnych chorób. Rzadkim nowotworem złośliwym u kobiet jest rak sromu. Rozwija się on pod postacią drobnego guzka lub owrzodzenia, które można zaobserwować podczas codziennych czynności higienicznych. Czynnikami ryzyka zachorowania są: starszy wiek, palenie tytoniu oraz infekcja wirusem opryszczki.

Objawem wyprzedzającym pojawienie się zmiany w raku sromu jest swędzenie. Guzek na wardze sromowej stopniowo powiększa się, a w zaawansowanym stadium może naciekać okoliczne narządy, powodować ból, krwawienia oraz niemożność przyjęcia pozycji siedzącej.

Leczenie guzka na wardze sromowej

Należy pamiętać, że pojawienie się zmian na sromie może wiązać się z poważnymi stanami, dlatego w przypadku utrzymywania się objawów dłużej niż 2 tygodnie lub znacznego ich nasilenia wymagana jest konsultacja lekarska – wizyta u ginekologa. Lekarz zbierze wywiad, zbada oraz w razie konieczności zleci odpowiednie badania dodatkowe i zaproponuje leczenie.

Pod żadnym pozorem nie wolno rozdrapywać, przekłuwać i nacinać bolącego guzka na wargach sromowych. Takie postępowanie może zaostrzyć stan chorobowy i doprowadzić do wtórnych zakażeń.

Postępowanie lecznicze zależy od charakteru zmiany. W większości przypadków objawy ustępują w wyniku terapii zachowawczej, niekiedy konieczne jest agresywne postępowanie i wykonanie zabiegu operacyjnego. Należy pamiętać, iż guzek na wardze sromowej w ciąży wymaga szczególnego postępowania diagnostycznego, gdyż nieleczony, może prowadzić do powikłań również u płodu.

Zobacz film: Ginekologia

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia. Tom 2. PZWL, Warszawa 2016.

2. Rak sromu. Krajowy Rejestr Nowotworów http://onkologia.org.pl/rak-sromu/#e.

3. Stefania J., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL, Warszawa 2016.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
105
10
Polecamy
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Guzek w pochwie – co to może być?
Postępowanie w chorobach sromu
Guzek w pochwie – co to może być? Postępowanie w chorobach sromu TVN zdrowie
Jakie są objawy kiły?
Jak rozpoznać tę chorobę?
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty