Polub nas na Facebooku
Czytasz: Guzek na piersi – przyczyny powstawania u niemowląt, dzieci, kobiet i mężczyzn
menu
Polub nas na Facebooku

Guzek na piersi – przyczyny powstawania u niemowląt, dzieci, kobiet i mężczyzn

Dziewczynka mierzy obwód biustu przed lustrem

Fot: ackF / stock.adobe.com

Guzek na piersiach u kobiet to objaw pojawiający się w związku z aktywnością jajników lub w czasie karmienia piersią. Z kolei u niemowląt wywołują go zmiany hormonalne. Guzek na piersi występuje też wraz z ginekomastią u chłopców i mężczyzn.

Najczęściej guzki na piersiach kojarzone są z groźnym nowotworem piersi. Nie jest to jednak główna przyczyna ich powstawania. Istnieje wiele innych przyczyn, które warto znać, aby nie poddać się panice w razie zauważenia u siebie tego typu zmiany.

Zobacz film: Pani Sylwia, dzięki bliskości i wsparciu swojej córki, wygrała walkę z rakiem. Źródło: Nationale Nederlanden

Guzek na piersi – przyczyny u kobiet

Guzek na piersi u kobiet występuje np. w przebiegu raka sutka (guza sutka). Wyczucie dosyć twardej masy o dobrze wyczuwalnych granicach i nierównej powierzchni zwykle jest jednym z objawów raka piersi. Niekoniecznie musi być jednak symptomem tak poważnej choroby. Bolący guzek na piersiach może pojawić się np. przed miesiączką i z reguły pojawiać się wraz z bolesnością piersi. Grudki, często występujące w skupiskach bywają związane z cykliczną aktywnością jajników. Obserwuje się też gruczolakowłókniaki - łagodne zmiany nie powodujące raka. Guzki w piersiach można wykryć także przy powiększonym węźle chłonnym w piersi lub w przypadku stanu zapalnego, np. po urazie. Z kolei guzek na piersiach pojawiający się u kobiet karmiących najczęściej jest sygnałem zatkania przewodu mlecznego. Z reguły dotyczy jednej piersi i nie towarzyszą mu gorączka, ani złe samopoczucie. Wybrzuszenie powstaje na skutek zatkanego przewodu. Skóra znajdująca się nad nim może być zaczerwieniona i obolała.

Zobacz także: Czy torbiele w piersiach bolą i dają jakiekolwiek objawy?

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi. Źródło: 36,6

Guzek na piersi u niemowlaka

Guzek na piersi u niemowlaka najczęściej jest objawem zmian hormonalnych. Występuje szczególnie w okresie noworodkowym i towarzyszy mu z reguły powiększenie gruczołów sutkowych. Mogą być one obrzęknięte, a niekiedy z ich wnętrza wycieka wydzielina przypominająca siarę. Jest nazywana „mlekiem czarownic” bądź „czarcim mlekiem”. Obrzęk i wydzielina pojawiają się na skutek działania prolaktyny i hormonów produkowanych przez łożysko. Zjawisko występuje najczęściej pomiędzy 3. a 5. dniem życia i jest niezależne od płci.

Guzek na piersiach u dziewczynki

Z kolei guzek na piersiach u dziewczynki może być obserwowany u młodych dziewcząt, u których doszło do przedwczesnego dojrzewania. Towarzyszą mu powiększone gruczoły sutkowe, przy czym rozmiary otoczki sutka i brodawki nie ulegają zmianom. Powiększenie sutków może być spowodowane mastodynią, czyli przerostem sutków. Pojawia się też u dziewczynek, które przyjmują leki takie jak D-penicyllamnina bądź estrogeny. Zmiany w gruczołach sutkowych niekiedy obejmują stan zapalny, zazwyczaj spowodowany infekcją bakteryjną. Bakterie dostają się do gruczołów przez uszkodzoną ciągłość skory bądź poprzez brodawkę sutkową. Zapalenie czasami przeradza się w ropień. Guzki na piersiach u dzieci bardzo rzadko są związane z guzami piersi. Większe ryzyko tego schorzenia obserwuje się w okresie pokwitania. Diagnozowane są wtedy takie guzy jak gruczolakowłókniak oraz guz liściasty.

Zobacz film: Poznaj historię Pani Adriany, która przez 7 lat czekała na przeszczep serca. Źródło: Nationale Nederlanden

Guzek na piersiach u chłopców

Guzki ma piersiach u chłopców pojawiające się w okolicach brodawki sutkowej to z reguły tkanka gruczołowa. Jej istnienie jest najczęściej związane z ginekomastią, czyli powiększeniem sutków. Oznacza ona obecność tkanki gruczołowej w okolicach sutków. To zjawisko występuje zarówno u młodych chłopców, a także u mężczyzn niezależnie od wieku. Inna przyczyna powiększenia sutków u chłopców to steatomastia. Diagnostykę tych dwóch schorzeń rozpoczyna się w przypadku pojawienia się takich objawów, jak:

  • ból lub tkliwość,
  • asymetria wielkości sutków,
  • stan zapalny,
  • zniekształcenie brodawki sutkowej,
  • wyciek z sutka,
  • wyczuwalna masa w obrębie piersi.

Guzek na piersiach u mężczyzny

Guzki na piersiach u mężczyzn mogą być spowodowane, podobnie jak u chłopców – ginekomastią. Schorzenie powoduje zmniejszona ilość androgenu – męskiego hormonu płciowego, we krwi wraz ze zwiększoną ilością hormonu żeńskiego– estrogenu. Guzki mogą być też wynikiem urazu bądź ropnia gruczołu piersiowego. Ten ostatni bywa często połączony z zaczerwienieniem skóry nad zmianą, pojawieniu się bólu przy dotykaniu oraz niekiedy gorączką. Guzki piersi u mężczyzn czasami są też wynikiem rozwoju niezłośliwego nowotworu. Do tej grupy należą tłuszczaki i włókniaki.

Przyczyną pojawienia się zmian w gruczołach piersiowych są także nowotwory złośliwe bądź przerzuty raka do piersi. Najczęściej występuje guz w piersiach zwany rakiem piersi, któremu towarzyszą zmiany wyglądu sutka, wyciekająca z niego wydzielina oraz zmiana kształtu, wyglądu bądź rozmiaru piersi. Może pojawić się też zaczerwienienie sutka i jego okolic, a także owrzodzenie piersi. Guzek na piersi nie musi oznaczać raka, jednak w przypadku zauważenia tego typu zmiany, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zobacz film: Czy ciasny biustonosz może powodować raka piersi? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
6
Polecamy
Rak sutka u mężczyzn.
Jak często występuje i jakie są objawy choroby?
Rak sutka u mężczyzn. Jak często występuje i jakie są objawy choroby? TVN zdrowie
Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę?
Jakie są jego przyczyny?
Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę? Jakie są jego przyczyny? TVN zdrowie
Jak wygląda biegunka u niemowlaka?
Co podać, jakie są objawy i przyczyny?
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Co podać, jakie są objawy i przyczyny? Dzień Dobry TVN
Przedwczesne dojrzewanie płciowe – przyczyny, objawy, przebieg
Przedwczesne dojrzewanie płciowe – przyczyny, objawy, przebieg Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?