Polub nas na Facebooku
Czytasz: Guzek na jądrze – przyczyny powstawania, objawy, metody leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Guzek na jądrze – przyczyny powstawania, objawy, metody leczenia

krocze

Fot.: diy13 / stock.adobe.com

Guzek na jądrze może być oznaką stanu zapalnego jądra, torbieli jąder i wodniaków. Jeśli jądra są twarde i bolesne, może to oznaczać raka jądra. Aby stwierdzić występowanie nowotworu, konieczna jest specjalistyczna diagnostyka. 

Guzek na jądrze jest często powodem paniki oraz strachu przed nowotworem. Na szczęście przyczyn powstawania zmian w obrębie jąder jest wiele, a sam rak jądra stanowi 1% wszystkich nowotworów u mężczyzn.

Co to jest guz jądra?

W prawidłowych warunkach w worku mosznowym znajdują się jądra wraz z przylegającymi najądrzami oraz powrózkiem nasiennym, w którym znajduje się nasieniowód oraz liczne naczynia krwionośne. Moszna i zawarte w niej elementy męskich narządów płciowych są bardzo wrażliwe, zarówno na dotyk, jak i ciepło. Guzy w opisywanych okolicach są niesłusznie utożsamiane z nowotworem jąder, który jest jednym z wielu możliwych powodów powstawania narośli lub zmian w obszarze moszny. Mimo to każdy guz wymaga pilnej interwencji lekarskiej, ponieważ może świadczyć o innych dolegliwościach.

Zobacz film: Jak samodzielnie badać jądra? Źródło: 36,6

Badanie palpacyjne jądra

Zawartość moszny oraz ewentualny guzek jądra jest możliwy do wyczucia podczas badania palpacyjnego. Badanie moszny najlepiej wykonać po kąpieli. Polega na początkowym obejrzeniu wyglądu moszny przed lustrem w pozycji stojącej. Na tym etapie kluczowe mogą być jednostronne lub obustronne zmiany na skórze oraz wszelkie pozostałe niepokojące objawy. W następnym etapie należy sprawdzić jądro dłonią, ujmując je między wskazującym a środkowym palcem od dołu oraz kciukiem od góry. Ujęte w ten sposób jądro należy delikatnie obracać pomiędzy palcami. W czasie obracania jąder niepokojącymi objawami mogą być bolesność lub powiększenie. Następnie należy bardzo delikatnie wyczuć najądrze, które znajduje się na tylnej powierzchni jądra. W prawidłowych warunkach jest miękkie, choć dotknięte zbyt mocno może wywołać silny ból. Jeśli w czasie badania palpacyjnego odkryte zostanie jakiekolwiek powiększenie, zgrubienie, nierówność, zmniejszenie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Diagnostyka guza jądra

Aby dowiedzieć się, czym jest powstała w jądrach zmiana, konieczne jest zbadanie jej przez lekarza. Specjalista powinien dokładnie sprawdzić stan zdrowia osoby z podejrzeniem guza oraz przeprowadzić wywiad lekarski. W niektórych sytuacjach należy dokładnie przeanalizować zmianę za pomocą badań diagnostycznych. W obrazowym rozpoznaniu guzów jąder najczęściej stosuje się ultrasonografię (USG) moszny.

Czy guz jądra oznacza raka?

Najczęstszymi objawami raka jąder jest powiększenie oraz stwardnienie jądra, któremu jedynie w niektórych przypadkach towarzyszy zgrubienie. Na ewentualny nowotwór jądra mogą wskazywać nierówności na powierzchni jądra oraz specyficzne uczucie ciążenia moszny. Rak jąder w zdecydowanej większości dotyczy mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia, bardzo rzadko rozwija się u młodszych chłopców lub starszych panów. Czynnikami rozwoju raka jąder są: niezstąpienie jąder do moszny po urodzeniu (wnętrostwo), przebyte zapalenie jąder i najądrzy, zaburzenia hormonalne (zwłaszcza hormonów płciowych), operacje przepukliny pachwinowej.

Należy pamiętać, że guz jednego jądra jest czynnikiem rozwoju guza w drugim jądrze. Rak jąder jest nowotworem uleczalnym, jednak rokowania są najlepsze, gdy zostanie wykryty na wczesnym etapie rozwoju. Skutecznymi metodami leczenia raka jądra i innych chorób nowotworowych w obrębie moszny jest leczenie operacyjne wraz z chemioterapią i radioterapią. Usunięcie jednego jądra jest skuteczną terapią guza i nie powoduje bezpłodności mężczyzny, który z jednym zdrowym jądrem może nadal pozostać aktywny seksualnie.

Zobacz film: Czym grozi niezstępowanie jadra? Źródło: 36,6

Guzki na jądrach a zapalenie jąder i najądrzy

Guzek, a także obrzęk i ból moszny to jedne z objawów zapalenia jądra oraz zapalenia najądrzy. To dwa odrębne stany chorobowe, które mogą dawać symptomy wskazujące na występowanie guza. Zmiany są najczęściej tymczasowym zgrubieniem, powiększeniem i obrzękiem jądra. Przyczyną zapalenia jąder jest infekcja bakteryjna, wirusowa oraz innymi patogenami, które są przenoszone drogą płciową. Charakteryzuje się bardzo wysoką gorączką, a także silnym zaczerwieniem moszny wraz z obrzękiem. Zapalenie najądrzy to w większości przypadków powikłanie po zakażeniu układu moczowego. Podczas niego widoczny jest spory obrzęk najądrza, silny ból moszny, a także szczypanie i ból cewki moczowej.

Jak wyjaśniają urolodzy, przyczynami powstawania specyficznych zmian w okolicach jąder, które przypominają guzy, mogą być: wodniak jądra (choroba polegająca na nagromadzeniu wody w obrębie worka mosznowego), skręt jądra (uraz powodujący zaciśnięcie naczyń w powrózku nasiennym, np. po wysiłku fizycznym), a także torbiele jąder (wywołują miękkie i elastyczne zmiany na jądrach).

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Bibliografia

1. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

2. Mroczkowski T. (red.), Choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
4
Polecamy
Guzek na jądrze, penisie lub mosznie - objawy, charakterystyka, wygląd i przyczyny
Guzek na jądrze, penisie lub mosznie - objawy, charakterystyka, wygląd i przyczyny TVN zdrowie
Nowotwór jądra - objawy, diagnostyka, profilaktyka, leczenie.
Przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko
Nowotwór jądra - objawy, diagnostyka, profilaktyka, leczenie. Przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko TVN zdrowie
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn.
Jak rozpoznać pierwsze objawy?
Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn. Jak rozpoznać pierwsze objawy? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?