Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grzybica międzypalcowa – przyczyny i objawy choroby. Kto jest najbardziej narażony? Skuteczne leczenie

Grzybica międzypalcowa – przyczyny i objawy choroby. Kto jest najbardziej narażony? Skuteczne leczenie

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Lydie / fotolia.com

Grzybica międzypalcowa jest schorzeniem, na które najbardziej narażone są osoby z problemem nadmiernej potliwości stóp, korzystające z basenów oraz cukrzycy. Leczenie farmakologiczne trwa około 4-6 tygodni. W zapobieganiu ważne jest noszenie klapek kąpielowych oraz korzystanie wyłącznie z własnych ręczników.

Grzybica międzypalcowa jest powszechną chorobą skóry stóp. Jej pierwszymi objawami jest uczucie pieczenia i swędzenia. Rozwojowi grzybicy sprzyja m.in. nadmierna potliwość oraz częste korzystanie z publicznych łaźni czy basenów.

Grzybica międzypalcowa – przyczyny i czynniki ryzyka

Grzybica międzypalcowa wywoływana jest przez dermatofity, czyli grzyby atakujące skórę, włosy i paznokcie. Wykazują one zdolność do rozkładania keratyny – białka naturalnie występującego w skórze i paznokciach. Do zakażenia grzybicą międzypalcową dochodzi na drodze bezpośredniego kontaktu osoby zdrowej z chorą lub z chorym zwierzęciem. Infekcja grzybicza może rozwinąć się również w wyniku styczności z materiałem zakaźnym, który pojawił się np. na mokrych podłogach na basenach, matach gimnastycznych, wewnątrz obuwia. Powstawaniu grzybicy międzypalcowej sprzyja praca w wilgotnych, ciepłych i ciemnych pomieszczeniach. Na rozwój choroby znacznie bardziej narażone są osoby z cukrzycą, zaburzeniami krążenia kończyn dolnych, zaburzeniami hormonalnymi, otyłością oraz obniżoną odpornością organizmu.

Zobacz film: Grzybica. Źródło: 36,6.

Czynnikami ryzyka wystąpienia infekcji grzybiczej są również: wzmożona potliwość, uszkodzenia naskórka (nawet niewielkie urazy i otarcia), miejscowe stosowanie kortykosteroidów. Grzybice częściej powstają u osób korzystających z basenów, klubów fitness czy publicznych łaźni i saun. Chorobie sprzyja również noszenie obuwia wykonanego z syntetycznych materiałów nieprzepuszczających powietrza oraz długotrwałe wykonywanie prac w pozycji stojącej, które skutkuje nadmiernym obciążeniem kończyn dolnych, a tym samym stóp.

Objawy grzybicy międzypalcowej

Zmiany towarzyszące grzybicy międzypalcowej najczęściej występują w III i IV przestrzeni między palcami stóp. Jest to związane z najbardziej korzystnymi warunkami w tej lokalizacji dla rozwoju infekcji grzybiczej, czyli podwyższoną temperaturą oraz dużą wilgotnością. Grzybica międzypalcowa objawia się zmianami skórnymi w postaci nadmiernego łuszczenia się i pękania naskórka. Prowadzi to do powstawania nadżerek. Zainfekowana skóra stóp jest wilgotna i ma charakterystyczne białoszare zabarwienie. Grzybicy międzypalcowej stóp towarzyszy uporczywy świąd oraz pieczenie. Zmiany mogą ulec rozprzestrzenieniu w obrębie skóry placów i paznokci. Dochodzi wówczas do przebarwienia płytki paznokciowej na żółtawy lub zielonkawy kolor, rozwarstwiania i nadmiernej łamliwości paznokci.

Leczenie grzybicy międzypalcowej

Leczenie grzybicy międzypalcowej jest procesem długotrwałym – trwa około 4-6 tygodni od zdiagnozowania choroby. W leczeniu stosuje się miejscowe preparaty w formie żelu lub maści, które należy aplikować na skórę stóp dwa razy dziennie. Kuracji nie należy przerywać przed upływem wymaganego okresu leczenia, nawet pomimo ustąpienia objawów, gdyż może to prowadzić do nawrotu choroby. Leki należy aplikować na oczyszczoną i starannie osuszoną skórę stóp. Przy braku poprawy po upływie 2-3 tygodni od rozpoczęcia leczenia zależy skonsultować się z lekarzem. W przypadku rozprzestrzenienia się infekcji grzybiczej na paznokcie konieczne jest wdrożenie leczenia doustnego. Najczęściej stosowanymi preparatami farmakologicznymi są terbinafina oraz itrakonazol.

Zobacz film: Grzybica stóp i paznokci. Źródło: 36,6.

Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową

W leczeniu grzybicy międzypalcowej, poza specjalistycznymi preparatami farmakologicznymi wykorzystuje się również domowe sposoby. Jednym z nich jest stosowanie środków przeciwgrzybiczych dostępnych bez recepty, które zmniejszają ryzyko rozwoju infekcji. Zalecane są one przede wszystkim osobom najbardziej narażonym na zakażenie dermatofitami. Preparaty te mają postać kremów, żeli lub spray’ów, które łatwo aplikuje się na skórę stóp. W zapobieganiu infekcji grzybiczej ważne jest dokładne osuszanie stóp po kąpieli oraz noszenie przewiewnego obuwia i codzienne wymienianie skarpetek. Osoby ze wzmożoną potliwością powinny stosować preparaty redukujące problem pocenia się stóp, np. pudry lecznicze, które posiadają właściwości przeciwgrzybicze, wysuszające oraz łagodzące powstałe podrażnienia skóry.

Skutkują również zmiękczeniem naskórka i działają odświeżająco. Uczęszczając na baseny lub do sauny, konieczne jest unikanie chodzenia na boso. Niewskazane jest również korzystanie ze wspólnych ręczników czy noszenie obuwia na zmianę z innymi osobami, nawet bliskimi. Skutecznym domowym sposobem na grzybicę międzypalcową oraz jej zapobieganie jest noszenie skarpetek zdrowotnych, zalecanych zwłaszcza cukrzykom i osobom podejmującym regularną aktywność fizyczną. Hamują rozwojów mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym grzybów oraz przeciwdziałają nadmiernej potliwości stóp.

Zobacz film: Leczenie grzybicy paznokci stóp. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
17
Więcej na temat
Co to jest biała wydzielina z pochwy? O czym świadczy?
Co to jest biała wydzielina z pochwy? O czym świadczy?
Klotrimazol – czym jest i w jakim celu się go stosuje, rodzaje leku
Klotrimazol – czym jest i w jakim celu się go stosuje, rodzaje leku
Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości
Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości
Grzybica skóry głowy – objawy, leczenie farmakologiczne i naturalne, grzybica
Grzybica skóry głowy – objawy, leczenie farmakologiczne i naturalne, grzybica
Komentarze (0)
Nie przegap
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z pierwszego odcinka!
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z pierwszego odcinka!
Lęki nocne u dzieci w wieku przedszkolnym
Lęki nocne u dzieci w wieku przedszkolnym
Choroba Mondora a zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych
Choroba Mondora a zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych
Leukocyty w moczu – o czym może świadczyć obecność białych krwinek w moczu?
Leukocyty w moczu – o czym może świadczyć obecność białych krwinek w moczu?
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Silny ból z tyłu głowy - co może być jego przyczyną? Czy jest niebezpieczny?
Silny ból z tyłu głowy - co może być jego przyczyną? Czy jest niebezpieczny?