Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grota solna – przeciwwskazania i właściwości. Jak się ubrać do groty?
menu
Polub nas na Facebooku

Grota solna – przeciwwskazania i właściwości. Jak się ubrać do groty?

grota solna

Fot.: kzenon / Getty Images

Grota solna to specjalne pomieszczenie, w którym wykorzystuje się różne formy soli morskiej. W efekcie powstaje tam środowisko nasycone cennymi mikroelementami i pierwiastkami śladowymi, wskazane dla osób znerwicowanych czy cierpiących na różne schorzenia, zwłaszcza układu oddechowego.

Grota solna wykorzystuje właściwości soli, które już w połowie XIX w. odkrył Feliks Boczkowski, sprawujący funkcję lekarza salinarnego w kopalni soli w Wieliczce. Z jego badań przeprowadzanych wśród pracujących tam górników wynikało, że specyficzny mikroklimat pozytywnie wpływa szczególnie na układ oddechowy.

W następnych dziesięcioleciach nastąpił rozkwit haloterapii, czyli formy leczenia uzdrowiskowego, wykorzystującego sól do kąpieli, inhalacji czy płukanek. W Niemczech czy Austrii bardzo popularne stało się tworzenie tzw. grot solnych, które w ostatnich latach masowo powstają również w Polsce. Ściany tych obiektów, imitujących zazwyczaj naturalne jaskinie, są wyłożone blokami, cegłami lub tzw. kruchami, czyli różnej wielkości bryłkami solnymi pochodzącymi z Morza Czarnego, Bałtyckiego lub Martwego, ale także kopalni w Kłodawie czy Wieliczce. Specjalne systemy podgrzewania i wentylacji powodują, że sól paruje, jonizując ujemnie powietrze oraz nasycając je cennymi dla zdrowia biopierwiastkami.

Jak się ubrać do groty solnej?

W każdej grocie solnej obowiązuje indywidualny regulamin, jednak w większości z nich zasady są podobne. Wskazany jest strój kąpielowy lub sportowy, który powinien być przede wszystkim wygodny, pozwalający na relaks i wyciszenie. Do groty solnej należy wchodzić w białych skarpetkach. Ze względów higienicznych wskazane jest też zabranie czystego ręcznika. Przed wizytą w takim miejscu nie zaleca się używania zbyt intensywnych kosmetyków, np. perfum czy dezodorantów.

Grota solna – przeciwwskazania

Przeciwwskazań do wizyty w grocie solnej nie ma zbyt dużo, jednak opinię lekarza powinny zasięgnąć osoby, które zmagają się z:

  • klaustrofobią;
  • nadczynnością tarczycy;
  • chorobami nowotworowymi w zaawansowanym stadium;
  • gruźlicą;
  • alergią na jod;
  • ostrą wirusową infekcją oddechową z wysoką gorączką;
  • chroniczną niewydolnością wieńcową;
  • ostrymi i przewlekłymi chorobami nerek;
  • odmrożeniem, wychłodzeniem organizmu;
  • zaburzeniami czucia;
  • uszkodzeniami skóry;
  • stanami zapalnymi pęcherza moczowego.

Grota solna – właściwości

Właściwości groty solnej wynikają przede wszystkim z powstającego w tym pomieszczeniu mikroklimatu, wpływającego korzystnie na samopoczucie i działającego leczniczo na wiele schorzeń. Dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów wentylacji, ogrzewania i nawilżania powietrze w grocie solnej ma korzystną dla organizmu człowieka ujemną jonizację, odpowiednią wilgotność. Nasycone jest cennymi związkami jodu, magnezu, wapnia, potasu, sodu czy bromu.

Jak działa układ oddechowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Warunki w tych obiektach są porównywane z mikroklimatem panującym nad morzem, choć np. stężenie jodu w grocie solnej bywa nawet wyższe niż nad Bałtykiem w czasie sztormu. Zalety groty solnej sprawiają, że wizyty tam są zalecane osobom: z chorobami dróg oddechowych, płuc i oskrzeli (np. astmą oskrzelową, ostrym i nawracającym nieżytem oskrzeli, przewlekłym zapaleniem płuc, pylicą płuc, przewlekłym nieżytem nosa, gardła i krtani, katarem siennym), schorzeniami sercowo-naczyniowymi (niewydolnością krążenia, nadciśnieniem), problemami z przewodem pokarmowym (chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, nieżytem żołądka, zapaleniem jelita grubego) czy schorzeniami dermatologicznymi (łuszczycą, trądzikiem, egzemą, zapaleniem skóry).

Pozytywne działanie groty solnej obserwuje się ponadto u osób cierpiących z powodu alergii i uczuleń, nadwagi, niedoczynności tarczycy oraz nerwic i stanów nerwicowych wywołanych przewlekłymi chorobami, przemęczeniem czy niedoborem mikroelementów.

Grota solna w ciąży

Kobiety w ciąży mogą odwiedzać grotę solną, jednak powinny to najpierw skonsultować z lekarzem. Pobyt w takim miejscu nie jest bowiem wskazany w przypadku ciąży zagrożonej lub zaburzeń funkcji tarczycy. W innych sytuacjach raczej nie istnieją przeciwwskazania, a specyficzny mikroklimat panujący w grocie solnej może nawet poprawiać odporność organizmu, bardzo potrzebną kobiecie spodziewającej się dziecka. Uwalniające się w powietrzu pierwiastki obniżają ciśnienie, a sól pochłania nadmiar wody z opuchniętych w ciąży kończyn.

Grota solna jest wskazana dla dzieci, szczególnie wtedy, gdy często dopadają je przeziębienia i problemy z układem oddechowym. Nie ma granicy wieku dla osób odwiedzających tego typu miejsca, choć małe dzieci powinny tam przebywać pod opieką dorosłych.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
202
7
Polecamy
Jak działa grota solna?
Właściwości i przeciwwskazania
Jak działa grota solna? Właściwości i przeciwwskazania Dzień Dobry TVN
Lukrecja - właściwości i działanie.
Korzeń lukrecji w ciąży
Lukrecja - właściwości i działanie. Korzeń lukrecji w ciąży Dzień Dobry TVN
Tężnia solankowa – zalety i przeciwwskazania.
Tężnia w domu
Tężnia solankowa – zalety i przeciwwskazania. Tężnia w domu TVN zdrowie
Warszawa.
W Wawrze powstała druga tężnia solankowa
Warszawa. W Wawrze powstała druga tężnia solankowa TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty