Polub nas na Facebooku
Czytasz: Gotowanie bez zapachów w całym mieszkaniu. To możliwe!
menu
Polub nas na Facebooku

Gotowanie bez zapachów w całym mieszkaniu. To możliwe!

kuchnia

Fot. Hero Images / Getty Images

Martwisz się, że podczas gotowania zapachy pozostają w mieszkaniu? Przechodzą nimi zasłony, dywany, kanapy, a nawet pościel? Nie musisz rezygnować z gotowania, ani otwierać okien na oścież. Wystarczy dobry okap kuchenny!

Okap kuchenny to nieodzowny element każdej kuchni. Dzięki niemu pozbędziemy się problemy zapachów - czy tych miłych, czy też tych nieprzyjemnych, które powstają podczas gotowania. 

Jak wybrać dobry okap?

Okap kuchenny, który rzeczywiście będzie sprawdzał się w naszej kuchni musi być starannie wybrany. W małych kuchniach świetnie sprawdzi się okap podszafkowy, łatwy w montażu i dość tani. Jednak, żeby dobrze działał trzeba często wymieniać w nim filtry, co w dłuższej perspektywie przekłada się na drogie użytkowanie. 

W większych kuchniach warto wybrać okap kominowy, który świetnie radzi sobie z pochłanianiem pary wodnej i zapachów. Musi być on jednak podłączony do szybu kominowego, aby zapewniać odpowiednią wentylację grawitacyjną. 

W sprzedaży dostępne są także okapy wyspowe - wyglądem przypominające kominowe, jednak montowane są do sufitu, a nie jak kominowe do ściany. Aby je zainstalować potrzebny jest otwór wentylacyjny w kuchni. Okapy wyspowe mają duże rozmiary i dużą wydajność, świetnie poradzą sobie z gotowaniem nawet na wszystkich kuchennych palnikach!

Okap kuchenny - zalety 

Posiadanie okapu kuchennego ma same zalety. Dzięki niemu pozbędziemy się zapachów z mieszkania, a także nadmiernej wilgoci - pod warunkiem, że okap będzie wyciągał parę wodną unoszącą się podczas gotowania. Okap świetnie sprawdzi się w każdej kuchni, ale uwaga - trzeba dostosować jego moc do wielkości pomieszczenia, żeby rzeczywiście poczuć różnicę. 

Przy zakupie okapu należy pamiętać, że warto zwrócić uwagę na hałas, jaki generuje. Wiadomo - są urządzenia cichsze i głośniejsze oraz takie, które przy tych samych parametrach zużyją więcej energii.

Filtry w okapach kuchennych

W okapach kuchennych można znaleźć różne filtry. Trzeba o nie odpowiednio dbać i często je wymieniać lub czyścić. Jakie to filtry?

  • filtry metalowe– czyli przeciwtłuszczowe, zatrzymują cząsteczki tłuszczu. Ich dużą zaletą jest wysoka skuteczność oraz brak konieczności wymiany. Filtr składa się z kilku warstw metalowej siatki. By zachowywał swoją skuteczność działania, należy co 4 miesiące wymyć go ciepłą wodą,
  • filtry węglowe– znajdziemy je w okapach nie podłączonych do szybu wentylacyjnego. Filtrują powietrze, pochłaniają zapachy i zwracają czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia,
  • filtry flizelinowe– najczęściej stosowane w okapach podszafkowych - wymagają bardzo częstej wymiany jeśli taki okap ma działać.

Jaki okap kuchenny kupić?

Szczególnie dużą popularnością cieszą się sprzęty Sharp. Znajdziemy je w różnych szerokościach i wzorach - są bardzo nowoczesne, a przy tym ciche i w pełni spełniające swoje funkcje. 

Dzięki okapom kuchennym Sharp nasza kuchnia pozostanie wolna od zapachów oraz pary wodnej podczas gotowania. Model KL-610TBLM posiada funkcję FilterCleaning, która sama informuje, kiedy filtr tłuszczowy wymaga czyszczenia. Co więcej filtr tłuszczowy jest demontowalny i można go wyczyścić w zmywarce! To nie jedyna zaleta modelu - dzięki opcji Delay15 okap będzie działał jeszcze 15 min. po gotowaniu, a my będziemy mieć pewność, że nasze mieszkanie pozostanie wolne od zapachów. Okap posiada także możliwość włączenia Boost Mode, czyli najwyższych obrotów w każdej chwili. Okapy Sharp są sterowane dotykowo i posiadają oświetlenie LED. Z kolei dzięki funkcji Zawór bezzwrotny mamy gwarancję, że powietrze przemieszcza się tylko w jedną stronę - wypływa z kuchni do kanału wentylacyjnego, a zimne powietrze i zapachy z zewnątrz nie przedostają się z powrotem do kuchni.

Warto zwrócić uwagę także na model KL-612TBSS, dostępny jak inne modele Sharp w rozmiarze 60 i 90 cm. Posiada on wymienione już funkcje, jak np. oświetlenie LED, Boost Mode, Delay15, jest sterowany dotykowo oraz posiada Zawór bezzwrotny, dzięki któremu mamy gwarancję czystego i świeżego powietrza w kuchni. Ten model również posiada opcję FilterCleaning z filtrem przeciwtłuszczowym, który można umyć w zmywarce. Dodatkowo model KL-612TBSS posiada Kolorowy wyświetlacz LCD (animowany kolorowy wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 2,3), SteamSensor - czujnik włącza i wyłącza okap automatycznie w zależności od stężenia pary oraz NightSensor, czyli  czujnik włączy oświetlenie LED w okapie automatycznie, gdy wykryje dowolny ruch w nocy (od godz. 19 do 7 rano).


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
6
Polecamy
Jaki okap kuchenny wybrać?
Po co nam okap w mieszkaniu?
Jaki okap kuchenny wybrać? Po co nam okap w mieszkaniu? TVN zdrowie
Kuchnie gazowe i ich rodzaje.
Która kuchenka gazowa z piekarnikiem będzie najlepsza?
Kuchnie gazowe i ich rodzaje. Która kuchenka gazowa z piekarnikiem będzie najlepsza? Dzień Dobry TVN
Jaka kuchnia elektryczna jest najlepsza?
Kuchenka elektryczna dwupalnikowa czy jednopalnikowa - którą wybrać?
Jaka kuchnia elektryczna jest najlepsza? Kuchenka elektryczna dwupalnikowa czy jednopalnikowa - którą wybrać? Dzień Dobry TVN
Cenisz ciszę i spokój?
Pomyśl o właściwych artykułach gospodarstwa domowego
Cenisz ciszę i spokój? Pomyśl o właściwych artykułach gospodarstwa domowego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania