Polub nas na Facebooku
Czytasz: Gotowanie bez zapachów w całym mieszkaniu. To możliwe!

Gotowanie bez zapachów w całym mieszkaniu. To możliwe!

Zainteresował Cię ten artykuł?
kuchnia

Fot. Hero Images / Getty Images

Martwisz się, że podczas gotowania zapachy pozostają w mieszkaniu? Przechodzą nimi zasłony, dywany, kanapy, a nawet pościel? Nie musisz rezygnować z gotowania, ani otwierać okien na oścież. Wystarczy dobry okap kuchenny!

Okap kuchenny to nieodzowny element każdej kuchni. Dzięki niemu pozbędziemy się problemy zapachów - czy tych miłych, czy też tych nieprzyjemnych, które powstają podczas gotowania. 

Jak wybrać dobry okap?

Okap kuchenny, który rzeczywiście będzie sprawdzał się w naszej kuchni musi być starannie wybrany. W małych kuchniach świetnie sprawdzi się okap podszafkowy, łatwy w montażu i dość tani. Jednak, żeby dobrze działał trzeba często wymieniać w nim filtry, co w dłuższej perspektywie przekłada się na drogie użytkowanie. 

W większych kuchniach warto wybrać okap kominowy, który świetnie radzi sobie z pochłanianiem pary wodnej i zapachów. Musi być on jednak podłączony do szybu kominowego, aby zapewniać odpowiednią wentylację grawitacyjną. 

W sprzedaży dostępne są także okapy wyspowe - wyglądem przypominające kominowe, jednak montowane są do sufitu, a nie jak kominowe do ściany. Aby je zainstalować potrzebny jest otwór wentylacyjny w kuchni. Okapy wyspowe mają duże rozmiary i dużą wydajność, świetnie poradzą sobie z gotowaniem nawet na wszystkich kuchennych palnikach!

Okap kuchenny - zalety 

Posiadanie okapu kuchennego ma same zalety. Dzięki niemu pozbędziemy się zapachów z mieszkania, a także nadmiernej wilgoci - pod warunkiem, że okap będzie wyciągał parę wodną unoszącą się podczas gotowania. Okap świetnie sprawdzi się w każdej kuchni, ale uwaga - trzeba dostosować jego moc do wielkości pomieszczenia, żeby rzeczywiście poczuć różnicę. 

Przy zakupie okapu należy pamiętać, że warto zwrócić uwagę na hałas, jaki generuje. Wiadomo - są urządzenia cichsze i głośniejsze oraz takie, które przy tych samych parametrach zużyją więcej energii.

Filtry w okapach kuchennych

W okapach kuchennych można znaleźć różne filtry. Trzeba o nie odpowiednio dbać i często je wymieniać lub czyścić. Jakie to filtry?

  • filtry metalowe– czyli przeciwtłuszczowe, zatrzymują cząsteczki tłuszczu. Ich dużą zaletą jest wysoka skuteczność oraz brak konieczności wymiany. Filtr składa się z kilku warstw metalowej siatki. By zachowywał swoją skuteczność działania, należy co 4 miesiące wymyć go ciepłą wodą,
  • filtry węglowe– znajdziemy je w okapach nie podłączonych do szybu wentylacyjnego. Filtrują powietrze, pochłaniają zapachy i zwracają czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia,
  • filtry flizelinowe– najczęściej stosowane w okapach podszafkowych - wymagają bardzo częstej wymiany jeśli taki okap ma działać.

Jaki okap kuchenny kupić?

Szczególnie dużą popularnością cieszą się sprzęty Sharp. Znajdziemy je w różnych szerokościach i wzorach - są bardzo nowoczesne, a przy tym ciche i w pełni spełniające swoje funkcje. 

Dzięki okapom kuchennym Sharp nasza kuchnia pozostanie wolna od zapachów oraz pary wodnej podczas gotowania. Model KL-610TBLM posiada funkcję FilterCleaning, która sama informuje, kiedy filtr tłuszczowy wymaga czyszczenia. Co więcej filtr tłuszczowy jest demontowalny i można go wyczyścić w zmywarce! To nie jedyna zaleta modelu - dzięki opcji Delay15 okap będzie działał jeszcze 15 min. po gotowaniu, a my będziemy mieć pewność, że nasze mieszkanie pozostanie wolne od zapachów. Okap posiada także możliwość włączenia Boost Mode, czyli najwyższych obrotów w każdej chwili. Okapy Sharp są sterowane dotykowo i posiadają oświetlenie LED. Z kolei dzięki funkcji Zawór bezzwrotny mamy gwarancję, że powietrze przemieszcza się tylko w jedną stronę - wypływa z kuchni do kanału wentylacyjnego, a zimne powietrze i zapachy z zewnątrz nie przedostają się z powrotem do kuchni.

Warto zwrócić uwagę także na model KL-612TBSS, dostępny jak inne modele Sharp w rozmiarze 60 i 90 cm. Posiada on wymienione już funkcje, jak np. oświetlenie LED, Boost Mode, Delay15, jest sterowany dotykowo oraz posiada Zawór bezzwrotny, dzięki któremu mamy gwarancję czystego i świeżego powietrza w kuchni. Ten model również posiada opcję FilterCleaning z filtrem przeciwtłuszczowym, który można umyć w zmywarce. Dodatkowo model KL-612TBSS posiada Kolorowy wyświetlacz LCD (animowany kolorowy wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 2,3), SteamSensor - czujnik włącza i wyłącza okap automatycznie w zależności od stężenia pary oraz NightSensor, czyli  czujnik włączy oświetlenie LED w okapie automatycznie, gdy wykryje dowolny ruch w nocy (od godz. 19 do 7 rano).


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
6
Więcej na temat
Atak grypy - czy można usunąć wirusy z naszego domu? Jak zadbać o porządek w mieszkaniu?
Atak grypy - czy można usunąć wirusy z naszego domu? Jak zadbać o porządek w mieszkaniu?
Quiz: Co wiesz na temat alergii?
Quiz: Co wiesz na temat alergii?
Oczyszczacz powietrza przyda się także latem!  
Oczyszczacz powietrza przyda się także latem!  
Jak smog wpływa na Twoją skórę?
Jak smog wpływa na Twoją skórę?
Komentarze (0)
Nie przegap
Nasiona chia – właściwości i kalorie. Jakie przepisy z szałwii hiszpańskiej? 
Nasiona chia – właściwości i kalorie. Jakie przepisy z szałwii hiszpańskiej? 
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy Materiał sponsorowany
Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles
Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles Materiał sponsorowany
Fibromialgia – co to za choroba? Czy można z nią skutecznie walczyć?
Fibromialgia – co to za choroba? Czy można z nią skutecznie walczyć?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Siemię lniane - na zapalenie, chorobę wrzodową i refluks żołądka. Jak przygotować siemię lniane na żołądek?
Siemię lniane - na zapalenie, chorobę wrzodową i refluks żołądka. Jak przygotować siemię lniane na żołądek?