Polub nas na Facebooku
Czytasz: Gorzki smak w ustach – jaka jest jego przyczyna? Sposoby na złagodzenie dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Gorzki smak w ustach – jaka jest jego przyczyna? Sposoby na złagodzenie dolegliwości

młoda kobieta zakrywa dłoniami usta

Prostock-Studio / Getty Images 

Uczucie gorzkiego smaku w ustach to dla chorego ogromny dyskomfort. Prawidłowo funkcjonujący zmysł smaku umożliwia bowiem wybór pokarmów i ostrzega przed przyjęciem toksycznych substancji. Bierze też udział w procesie trawienia, więc ma duży wpływ na wydzielanie enzymów trawiennych. Skutkiem zaburzeń smaku są dolegliwości ze strony tego układu.

Zaburzenia smaku określane są mianem łacińskiej nazwy dysgeusia. Gorycz, metaliczny lub słony posmak odbierają choremu przyjemność ze spożywania posiłków i utrudniają normalne funkcjonowanie.

Jest wiele dolegliwości, które powodują gorzki smak w ustach. Złagodzenie goryczy występującej w jamie ustnej trzeba rozpocząć od poszukiwania źródła dolegliwości, która ją powoduje. Jeśli zaburzenia smaku są długotrwałe, warto zgłosić się do lekarza, który pomoże w ustaleniu przyczyny uciążliwego problemu.

Zobacz film i sprawdź jak prawidłowo dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN 

Gorzki posmak w ustach – przyczyny

Wiele osób przyczynę gorzkiego smaku w ustach upatruje w problemach stomatologicznych. I słusznie! Jest to jedna z przyczyn tej nieprzyjemnej dolegliwości. Mimo to jest jeszcze szereg innych, które skutkują zaburzeniami smaku:

  • infekcje grzybicze
  • zespół pieczenia jamy ustnej – jest to przewlekła choroba błony śluzowej, której towarzyszy uczucie goryczy
  • nowotwory jamy ustnej
  • reakcje alergiczne, np. na nową protezę lub aparat ortodontyczny
  • infekcje górnych dróg oddechowych
  • refluks żołądkowo-przełykowy
  • kamica żółciowa
  • długotrwałe wdychanie metali ciężkich
  • choroby wątroby
  • halitoza
  • cukrzyca
  • lęki, depresja.

Ogólnie rzecz biorąc, większość chorób występujących w społeczeństwie może skutkować zaburzeniami smaku. Dlatego bardzo ważne jest poznanie dokładnej przyczyny uciążliwej goryczy. Od tego zależy ewentualna terapia.

Czytaj takżeDlaczego warto dobrze czyścić zęby?

Gorzki smak w ustach po… O czym to świadczy?

Schorzenia dróg żółciowych i choroby wątroby powodują, że pacjent odczuwa gorzki smak w ustach po jedzeniu. Wątroba może być wtedy niewydolna. Jeśli towarzyszą temu inne objawy sygnalizujące chorobę tego narządu, trzeba koniecznie iść do lekarza.

Gorzki smak w ustach po lekach jest efektem ubocznym działających substancji czynnych. Niekiedy wiąże się to z alergią na jeden ze składników leku. Podobnie jest w przypadku gorzkiego smaku w ustach po antybiotyku, choć przyczyną dolegliwości w tym wypadku może być sama infekcja.

Gorzki smak w ustach rano po przebudzeniu jest spowodowany suchością w jamie ustnej. Jest to też wina nieodpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu lub uszkodzenia ślinianek w przebiegu zespołu Sjogrena.

Gorzki smak w ustach w ciąży

Pod wpływem zmian hormonalnych w ciele kobiety może się pojawić gorzki smak w ustach w ciąży. Jego winowajcą jest zgaga i cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Aby złagodzić te dolegliwości, zaleca się kobietom ciężarnym polegiwanie na lewym boku.

Gorzki posmak w ustach a choroby

Uczucie gorzkiego smaku w ustach może być objawem lęków i depresji. Nerwica także powoduje tego typu dolegliwości.

Nowotworom jamy ustnej również towarzyszy gorzki smak w ustach. W buzi tworzą się wtedy guzy, pomiędzy którymi zbiera się pokarm. Powoduje to namnażanie się bakterii i powolne gnicie.

Gorzki smak w ustach: jak się go pozbyć?

Priorytetem jest ustalenie przyczyny, która powoduje uczucie goryczy. Jeśli nie uda jej się znaleźć, gorzki posmak w ustach trudno będzie zlikwidować. Można sobie wtedy pomóc jedynie doraźnymi środkami i domowymi metodami.

Kluczowym elementem do złagodzenia goryczy w buzi jest zmiana nawyków żywieniowych. Posiłki powinny być wzbogacone w witaminy i minerały. Lepiej zrezygnować z ostrych potraw. Wywołują one zgagę, która jest przyczyną refluksu żołądkowo-przełykowego. A ten powoduje gorzki posmak w ustach.

W aptece możemy kupić zioła i płyny antybakteryjne do płukania jamy ustnej. Od jakiegoś czasu popularne są również tabletki odświeżające oddech. W ich składzie są mięta i olejki eteryczne. Nie są drogie. Jest to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Na gorycz w jamie ustnej można żuć też cynamon i goździki. Możemy je kupić w sklepach zielarskich. Będą działały przeciwzapalnie i antybakteryjnie. To sprawdzony sposób na infekcje górnych dróg oddechowych, która także jest przyczyną tych nieprzyjemnych dolegliwości.

Korzystny wpływ na układ trawienny ma siemię lniane. Szklanka napoju wypijana 2 razy dziennie powinna złagodzić gorzkość. Len znakomicie powleka śluzówkę żołądka.

Przede wszystkim trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Zęby powinniśmy myć rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Należy też rozwiązać problemy z uzębieniem. Jakiekolwiek infekcje w obrębie jamy ustnej będą skutkować nawrotem gorzkiego smaku.

Najlepiej iść do lekarza i nie leczyć się na własną rękę. Preparaty doraźne będą skuteczne jedynie na chwilę i nie zlikwidują faktycznego źródła gorzkiego posmaku w ustach.

Bibliografia:

  1. Halina Sienkiewicz-Jarosz, Przemysław Bieńkowski, Neurologiczne aspekty zaburzeń smaku, Tom 7 Nr 5 2012 • Neurologia po Dyplomie, podyplomie.pl.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
111
8
Polecamy
Co to są choroby intymne i skąd się biorą?
Co to są choroby intymne i skąd się biorą? Dzień Dobry TVN
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Kwaśny smak w ustach – przyczyny i zapobieganie
Kwaśny smak w ustach – przyczyny i zapobieganie TVN zdrowie
Słodki smak w ustach – przyczyny i objawy towarzyszące
Słodki smak w ustach – przyczyny i objawy towarzyszące TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia