Polub nas na Facebooku
Czytasz: Glukoza w moczu – o czym świadczy występowanie cukru w moczu i jakie normy są dopuszczalne?
menu
Polub nas na Facebooku

Glukoza w moczu – o czym świadczy występowanie cukru w moczu i jakie normy są dopuszczalne?

NAN

Fot: doroguzenda / fotolia.com

Glukoza w moczu nie występuje u zdrowego człowieka. Stanowi składnik energetyczny dla wszystkich komórek ustroju i jest wchłaniana przez nerki, po czym trafia do obiegu krwi, gdzie zasila wszystkie narządy. Jeżeli wykażą ją badania moczu, oznacza nieprawidłowość i wymaga określenia przyczyny.

Jeżeli poziom glukozy we krwi znacznie przekracza normę, nerka nie jest w stanie resorbować jej nadmiaru. Każde zaburzenie funkcji nerek może również wpływać na pojawienie się glukozy w moczu.

Glukoza w moczu – przyczyny

Glukoza w moczu może pojawić się za sprawą niektórych leków, substancji trujących, a także hormonów. Przyczynami cukromoczu mogą być także cukrzyca, choroby nerek, nadnerczy, wątroby i przysadki mózgowej. Glukoza w moczu może mieć charakter stałej bądź przejściowej dolegliwości. We wszystkich sytuacjach, w których podwyższony poziom cukru utrzymuje się przez dłuższy czas, dochodzi do pojawienia się cukru w moczu.

Do zwiększenia stężenia glukozy w moczu mogą przyczynić się takie czynniki, jak: stres, spożywanie dużych ilości węglowodanów, nadużywanie alkoholu, a także stosowanie niektórych leków, w tym sterydowych.

Obecność glukozy w moczu rozróżnia się na typ nerkowy i pozanerkowy. W pierwszym przypadku charakterystyczne jest to, że badania krwi pod kątem stężenia cukru są prawidłowe, więc przyczyną cukru w moczu są najczęściej uszkodzone nerki. Problemu, który wykracza poza nerki, należy szukać, kiedy wynik stężenia cukru w surowicy krwi znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Podwyższona glukoza w moczu – co oznacza?

Glukoza w moczu zawsze jest wynikiem nieprawidłowym i stan ten określa się pojęciem glukozurii. U zdrowego człowieka jest ona całkowicie wchłaniana przez nerki. Jeżeli cukier przedostał się do moczu, należy założyć, że jego stężenie w surowicy krwi znacznie przekroczyło normę.

Podwyższona glukoza w moczu może oznaczać m.in. cukrzycę lub nieprawidłowe funkcjonowanie nerek, np. na skutek uszkodzenia cewek nerkowych. U osób w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na cukrzycę praktyką jest samodzielne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi za pomocą testów paskowych, które można zakupić w aptece.

Glukoza w moczu w ciąży

U kobiet w ciąży często diagnozowany jest tzw. fizjologiczny cukromocz – niewielkie ilości glukozy w moczu są normalnym zjawiskiem i nie stanowią objawu cukrzycy ciężarnych. Podwyższony wynik jest skutkiem mniejszej wartości progowej stężenia glukozy we krwi, która wynosi poniżej 150 mg%. Niepokojące są natomiast utrzymujące się dłuższy czas i znacznie zawyżone normy, które powtarzają się w kolejnych wynikach badań.

W okresie ciąży zwiększa się aktywność hormonów odpowiedzialnych za antagonistyczne działanie do insuliny. W związku z ryzykiem cukrzycy i tzw. cukrzycy ciążowej, badanie poziomu cukru w ciąży jest niezbędne. Na początku ciąży wykonuje się pomiar glukozy na czczo w surowicy krwi żylnej, jeśli wynik jest w normie około 28 tygodnia ciąży, wykonuje się test doustnego obciążenia glukozą (OGTT).

Należy jednak pamiętać, że samo oznaczenie glukozy w moczu nie jest potwierdzeniem cukrzycy – należy wykonać poszerzoną diagnostykę i badanie surowicy krwi.

Glukoza w moczu – norma

Pojawienie się nawet niewielkiej ilości cukru w moczu wymaga dalszej diagnostyki. Za bezpieczne stężenie (normę glukozy w moczu) uznaje się tylko śladowy cukier – od 0,1 do 1 mg/dl. Podstawowe badanie nie jest w stanie wykryć tak małych wartości, więc jeżeli wynik wykaże zbyt duże stężenie glukozy, powinien być uznany za alarmujący. W takich przypadkach zleca się wykonanie badania krwi, którego prawidłowy rezultat nie powinien przekraczać 125 mg/dl. Wszelkie wartości powyżej tej normy mogą oznaczać stany chorobowe rozwijające się w organizmie.

Za przekroczenie wartości progowej nerek uważa się wynik powyżej 180 mg%.

Poziom glukozy w moczu a hormony

Za poziom glukozy w moczu mogą odpowiadać hormony. Poziom cukru w organizmie zależny jest od insuliny, która reguluje jego obniżanie oraz glikokortykosteroidów o antagonistycznym do insuliny działaniu.

Insulina wydzielana jest przez trzustkę i w sytuacji, w której nie pracuje ona prawidłowo, do moczu może przedostać się glukoza. Narząd ten wydziela jednocześnie glukagon, który także wywołuje podwyższenie poziomu cukru. Takie samo działanie wykazują glikokortykosteroidy wydzielane przez nadnercza – również podwyższają poziom glukozy w surowicy. Za prawidłową pracę nadnerczy odpowiada przysadka mózgowa, w której jest z kolei hormon ACTH. Jego podwyższony poziom stymuluje z kolei nadnercza do wytwarzania glikokortykosteroidów, co prowadzi automatycznie do zwiększenia poziomu cukru we krwi. Jest to sytuacja, która występuje m.in. jeżeli w przysadce jest gruczolak lub w zespole Cushinga (zespół objawów chorobowych związanych z zaburzeniami hormonalnymi).

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
408
60
Polecamy
Badanie moczu.
O czym świadczy glukoza w moczu?
Badanie moczu. O czym świadczy glukoza w moczu? TVN zdrowie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Badanie glukozy na czczo i test OGTT z wykorzystaniem 75 g glukozy
Badanie glukozy na czczo i test OGTT z wykorzystaniem 75 g glukozy TVN zdrowie
Ketony w moczu w ciąży – przyczyny, zagrożenia i leczenie
Ketony w moczu w ciąży – przyczyny, zagrożenia i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty