Polub nas na Facebooku
Czytasz: Głóg – przyjaciel serca. Poznaj jego niezwykłe właściwości
menu
Polub nas na Facebooku

Głóg – przyjaciel serca. Poznaj jego niezwykłe właściwości

Głóg

Fot: ph2212 / gettyimages.com

Głóg dwuszyjkowy i głóg jednoszyjkowy to dwa najbardziej znane gatunki głogu w Polsce. Głóg to ceniona od stuleci roślina lecznicza. Szczególnie korzystnie wpływa na serce.

Obsypany różowym bądź białym kwieciem, niezwykle urokliwy krzew lub niskie drzewo to głóg dający drobne kuliste owoce w kolorze ciemnej czerwieni. Medycyna naturalna z jego dobroczynnych właściwości korzysta od dawna.

Głóg dwuszyjkowy

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata, Crataegus oxyacantha) jest rośliną wieloletnią z rodziny różowatych. To ciernisty krzew mogący występować w postaci niewysokiego drzewa. Występuje w lasach, ogrodach, parkach, sadzi się go wzdłuż ulic i wykorzystuje do żywopłotów. W Polsce występuje pospolicie. Głóg dwuszyjkowy kwitnie na wiosnę.

Głóg jednoszyjkowy

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) występuje w Polsce powszechnie, zwłaszcza na niższych terenach górskich. Może dorastać do kilku metrów wysokości. Jest rośliną wieloletnią, rośnie głównie na obszarach przydrożnych i w zaroślach. Okres kwitnienia głogu jednoszyjkowego przypada na maj i czerwiec, natomiast owoce dojrzewają później – od sierpnia do października.

W Polsce często spotkać można się jeszcze z głogiem pośrednim (Crataegus x media), który powstał ze skrzyżowania głogu dwuszyjkowego i jednoszyjkowego. Najbardziej popularna odmiana to Paul’s Scarlet.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Właściwości lecznicze głogu

Za surowiec leczniczy uchodzą kwiatostan głogu (Crataegi folium cum flore) oraz owoc głogu (Crataegi fructus). W głogu znajdują się cenne flawonoidy, saponiny, witaminy (zwłaszcza C, z grupy B oraz prowitamina A), garbniki, celuloza, związki kumarynowe, żelazo, potas, mangan, wapń, krzem, kobalt.

Preparaty z głogu znalazły zastosowanie przede wszystkim w leczeniu chorób serca. Zaleca się je w przypadku miażdżycy, nadciśnienia, zaburzeń ciśnienia krwi, dławicy piersiowej (dusznicy bolesnej), zawrotów i bólów głowy oraz przy postępującym osłabieniu mięśnia sercowego. Głóg poprzez korzystny wpływ na przepływ tlenu usprawnia krążenie i pracę serca. Preparaty z głogu dwuszyjkowego i jednoszyjkowego zalecane są po zawale mięśnia sercowego.

Właściwości głogu wpływają również dobroczynnie na nastrój – wyciąg z tej rośliny koi nerwy, redukuje niepokój i ułatwia zasypianie, dlatego preparaty z głogu zalecane są na nerwicę, wahania nastrojów czy bezsenność. Głóg pomoże też w stanach ogólnego zmęczenia. Natomiast ze względu na wysoką zawartość witaminy C głóg nie tylko korzystnie wpływa na krążenie, ale również wzmacnia odporność i uelastycznia skórę. Głóg działa przeciwastmatycznie i przeciwskurczowo. Można go stosować w biegunce, kamicy nerkowej i żółciowej, niestrawności oraz niepokojach.

Uwaga! Do celów leczniczych nie nadaje się głóg szkarłatny (Crataegus coccinea). W Polsce uprawia się go jako roślinę ozdobną, którą spotkać można głównie w parkach. Z owoców głogu szkarłatnego, po przetworzeniu, robi się dżemy, konfitury, kisiele, galaretki.

Jakie właściwości ma głóg? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Głóg- kiedy warto po niego sięgnąć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Głóg – przeciwwskazania

Przyjmowanie preparatów z głogu w zalecanych dawkach jest bezpieczne dla zdrowia i nie wywołuje szkodliwego działania ubocznego. Nie są one jednak zalecane przy niskim ciśnieniu krwi.

Zastosowanie głogu

Świeży głóg (owoce) można kupić na targowiskach. W sprzedaży dostępny jest głóg w tabletkach, głóg suszony (w aptekach, sklepach zielarskich) oraz sok z głogu (powinien być stuprocentowy bez cukru).

Herbata z głogu

Leczniczy napar można przygotować, zalewając łyżeczkę kwiatów szklanką wrzątku. W celach leczniczych należy pić go 2 razy dziennie. Z kolei herbatkę z owoców robi się, biorąc 15 g owoców na 1 l wody. Pije się ją 2–3 razy dziennie.

Głóg w tabletkach

Korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i układ nerwowy. Dostępny jest bez recepty, stosowany według wskazań w ulotce.

Przetwory z głogu

Można je stosować w celach leczniczych. Konfiturę z owoców głogu robi się według proporcji: 1 kg owoców na 1 szklankę cukru. Co ciekawe, konfitura z owoców i kwiatów głogu, stosowana 2 razy dziennie po łyżeczce, daje dobre efekty w kuracjach odchudzających.

Zobacz film: Jak dbać o serce? Źródło: 36,6.

Najlepiej wycisnąć w wyciskarce. Dojrzałe owoce należy najpierw umyć, pozbyć się pestek, a następnie przecisnąć przez maszynę. Można osłodzić do smaku (najlepiej miodem). Pić od razu po wyciśnięciu.

Inne odmiany głogu

Głóg pierzastolistny (Crataegus pinnatifida) – zwany również głogiem chińskim. Wykazuje silne właściwości lecznicze. Jego owoce – największe ze wszystkich gatunków głogu – są bardzo smaczne, dlatego warto wykorzystywać je na przetwory. Można robić z nich konfitury, soki, herbaty, nalewki, powidła.

Głóg szypułkowy (Crataegus pedicellata) – pochodzi z Ameryki Północnej. Uprawiany głównie jako roślina ozdobna; znajduje szerokie zastosowanie w miastach, ponieważ jest odporny na zanieczyszczenie powietrza. Jego uprawa jest bardzo prosta, toleruje właściwie każdy rodzaj gleby. Głóg syberyjski (Crataegus sanguinea) – uprawiany głównie na Syberii jako roślina ozdobna i lecznicza. Gatunek mrozoodporny. Ma liście podobne do liści głogu szkarłatnego.

Nazywany głogiem krwistym.

Głóg pięcioszyjkowy (Crataegus pentagyna) – gatunek ozdobny, leczniczy i miododajny. Występuje pospolicie w lasach, zaroślach, przy brzegach zbiorników wodnych i na polanach.

Ma białe kwiaty o intensywnym zapachu.

Głóg śliwolistny (Crataegus prunifolia) – roślina powstała jako krzyżówka głogu ostrogowego z (prawdopodobnie) głogiem długocierniowym. Wykorzystywany głównie w żywopłotach. Drzewo odporne na zanieczyszczenie powietrza, mrozy oraz suszę.

Bibliografia:

1. Jadwiga Górnicka, "Apteka Natury. Poradnik Zdrowia", AWM 2011.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
44
1
Polecamy
Jakie właściwości ma dzika róża?
Uprawa, przetwory i zastosowanie
Jakie właściwości ma dzika róża? Uprawa, przetwory i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Morwa – odmiany biała, czarna i czerwona.
Poznaj ich właściwości lecznicze!
Morwa – odmiany biała, czarna i czerwona. Poznaj ich właściwości lecznicze! Dzień Dobry TVN
Czeremcha – właściwości, zastosowanie w ziołolecznictwie i kuchni
Czeremcha – właściwości, zastosowanie w ziołolecznictwie i kuchni TVN zdrowie
Róża pomarszczona – zastosowanie, odmiany, właściwości i działanie lecznicze
Róża pomarszczona – zastosowanie, odmiany, właściwości i działanie lecznicze TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?