Polub nas na Facebooku
Czytasz: Globulki, tabletki, żele dopochwowe i zioła w leczeniu infekcji intymnych
menu
Polub nas na Facebooku

Globulki, tabletki, żele dopochwowe i zioła w leczeniu infekcji intymnych

NAN

Fot: airbone77 / fotolia.com

Infekcje intymne można leczyć za pomocą preparatów dostępnych bez recepty, np. globulek bądź tabletek. W sprzedaży są też dostępne żele dopochwowe, zwalczające objawy zakażenia. Można sięgnąć także po maści łagodzące swędzenie.

Infekcje intymne są wywoływane przez dwie główne przyczyny: bakterie i grzyby. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Ich główne objawy to upławy, świąd, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu.

Infekcje intymne – przyczyny

Do zakażeń miejsc intymnych dochodzi na skutek nieodpowiedniej higieny: zbyt częstego lub rzadkiego podmywania się. Infekcje intymne u mężczyzn zazwyczaj są spowodowane rozwojem bakterii chorobotwórczych. 

Jedną z przyczyn schorzenia jest też stosowanie mydła, które zmienia pH pochwy, zamiast specjalnie przeznaczonego do tego celu żelu lub płynu. Częsta zmiana partnerów i irygacje także mogą wywoływać zakażenia. 

Zaburzenia hormonalne, a dokładniej niedobór estrogenów, to kolejny powód pojawienia się tego typu schorzeń u kobiet. Jest to również najczęstsza przyczyna infekcji intymnych w ciąży. Zakażenia występują u osób z obniżoną odpornością, np. na skutek przyjmowania leków immunosupresyjnych bądź steroidów.

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć nawrotów infekcji intymnych? Źródło: 36,6.

Infekcje intymne – objawy

Najczęściej pojawiające się objawy infekcji intymnych to upławy. Oprócz nich występują też: pieczenie, swędzenie, a także zaczerwienienie miejsca, w którym pojawiło się zakażenie. 

Oddawanie moczu i stosunki seksualne mogą być bolesne. Zakażenie u mężczyzn objawia się zaczerwienieniem i podrażnieniem prącia oraz okolic cewki moczowej. Na penisie niekiedy pojawiają się czerwone wykwity i białawy nalot. Czasem występują też pęcherze, wewnątrz których znajduje się przezroczysty płyn. Zmiany są bolesne, a po pęknięciu powodują płytkie owrzodzenia. W przypadku pojawienia się tego typu zmian wymagana jest szybka konsultacja lekarska.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Aby zapobiec pojawieniu się infekcji intymnych, należy przede wszystkim zadbać o higienę. Mycie delikatnym preparatem dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Najlepiej zrezygnować z długich kąpieli – powinny na to zwrócić uwagę osoby, które mają problem z nawracającymi zakażeniami. Częstsze podmywanie jest dozwolone w trakcie trwania krwawienia miesiączkowego. 

Zobacz także: Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej?

Należy nosić przewiewną, np. bawełnianą bieliznę i zmieniać ją codziennie. Ważne jest też używanie osobnych ręczników do miejsc intymnych. Nie warto stosować irygacji, które wypłukują pożyteczne baterie kwasu mlekowego z pochwy. 

Infekcjom intymnym można zapobiegać, przyjmując probiotyki ginekologiczne. Zawierają szczepy bakterii korzystnie działające na mikroflorę pochwy. Są to m.in. Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus gasseri i Lactobacillus reuteri. Najlepiej sięgnąć po probiotyki dopochwowe, które działają od razu po zastosowaniu na mikroflorę pochwy. Są bardziej skuteczne niż preparaty w formie tabletek. 

Mogą być przyjmowane nawet w trakcie ostrych stanów zapalnych. Infekcja intymna po antybiotyku to niestety częste zjawisko, dlatego także wtedy warto wspomóc organizm stosowaniem preparatów probiotycznych. Antybiotykoterapia niszczy mikroflorę bakteryjną w całym ciele, zabijając także korzystne bakterie.

Nawracające infekcje intymne

Nawracające infekcje intymne mogą wskazywać na cukrzycę bądź zaburzenia w tolerancji glukozy. W przypadku zakażeń pojawiających się częściej niż 4 razy w roku należy wykonać diagnostykę, zarówno ogólną, jak i pod kątem poziomu cukru we krwi.

Leczenie infekcji intymnych

W przypadku pojawienia się świądu lub upławów, w pierwszej kolejności można sięgnąć po leki bez recepty. Globulki na infekcje intymne są stosowane np. w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy. Natomiast globulki z polikrezulenem pomogą zwalczyć upławy i świąd wywołane działaniem bakterii. 

Można kupić też maść na infekcje intymne, którą należy posmarować zewnętrzne narządy płciowe. To środek pomocny raczej w łagodnych zakażeniach spowodowanych drożdżakami. Bez recepty można też dostać preparaty z chlorowodorkiem benzydiaminy, który zmniejsza ból i działa przeciwzapalnie. Jest przeznaczony do miejscowego stosowania w postaci irygacji. 

W aptekach dostępny jest również krem z klotrimazolem na infekcje grzybicze. Można wypróbować żele dopochowowe, które zmniejszają uczucia pieczenia i świądu oraz regulują pH w pochwie. Jeśli preparaty dostępne bez recepty nie dają rezultatów, należy wybrać się do lekarza.

Zobacz także: Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie 

Specjalista zapisze np. tabletki dopochwowe, w których składzie znajduje się kwas L-askorbinowy hamujący rozwój infekcji poprzez zakwaszenie środowiska w pochwie. Kolejnym składnikiem leku jest inulina - naturalny prebiotyk, który wzmaga rozwój bakterii wpływających korzystnie na mikroflorę pochwy. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego i witaminy E, śluzówka pochwy jest lepiej nawilżona, a dzięki temu odporna na mikrourazy powstające na przykład na skutek stosunków płciowych.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
10
Polecamy
Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan  zapalny pochwy oraz grzybica pochwy
Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan zapalny pochwy oraz grzybica pochwy Dzień Dobry TVN
Infekcja intymna a zdrowie partnera.
Czy on również wymaga leczenia?
Infekcja intymna a zdrowie partnera. Czy on również wymaga leczenia? Dzień Dobry TVN
Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie
Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Nawracające infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie
Nawracające infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (3)
Kejt
Jakie globulki polecane są aby ustąpił świąd i brzydki zapach?, lekarz dopiero za 5 dni
Czytaj całość
Westi
a co najlepiej stosować na grzybice pochwy? bo mam bardzo zbliżone objawy, tu tez nie pomogą jakies leki bez recepty albo domowe sposoby ?
Czytaj całość
didi
niestety czesto sie zdarzaja te infekcje intymne a chodzic ciagle do lekarza z nimi tez duzy wydatek... bo bez recepty to nie wiem czy te srodki sa skuteczne
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty