Polub nas na Facebooku
Czytasz: Glinka zielona i jej niezwykłe właściwości. Zastosowanie w kosmetyce
menu
Polub nas na Facebooku

Glinka zielona i jej niezwykłe właściwości. Zastosowanie w kosmetyce

zielona-glinka

Fot.: fortyforks / stock.adobe.com

Glinka zielona zawiera około 20 różnych soli mineralnych, dzięki czemu charakteryzuje ją działanie odkażające, detoksykujące i odżywcze. Stosowana na skórę przynosi spektakularne efekty, znacznie poprawiając jej stan.

Glinka zielona powinna znaleźć się w domu każdej osoby, która pragnie zadbać o stan swojej skóry. Szczególnie przypada do gustu tym, którzy lubią korzystać z naturalnych preparatów i wytwarzać własne kosmetyki.

Co to jest glinka zielona i jakie ma właściwości?

Pod nazwą glinka kryją się sproszkowane minerały, które są wykorzystywane do pielęgnacji ciała od czasów starożytnych. Zawierają one olbrzymie ilości mikroelementów i związków chemicznych, które wpływają odżywczo na skórę. Nie bez znaczenia jest też konsystencja glinki i sposób jej aplikacji, które umożliwiają lepsze przyswajanie tych składników. Jej zastosowanie jest na tyle szerokie, że powstała nawet odrębna metoda lecznicza z jej wykorzystaniem, nazwana argilloterapią.

Glinka zielona to ta o najsilniejszym działaniu. Jej kolor wynika z obecności jonów żelaza, a wydobywa się ją ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Stosowana jest ze względu na właściwości:

  • absorbujące toksyny – glinka zielona wyłapuje szkodliwe substancje na zasadzie fizycznej absorpcji,
  • odkażające – zawarte w niej substancje leczą drobne uszkodzenia skóry (otarcia, ugryzienia owadów, oparzenia),
  • odżywiające – bogactwo minerałów zawartych w glince sprawia, że doskonale odżywia skórę, dzięki czemu działa również przeciwzmarszczkowo,
  • ściągające i wysuszające – pomocne w leczeniu trądziku.

Glinka zielona na trądzik

Zielona glinka polecana jest w leczeniu trądziku, nie tylko ze względu na swoje silnie dezynfekujące działanie. Oprócz tego przyczynia się ona do wyrównywania pH skóry. Dzięki działaniu ściągającemu zamyka pory i zmniejsza ilość zaskórników i grudkowatych zmian. Matuje i wysusza skórę, co sprawia, że łagodzi również objawy nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych. Równocześnie wykazuje delikatnie złuszczające właściwości, dzięki którym pomaga pozbyć się brzydkich zmian na twarzy. Glinkę zieloną na trądzik należy stosować w formie maseczki 1–2 razy w tygodniu.

Glinka zielona na zmarszczki

Glinka zielona doskonale odżywia skórę, uelastycznia ją i pomaga w redukcji już istniejących zmian w postaci zmarszczek. W tym celu należy wykorzystywać ją do maseczek raz w tygodniu lub rzadziej. Osoby o cerze skłonnej do przesuszania się powinny ją potem odpowiednio nawilżać. Nadmierne wysuszenie skóry sprzyja powstawaniu zmarszczek, dlatego zielona glinka nie jest raczej stosowana jako bazalny środek w walce ze zmarszczkami.

Glinka zielona – jak wygląda przygotowanie maseczki?

Przygotowanie maseczki przy użyciu zielonej glinki jest bardzo proste. Wystarczy zmieszać 3 łyżeczki proszku z 4 łyżeczkami wody. Należy jednak pamiętać o tym, że powinna to być woda źródlana lub mineralna, a nie z kranu.

Taką maseczkę nakłada się na oczyszczoną twarz na 10–15 minut, po czym się ją zmywa. Zalecane jest posmarowanie później twarzy delikatnie nawilżającym kremem.

Przygotowując w domu maseczkę z glinki zielonej, można wzmocnić jej działanie, jeżeli zamiast w wodzie rozpuści się ją w naparze z ziół lub hydrolacie. Szczególnie zalecane są:

  • rumianek – działa odkażająco i rozjaśniająco,
  • chaber bławatek – przydatny dla cery naczynkowej, działa też przeciwzapalnie i antybakteryjnie,
  • liście jabłoni – pomocne w leczeniu stanów zapalnych skóry,
  • rozmaryn – przydatny przy nadmiernym przetłuszczaniu się skóry,
  • spirulina – odżywia i dodatkowo nawilża naskórek.

Glinka zielona na włosy

Zielona glinka doskonale nadaje się także do pielęgnacji włosów – wzmacnia je, przeciwdziała ich wypadaniu i przetłuszczaniu się, odżywia skórę głowy i działa przeciwłupieżowo. Proszek należy rozmieszać do konsystencji gęstej pasty, a następnie nałożyć na umyte wcześniej włosy. W celu dobrego wchłonięcia się składników odżywczych tak przygotowany kosmetyk powinien pozostawać na głowie co najmniej przez 5 minut. Po tym czasie należy go spłukać chłodną wodą.

Glinka zielona do kąpieli

Wzorem starożytnych piękności glinkę zieloną warto również dodawać do kąpieli. Ujędrnia ona całe ciało, pomaga pozbyć się cellulitu czy nieładnych przebarwień na skórze. Ponadto działa rozluźniająco i zmniejsza bóle mięśniowe. Przygotowując taką kąpiel, należy rozpuścić 200–300 g proszku w ciepłej wodzie. Nie powinna ona trwać dłużej niż 20 minut.

Chcąc wzmocnić działanie antycellulitowe takich kąpieli, można dodatkowo stosować zawijania. W tym celu należy wykonać wodę glinianą o nieco większym stężeniu niż ta do kąpieli. W niej moczy się duże kawałki gazy, którymi następnie owija się te powierzchnie ciała, na których pojawiła się pomarszczona skóra. Żeby efekty były zadowalające, terapię antycellulitową opartą o zawijania należy stosować co najmniej raz w tygodniu, przez dłuższy czas.

Glinka zielona – zastosowanie lecznicze

Glinka zielona znalazła również zastosowanie lecznicze. Okłady z niej działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dlatego polecane są w bólach kostno-stawowych. Może być również wykorzystana do płukania gardła podczas anginy, a także w leczeniu grzybicy stóp.

Zobacz film: Ślimak dla urody, czyli maseczka z żywych ślimaków. Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
1
Polecamy
Olejek z drzewa herbacianego, zastosowanie na włosy i trądzik
Olejek z drzewa herbacianego, zastosowanie na włosy i trądzik Dzień Dobry TVN
Jak stosować glinkę zieloną?
Właściwości, efekty
Jak stosować glinkę zieloną? Właściwości, efekty Dzień Dobry TVN
Glinka czerwona – bogate właściwości i szerokie zastosowanie
Glinka czerwona – bogate właściwości i szerokie zastosowanie TVN zdrowie
Glinka Ghassoul – właściwości i działanie.
Przepis na wykorzystanie glinki marokańskiej
Glinka Ghassoul – właściwości i działanie. Przepis na wykorzystanie glinki marokańskiej TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty