Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ginekologia estetyczna – nowoczesne sposoby leczenia okolic intymnych
menu
Polub nas na Facebooku

Ginekologia estetyczna – nowoczesne sposoby leczenia okolic intymnych

Kobieta, która trzyma kwiat na wysokości krocza

Fot: master1305 / gettyimages.com

Problemy miejsc intymnych często utrudniają codzienne funkcjonowanie i powodują u kobiet kompleksy natury estetycznej. Na szczęście rozwój ginekologii estetycznej stwarza szansę na poprawę ich wyglądu i funkcji, a tym samym lepszą samoocenę i jakość życia seksualnego.

Ginekologia plastyczna, podobnie jak chirurgia plastyczna, stosuje techniki operacyjne chirurgii tradycyjnej polegające na poprawie zarówno funkcji, jak i wyglądu zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Dynamiczny rozwój w tej dziedzinie sprawił, że oprócz popularnych klasycznych zabiegów takich jak: labioplastyka, czyli chirurgiczna redukcja warg sromowych mniejszych lub większych, plastyka tylnej ściany pochwy i krocza, mamy obecnie szeroki wybór zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej z użyciem technologii opartej na energii: zabiegi laserowe, zabiegi z wykorzystaniem radiofrekwencji (RF), ultradźwięków HIFU oraz zabiegi na bazie osocza bogatopłytkowego, tłuszczu autologicznego, kwasu hialuronowego, nici liftingujących i wiele innych.

Laseroterapia

Kobiece zabiegi okolic intymnych odbywają się coraz częściej bezoperacyjnie i z mniejszym ryzykiem powikłań, co jest możliwe dzięki urządzeniom bazującym na użyciu energii, np. laserów frakcyjnych CO2. Wiązka lasera podgrzewa tkanki, co powoduje stymulację wytwarzania kolagenu i elastyny w ścianie pochwy oraz pogrubienia nabłonka. Efekty to lepsze nawilżenie pochwy, komfort seksualny, zmniejszona ilość infekcji.

– Idealnymi kandydatkami do zastosowania lasera są pacjentki po porodach, z zespołem luźnej pochwy, bez wyraźnych defektów anatomicznych, czy też pacjentki z atrofią urogenitalną, w okresie pomenopauzalnym, u których dochodzi do naturalnego z wiekiem spadku stężenia estrogenów – mówi dr n. med. Piotr Kolczewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej, specjalista ginekologii i położnictwa w Domu Lekarskim.

Zastosowanie lasera w wyżej wymienionych przypadkach pomaga pacjentkom w leczeniu zmian zanikowych związanych z wiekiem lub po porodzie, jak również w regeneracji skóry sromu i krocza.

Technologia HIFU – lifting sromu i obkurczanie pochwy

Nową, małoinwazyjną metodą leczenia i regeneracji okolic intymnych jest HIFU. Technologia HIFU w ginekologii estetycznej funkcjonuje od 2 lat, ale jej pozytywne efekty i działanie w medycynie estetycznej znamy już od ponad 10 lat w zakresie liftingu skóry twarzy, szyi, brzucha czy dłoni. Dziś HIFU z powodzeniem znalazło zastosowanie również w ginekologii plastycznej, przede wszystkim w zakresie obkurczania pochwy z uwagi na znaczne, głębsze od lasera oddziaływanie w zakresie ściany pochwy oraz do liftingu skóry sromu krocza.

Zabieg wykorzystujący ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe o specyficznej charakterystyce: wysokim natężeniu i zogniskowaniu przez specjalne soczewki akustyczne, które przechodząc przez tkankę, wywołują efekt termiczny w ściśle zaplanowanym punkcie na określonej głębokości. Porównując działanie HIFU z laserem czy radiofrekwencją, HIFU działa o wiele głębiej, nawet do 3-4,5 mm grubości tkanki. Zakres 2-3 mm grubości ściany pochwy tzw. warstw mięśniowo-powięziowych to głębokość, gdzie klasycznie operuje chirurg, dlatego efekty zabiegu są tak bardzo wyraźne – tłumaczy ginekolog, dr Kolczewski.

Innym obszarem wykorzystania HIFU jest uroginekologia, a dokładniej wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wprawdzie nie ma jeszcze badań potwierdzających skuteczność tej technologii, ale biorąc pod uwagę mechanizm działania i zasięg ultradźwięków możemy wpłynąć na pacjentki, które mają początkowe problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Obkurczanie tkanek w okolicy cewki moczowej u wybranych grup pacjentek może dać efekt poprawy w zakresie trzymania moczu, a nawet prowadzić do całkowitego wyleczenia.

Obkurczanie pochwy wykonuje się u kobiet, które z powodu starzenia się, przebytej ciąży i porodu odczuwają zmniejszenie komfortu seksualnego w tym rejonie. Efekt działania u dobrze zakwalifikowanych pacjentek może utrzymywać się nawet do dwóch lat.

Zabieg O-Shot – poprawa jakości życia seksualnego

O-Shot to skrót od angielskiej nazwy zabiegu „orgasmic shot", czyli po polsku „zastrzyk orgazmu". Zabieg polega na ostrzyknięciu łechtaczki i tzw. punktu G osoczem bogatopłytkowym lub fibryną bogatopłytkową, dzięki czemu te miejsca stają się bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju doznania. Jest to absolutna nowość, jeśli chodzi o poprawę odczuć pacjentek w zakresie życia seksualnego.

Podczas zabiegu O-Shot pobieramy krew pacjentki i dzięki specjalnym zestawom uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, a następnie przygotowany w ten sposób preparat bogaty w czynniki wzrostu podajemy w okolice intymne, czyli w okolice łechtaczki i pochwy –wyjaśnia dr n. med. Piotr Kolczewski.

Skóra okolic intymnych staje się bardziej wrażliwa na bodźce, dlatego z zabiegu O-Shot chętnie korzystają panie o niskim libido i nieodczuwające orgazmów.

Inne technologie

Opisane wyżej możliwości nie wyczerpują szerokiego wachlarza technologii stosowanych w ginekologii plastycznej, takich jak: kwasy hialuronowe, radiofrekwencja czy nici liftingujące stosowane do liftingu skóry sromu, ale również do małoinwazyjnej plastyki przedsionka i krocza.

Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi wybielania sromu i okolicy odbytu, zamykanie naczyń, leczenie przebarwień i wiele innych.

Ginekologia na światowym poziomie

Ginekologia plastyczna w Polsce to najwyższy światowy poziom. Ginekolodzy plastyczni reprezentują Polskę, wykładając na światowych i europejskich kongresach, prowadzą szkolenia dla lekarzy z całego świata.

Warto zauważyć, że zabiegi okolic intymnych są coraz mniej inwazyjne i zyskują coraz większą popularność już nie tylko wśród kobiet po porodach, które mogą dokonać kompleksowej poprawy wyglądu i funkcji okolic intymnych, ale również u Pań 50+, które coraz częściej odkrywają możliwości ginekologii estetycznej, pozwalające im cieszyć się życiem. To, co do niedawna było tematem tabu, przebija się obecnie do świadomości kobiet w każdym wieku.

Artykuł powstał we współpracy z drem n. med. Piotrem Kolczewskim, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej oraz specjalistą ginekologii i położnictwa w Domu Lekarskim.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
7
Polecamy
Ginekologia estetyczna.
Strefy intymne bez tabu
Ginekologia estetyczna. Strefy intymne bez tabu Dzień Dobry TVN
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki.
Zabiegi kosmetyczne powiększania ust
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki. Zabiegi kosmetyczne powiększania ust Dzień Dobry TVN
Ginekologia estetyczna – charakterystyka wybranych zabiegów kosmetoginekologii
Ginekologia estetyczna – charakterystyka wybranych zabiegów kosmetoginekologii TVN zdrowie
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty