Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?
menu
Polub nas na Facebooku

Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Kobieta u ginekologa

Fot: M_a_y_a / gettyimages.com

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Ginekologia to dział medycyny, który skupia się przede wszystkim na zdrowiu kobiety. Zadaniem lekarza ginekologa jest diagnozowanie i leczenie dolegliwości skupionych w obrębie narządów rodnych kobiety. Ale nie tylko. Ginekolog wykonuje także badanie USG piersi lub mammografię. Wizyty u tego specjalisty powinny odbywać raz w roku wszystkie kobiety bez względu na wiek (małymi dziewczynki opiekuje ginekolog dziecięcy) i nie tylko wtedy, kiedy są lub planują zajść w ciążę. Lekarz ginekolog posiada również wiedzę z zakresu położnictwa, dlatego też odbiera poród i opiekuje się kobietą w czasie połogu.

Ginekolog - kiedy warto się do niego udać?

Ginekolog to taki sam lekarz, jak kardiolog czy internista. Mimo to wiele kobiet wstydzi się do niego chodzić i odwiedza go jedynie w okresie ciąży lub kiedy zaczyna się starać o dziecko. Tymczasem pierwsza wizyta u tego specjalisty powinna się odbyć zanim kobieta zacznie współżycie seksualne. Taka wizyta ma na celu nie tylko ocenę stanu zdrowia pacjentki, ale przede wszystkim ustalenie takie formy antykoncepcji, która będzie najlepsza dla danej kobiety. Do ginekologa powinna zgłosić się również każda kobieta, która ma:

  • bolesne, bardzo obfite lub nieregularne miesiączki;
  • bóle w podbrzuszu;
  • plamienia między kolejnymi cyklami;
  • świąd i pieczenie pochwy;
  • bóle w piersiach;
  • problemy z zajściem w ciążę;
  • ból, krwawienie podczas lub po stosunku;
  • suchość pochwy;
  • objawy ciąży; 
  • źle znosi dobraną antykoncepcję.

Przez lekarza ginekologa powinny zostać przebadane także te dziewczynki, które wyjątkowo szybko dojrzewają.

Ginekolog - jakie badania wykonuje?

Podstawowym badaniem, które wykonuje ten specjalista jest tzw. badanie ginekologiczne. Przeprowadza się je na specjalnym fotelu (tzw. fotel ginekologiczny - kobieta leży na nim z uniesionymi i rozszerzonymi nogami).

Podczas badania lekarz wsuwa do pochwy wziernik i delikatnie rozszerza nim ściany pochwy. Dzięki temu może obejrzeć tarczę, a następnie szyjkę macicy oraz pobrać materiał do cytologii (pozwala ona wykryć raka szyjki macicy na bardzo wczesnym etapie). W przypadku dziewic badanie ginekologiczne zastępuje badanie per rectum.

Podczas pierwszej wizyty lekarz może wykonać także badanie dwuręczne. Lekarz wsuwa do pochwy dwa palce, a drugą ręką delikatnie uciska podbrzusze. Dzięki badaniu lekarz może ocenić rozmiary oraz ruchomość macicy i przydatków. Jeśli jest taka potrzeba lekarz może wykonać koloposkopię - w jej trakcie z pomocą mikroskopu - lekarz ogląda szyjkę macicy oraz dolną jej cześć, a także pochwę i srom. Badanie pozwala wykryć raka szyjki macicy na wczesnym etapie.

Lekarz ginekolog bada także piersi w kierunku ewentualnych zmian nowotworowych.

Dodatkowo lekarz może wykonać tzw. usg transwaginalne, które pozwala obejrzeć narząd rodny kobiety i wychwycić ewentualne nieprawidłowości. W przypadku kobiet w ciąży ginekolog może wykonać badania prenatalne, tj. USG brzucha, amniopunkcję, biopsję kosmówki.

Czym zajmuje się lekarz ginekolog? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ginekolog - czym zajmuje się ten specjalista? Źródło: Getty Images / iStock

Zanim jednak lekarz przejdzie do badań powinien przeprowadzić z pacjentką szczegółowy wywiad. Lekarz zapyta o datę ostatniej miesiączki, długość cyklu, przebyte choroby ginekologiczne, ciąże oraz poranienia, a także o stosowaną formę antykoncepcji.

Ginekolog - jakie badania może zlecić?

Tak naprawdę lekarz ginekolog może zlecić praktycznie każde badanie. Najczęściej, np. przy dobieraniu antykoncepcji może poprosić o wykonanie badania karwi z oznaczeniem tzw. prób wątrobowych. Dodatkowo może zlecić oznaczenie poszczególnych hormonów.

Do badań, które może zlecić ginekolog należą tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG brzucha lub piersi, mammografię, urografię czy wymaz czystości pochwy.

Ginekolog - co leczy?

Ginekolog zajmuje się leczenie wszystkich chorób skupionych w obrębie narządów rozrodczych kobiety. Pomaga przy zwykłych infekcjach, polipach, torbielach jajników. Ginekolog leczy także zespół policystycznych jajników, mięśniaki macicy, tyłozgięcie macicy, pomaga także przy niepłodności.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
4
Polecamy
Badanie ginekologiczne przez odbyt - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć
Badanie ginekologiczne przez odbyt - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć Dzień Dobry TVN
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne Dzień Dobry TVN
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać? TVN zdrowie
Pierwsza wizyta u ginekologa.
Jak wygląda i jak się do niej przygotować?
Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak wygląda i jak się do niej przygotować? TVN zdrowie
Komentarze (1)
ula
Ja chodze do ginekologa raz na pół roku. Stosuję antykoncepcję belare więc muszę być pod kontrolą isam lekarz tak mi ustawia wizyty, ale jest wiele kobiet, które nie stosują antykoncepcji i szczerze trochę zaniedbują swoje wizyty u ginekologa, nie powinno tak być.
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?