Polub nas na Facebooku
Czytasz: Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego?
menu
Polub nas na Facebooku

Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego?

roztocza

Fot.: adventtr / Getty Images

Roztocza kurzu domowego czają się wszędzie. Jednak największe ich nagromadzenie znajdziemy w tkaninach. Wilgoć i ciepło sprzyjają ich rozmnażaniu się, a chociaż roztocza się niewidoczne gołym okiem (mają około 0,3 milimetra), to mogą odpowiadać za pojawienie się alergii.

Roztoczy kurzu domowego najwięcej jest w pościeli, na materacu, kanapie, a także w zasłonach, dywanach, poduszkach i kocach. Lubią wilgoć i ciepło, ale nie gorąco – skutecznie można się ich pozbyć piorąc tkaniny w wysokiej, powyżej 60 stopni, temperaturze. Nie lubią także zimna, zatem przy ujemnych temperaturach wystarczy wystawić pościel na balkon i problem roztoczy zniknie. Jednak roztocza bytują nie tylko w pościeli. Spotkać je można w każdym zakamarku naszego domu o każdej porze roku.

Roztoczy szczególnie dużo pojawia się w sezonie grzewczym – brak świeżego powietrza, wysoka temperatura, wilgoć, brak słońca – wszystko to sprzyja ich namnażaniu. Alergia na roztocza objawia się przez cały rok, ale właśnie w sezonie grzewczym jej objawy mogą się nasilać. Jeśli meczą Cię: kaszel, duszności, wysypka, swędzenie i zaczerwienienie skóry, katar, nieżyt nosa i gardła, zapalenie spojówek, a nawet atopowe zapalenie skóry czy astma, to mogą za tym stać mikroskopijne pajęczaki. Uczulają nas nie tyle same roztocza, co ich odchody. Roztocza żyją około 10 tygodni, a dziennie produkują 20 odchodów. W przeliczeniu na ilość roztoczy w domu, ich odchody można liczyć w milionach.

Roztocza kurzu domowego w powiększeniu

Fot: gettyimages.com / selvanegra

Jak pozbyć się roztoczy i tym samym alergii?

Walka z roztoczami musi być prowadzona przede wszystkim regularnie. Należy raz na tydzień wymieniać pościel i prać ją w temperaturze powyżej 60 stopni. Tak samo powinno się traktować zasłony (z których najlepiej zrezygnować, gdyż wiszące przy oknach i betonie łatwiej trzymają wilgoć), koce oraz poduszki. Należy także prać dywany, kanapy, fotele oraz materac, na którym śpimy. Odkurzanie go przynajmniej raz na tydzień to niezbędne minimum. Duża ilość słońca oraz świeże powietrze uniemożliwiają rozmnażanie i rozprzestrzenianie się roztoczy, dlatego należy wietrzyć mieszkanie i odsłaniać zasłony (lub żaluzje czy rolety).

W mieszkaniu powinna panować odpowiednia temperatura (20 stopni) i wilgotność nie większa niż 50 proc. Warto także przestrzegać kilku zasad, jak np. dokładnego suszenia włosów przed pójściem spać. Pamiętajmy, że roztocza żywią się martwym naskórkiem, a im więcej go jest (także w sierści), tym więcej roztoczy.

Oczyszczacz powietrza na roztocza?

Tak! Zainwestowanie w dobry oczyszczacz powietrza pomoże w walce z alergią, a także zadba o czyste powietrze w mieszkaniu. Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w które został wyposażony. Powinien mieć filtr HEPA, funkcję nawilżania powietrza, a także usuwania nie tylko pyłów PM2,5 oraz PM10 pochodzących ze smogu, ale i alergenów. Wtedy mamy gwarancję, że wyeliminuje on z domowego powietrza roztocza i pyłki powodujące alergie.

Szczególnie polecane są oczyszczacze powietrza firmy Sharp, wyposażone są bowiem z opatentowaną technologię Plasmacluster.  Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. zarodniki pleśni) lub substancje szkodliwe (np. dym papierosowy), tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. Ponadto eliminują i rozkładają źródła przykrych zapachów pozostawiając powietrze świeżym i czystym i co więcej skutecznie podnoszą poziom nawilżenia skóry. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny. Oznacza to, że możemy spać spokojnie, a nowoczesny odkurzacz, jakim jest oczyszczacz powietrza pozbędzie się roztoczy.

Warto bowiem zaznaczyć, że nowoczesne oczyszczacze powietrza działają niczym odkurzacze, z tą różnicą, że pozbywają się nie tylko widocznych zanieczyszczeń, ale i tych dla ludzkiego oka niedostępnych. Jakiekolwiek zanieczyszczenia nie mają nigdy szansy zalegać na podłodze, meblach, dywanach czy w innych zakamarkach, ponieważ oczyszczacz pozbędzie się ich zanim opadną. To jego ogromna zaleta w walce z kurzem i roztoczami. 

Oczyszczacz powietrza KCG50

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KCG50

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Polecamy
Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?
Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć? TVN zdrowie
Jak skutecznie zwalczyć kurz?
Jak skutecznie zwalczyć kurz? TVN zdrowie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Nie taka klimatyzacja straszna, jak ją dobrze ustawić
Nie taka klimatyzacja straszna, jak ją dobrze ustawić Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?