Czytasz: Gastroskopia – badanie endoskopowe: rodzaje, przebieg, powikłania, cena

Gastroskopia – badanie endoskopowe: rodzaje, przebieg, powikłania, cena

NAN

Fot: Kot63 / stock.adobe.com

Gastroskopia przez nos to rozwiązanie alternatywne wobec badania przez jamę ustną. Stosuje się ją u osób z bardzo silnym odruchem wymiotnym lub odczuwających silny stres w związku z badaniem. Gastroskopia nie boli, ale nie jest przyjemna. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Co to jest gastroskopia? To badanie, podczas którego lekarz może obejrzeć przełyk, wnętrze żołądka oraz dwunastnicy na monitorze, do którego obraz przesyła gastroskop. To specjalny rodzaj endoskopu – ma kamerę, źródło światła oraz narzędzie pozwalające na pobranie wycinka lub usunięcie zmian śluzówki, a także umożliwiające wtłoczenie gazu do żołądka podczas przeprowadzania procedury.

Gastroskopia: czy boli? Znieczulenie i rodzaje badania

Gastroskopia służy do diagnozowania chorób układu pokarmowego oraz do celów terapeutycznych – np. usunięcia polipów czy innych zmian z przełyku, żołądka czy dwunastnicy. Wskazaniem są dolegliwości, takie jak:

Podstawowym rodzajem gastroskopii jest badanie, podczas którego gastroskop wprowadza się przez jamę ustną. U małych dzieci badanie to wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Gastroskopia pod narkozą jest rozwiązaniem stosowanym tylko u najmłodszych, dorosłym odczuwającym silny strach przed procedurą mogą zostać podane dożylnie leki uspokajające. Jeśli jest taka możliwość, u takich osób przeprowadza się gastroskopię przez nos. Dzięki temu dyskomfort odczuwany przez badanego może być mniejszy, niż gdy endoskop wprowadzany jest przez usta.

Gastroskopia przez nos nie wymaga kontaktu endoskopu z językiem, co eliminuje odruch wymiotny. Jest przeprowadzana gastroskopem o średnicy 6 milimetrów, podczas gdy przyrząd do badania przez jamę ustną ma średnicę 10 milimetrów.

Czy gastroskopia boli? Standardem jest gastroskopia ze znieczuleniem miejscowym gardła lub gardła i nosa. Do znieczulenia używa się preparatu w areozolu. Badanie zazwyczaj nie boli, ale osoby badane często odczuwają dyskomfort. W wielu przypadkach wiąże się on z wtłaczaniem do żołądka gazu – może to powodować uczucie wzdęcia i odbijanie. Gastroskopia pod narkozą u dzieci nie boli ani nie powoduje dyskomfortu, co jest zasługą znieczulenia ogólnego.

Gastroskopia: jak wygląda? Przebieg badania i jego czas

Przed rozpoczęciem gastroskopii przez nos lub usta znieczula się odpowiednio nos i gardło lub tylko gardło. Do badania przez usta konieczne jest zagryzienie ustnika, przez który wprowadzony zostaje endoskop. Osoba badana powinna położyć się na lewym boku i głowę przygiąć do klatki piersiowej oraz skierować ku dołowi, by ślina mogła swobodnie spływać do przeznaczonego do tego pojemnika.

Następnie gastrolog wprowadza endoskop przez usta lub nos do przełyku. W tym czasie badany powinien spokojnie leżeć i oddychać. Może zostać poproszony, by „połknąć” końcówkę gastroskopu – ułatwia to wprowadzenie narzędzia do dalszych partii układu pokarmowego. Lekarz ogląda przełyk, wnętrze żołądka i dwunastnicy, wtłacza gaz, by rozszerzyć ścianki żołądka i dokładnie zbadać ich powierzchnię, ewentualnie pobiera wycinki lub usuwa zmiany, po czym ewakuuje gastroskop z organizmu badanego.

Zobacz także: Jak się przygotować do gastroskopii? O czym warto wiedzieć przed badaniem?

Ile trwa gastroskopia? Od kilku do kilkunastu minut. Zależy to m.in. od umiejętności lekarza, ale też celu wykonywanej procedury – diagnostyczna gastroskopia trwa krócej niż terapeutyczna.

Wyniki gastroskopii uzyskuje się w trakcie badania – lekarz na bieżąco widzi i ocenia tkanki, a na wyniki badania histopatologicznego pobranych wycinków czeka się zwykle nie mniej niż 21 dni.

Gastroskopia: po badaniu – możliwe powikłania po gastroskopii i co jeść

Podczas gastroskopii może dojść od powikłań, w tym:

 • alergii na środki znieczulające i w konsekwencji wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenia pracy serca i problemów z oddychaniem,
 • wewnętrznego krwotoku,
 • perforacji (przerwania) przełyku, żołądka lub dwunastnicy.

Powikłania po gastroskopii występują u mniej niż 1 osoby na tysiąc badanych.

Ból gardła po gastroskopii występuje natomiast w większości przypadków wprowadzania endoskopu przez usta i może utrzymywać się dzień lub dwa.

Ból żołądka po gastroskopii powinien być powodem do niepokoju, kiedy towarzyszą mu:

 • krwawe wymioty,
 • ciemny, prawie czarny stolec,
 • ostry lub narastający ból w klatce piersiowej lub ból brzucha,
 • spłycenie oddechu,
 • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza.

W takiej sytuacji koniczne jest szybkie uzyskanie pomocy medycznej.

To Cię zainteresuje

Tomografia siatkówki - OCT Badanie endoskopowe (endoskopia) - co to jest i na czym polega? Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?

Co jeść po gastroskopii? Jeśli nie pobrano wycinków, można stosować swoją normalną dietę. Jeśli pobrano wycinki – przez 24 godziny po badaniu nie należy spożywać ciepłych ani stałych pokarmów.

Cena gastroskopii i dostępność badania

Gastroskopię można wykonać w placówce medycznej, która posiada pracownię endoskopową i zatrudnia lub współpracuje z gastrologiem. Ile kosztuje gastroskopia? Poza publicznym systemem opieki zdrowotnej od 150 do 650 złotych. Cena zależy od tego, czy badanie wykonuje się w celach diagnostycznych, czy terapeutycznych, a także od tego, czy wykonywany jest w trakcie test ureazowy lub czy pobierane są wycinki do badania histopatologicznego.

Bibliografia:

 1. http://www.nhs.uk/Conditions/gastroscopy/Pages/why-it-is-used.aspx.
 2. http://www.nhs.uk/Conditions/gastroscopy/Pages/How-it-is-performed.aspx.
 3. http://www.nhs.uk/Conditions/gastroscopy/Pages/Introduction.aspx.
 4. http://www.nhs.uk/Conditions/gastroscopy/Pages/Risks.aspx.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Więcej na temat
W jakim celu wykonywana jest punkcja? Czy ma jakieś skutki uboczne?
Objawy hiperinsulinemii. Leczenie i dieta hiperinsulinizmu
Tomografia komputerowa jamy brzusznej – na czym polega, jak się przygotować?
Cholecystektomia klasyczna i laparoskopowa. Dieta po zabiegu
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Fizykoterapia – laser, pole magnetyczne, ultradźwięki, elektrostymulacja