Polub nas na Facebooku
Czytasz: Gardimax medica (tabletki do ssania) – co to za lek? Kiedy jest stosowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Gardimax medica (tabletki do ssania) – co to za lek? Kiedy jest stosowany?

Kobieta uciska szyję, ból gardła, ból podniebienia.

Fot. Staras / Getty Images

Gardimax medica (tabletki do ssani) to lek stosowany w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych . Preparat łagodzi ból gardła oraz zwalcza stan zapalny. Co znajduje się w składzie preparatu? Jak go przyjmować, aby zadziałał prawidłowo?

Lek Gardimax medica stosowany jest w łagodzeniu dolegliwości bólowych, które pojawiają się wraz z rozwojem stanu zapalnego w obrębie gardła i jamy ustnej. Substancjami czynnymi w leku są lidokainy chlorowodorek i chlorheksydyny dichlorowodorek. Pierwszy związek działa przeciwbólowo i znieczulająco, drugi wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Dodatkowo w skład leku wchodzą sorbitol, magnezu stearynian, aspartam (E 951), aromat cytrynowy 501050 AP0551, acesulfam potasowy (E 950).

Gardimax medica (tabletki do ssania) – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku jest uczulenie na substancje czynne lub inny składnik leku. Leku nie można podawać także dzieciom, które mają mniej niż sześć lat.

Leku Gardimax medica nie można przyjmować bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Lek nie powinien być stosowany zbyt długo. Nie można przyjmować jednej tabletki po drugiej. Leku nie można przyjmować bezpośrednio po umyciu zębów. Powszechnie stosowne pasty do zębów mogą zawierać anionowe środki powierzchniowo czynne, takie jak laurylosiarczan sodu, które mogą reagować z substancją czynną leku chlorheksydyną, dlatego zaleca się zachować co najmniej 30 minutowy odstęp między myciem zębów a zastosowaniem leku. Należy unikać przyjmowania pokarmów i napojów bezpośrednio po zastosowaniu leku, ponieważ preparat osłabia odczuwanie ciepła, co może doprowadzić do poparzenia jamy ustnej.

Lek Gardimax medica nie może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. W ich przypadku – jeśli istnieje wyraźne wskazanie - o zastosowaniu leku może zdecydować tylko lekarz. Tylko specjalista jest w stanie ocenić czy w danej sytuacji lek będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka.

Gardimax medica – dawkowanie

Gardimax medica zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli specjalista nie zaleci schematu przyjmowania, należy trzymać się zasad zawartych w ulotce dołączonej do leku. Osoby, które dalej mają wątpliwości, jak stosować lek, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Należy pamiętać, że preparat Gardimax medica przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania. Jeśli po 3-4 dniach stosowania nie nastąpiła poprawa lub pojawiły się inne dolegliwości, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Najczęściej dzieciom powyżej szóstego roku życia i dorosłym zaleca się przyjmowanie 6 do 10 tabletek do ssania na dobę, tabletkę należy ssać powoli. Dzieci w wieku od 6 lat: połowa dawki dla dorosłych (3 do 5 tabletek do ssania na dobę).

Uwaga! W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki (tj. powyżej 20 tabletek na dobę) może dojść do osłabienia lub dużej utraty wrażliwości w obszarze głośni, a to może spowodować problemy z połykaniem i zwiększa ryzyko wystąpienia zachłyśnięcia.

Gardimax medica – interakcje z innymi lekami

Lek Gardimax medica może wchodzić w reakcje z innymi lekami, dlatego osoby na stałe przyjmują leki (także te wydawane bez recepty) powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Lek Gardimax medica nie może być równocześnie stosowany z lekami odkażającymi oraz tymi stosowanymi w łagodnej postaci choroby Alzheimera (inhibitory cholinoesterazy). Chlorowodorek lidokainy może zwiększyć stężenie methemoglobiny we krwi u pacjentów otrzymujących jednocześnie inne leki wpływające na jej powstawanie, np. sulfonamidy. Cymetydyna, leki beta-adrenolityczne, norepinefryna, anestetyki wziewne hamują metabolizm lidokainy mogą przyczynić się do wzrostu stężenia leku we krwi. Dodatkowo barbiturany, ryfampicyna, fenytoina przyspieszają metabolizm lidokainy, która wzmacnia działanie leków zwiotczających mięśnie poprzecznie prążkowane.

Jak pozbyć się bólu gardła? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję

Gardimax medica – działania niepożądane

Lek Gardimax medica może wywołać szereg działań niepożądanych. Na szczęście zdarzają się one bardzo i nie występują u każdego pacjenta. Jeśli jednak dolegliwości się pojawią lek trzeba odstawić i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należą ciężka reakcja uczuleniowa, omdlenia, osłabienie, trudności w połykaniu lub oddychaniu, obrzęk warg, twarzy, gardła lub języka czy innej części ciała, świąd, wysypka.

Rzadko u osób stosujących lek obserwuje się reakcje alergiczną skóry i błony śluzowej (wysypki, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej), złuszczanie się błony śluzowej jamy ustnej i obrzęk ślinianek), ciężką reakcję uczuleniową.

Niezwykle rzadko obserwuje się zaburzenia smaku, uczucia pieczenia na języku, po długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się przemijająco brązowe przebarwienia na języku, zębach (przebarwienia te można usunąć).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
6
Polecamy
Tantum Verde (aerozol) – ulotka.
Jak działa lek i kiedy go stosować?
Tantum Verde (aerozol) – ulotka. Jak działa lek i kiedy go stosować? TVN zdrowie
Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych.
Kiedy i jak stosować syrop z prawoślazu?
Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych. Kiedy i jak stosować syrop z prawoślazu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty