Polub nas na Facebooku
Czytasz: FSH – badania, normy
menu
Polub nas na Facebooku

FSH – badania, normy

NAN

Fot: 18percentgrey / stock.adobe.com

FSH, czyli hormon folikulotropowy, występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jego niedobory prowadzą do niepłodności. Sprawdź, czym jest FSH i jakie są jego normy! Dowiedz się, kiedy wykonać badanie.

Folikulotropina (FSH) zbudowana jest z ponad 200 aminokwasów i zaliczana do glikoprotein. Kobiety produkują ją w nieco mniejszym stężeniu niż mężczyźni. Za wydzielanie hormonu odpowiedzialna jest przysadka mózgowa, która pomimo niewielkich rozmiarów ma wpływ na funkcjonowanie niemal całego organizmu.

FSH – rola w organizmie

Hormon FSH reguluje szeroką gamę procesów zachodzących w organizmie. W przypadku kobiet folikulotropina stanowi kluczową rolę w wytwarzaniu i dojrzewaniu pęcherzyków w czasie pierwszej fazy cyklu miesiączkowego, zawierających komórki jajowe.

Ponadto, FSH pobudza wytwarzanie estrogenów oraz progesteronu, czyli żeńskich hormonów płciowych odpowiedzialnych za płodność. Lekarze zalecają badanie hormonów FSH wraz z LH ( lutropiny) kobietom borykającymi się z problemami z zajściem w ciążę, a także przy podejrzeniach wielu chorób: niewydolności jajników, niedoczynności przysadki i podwzgórza, a także zespołu policystycznych jajników (PCOS).

FSH u mężczyzn wpływa na jądra, które odpowiedzialne są za produkcję plemników.. Dlatego w przypadku podejrzeń niepłodności u mężczyzny warto wykonać badanie na zawartość FSH w organizmie.

Należy pamiętać, że poziom FSH zmienia się z wiekiem. Krótko po narodzinach jest bardzo wysoki i w przypadku chłopców spada w okolicach 6. miesiąca życia. U dziewczynek obniża się w wieku 1–2 lat. Przed rozpoczęciem dojrzewania płciowego ponownie wzrasta, stąd badanie FSH u dzieci jest pomocne w diagnozie wystąpienia oznak przedwczesnego dojrzewania. W życiu dorosłym utrzymuje się na podobnym poziomie u mężczyzn, a w czasie jajeczkowania wzrasta u kobiet. Wysoki poziom typowy jest dla menopauzy.

Badanie FSH

Badanie poziomu hormonu folikulotropowego polega na analizie jego poziomu we krwi. W celu dokładnego zbadania stężenia potrzebna jest zazwyczaj niewielka ilość krwi pobranej z żyły łokciowej. Możliwe jest także przeprowadzenie analizy stężenia hormonu w badaniu biochemicznym moczu. 

FSH normy

Poziomy FSH znacząco różnią się od siebie w zależności od faz cyklu miesiączkowego. Wyniki badań należy konfrontować z normami laboratorium, w którym je przeprowadzono. Ostateczną diagnozę stawia lekarz, który powinien zobaczyć wyniki w przypadku znacznych odchyleń od norm.

Zbliżone, prawidłowe wartości w surowicy kobiet:

  • 4–10 IU/l – faza folikularna,
  • 10–25 IU/l – faza owulacyjna,
  • 2–8 IU/l – faza lutealna,
  • 8–15 IU/l – menopauza.

U mężczyzn prawidłowe stężenie wynosi 2–10 U/l.

Dzieci do 11. roku życia powinny mieć mniej niż 2 U/l FSH.

W przypadkach niskich lub wysokich stężeń FSH pomocne może okazać się badanie lutropiny. Stosunek LH do FSH okazuje się istotny np. w diagnostyce niepłodności.

Jak hormony wpływają na funkcjonowanie kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet? Źródło: 36,6.

Zobacz także: Leczenie niepłodności – u kobiet, mężczyzn

Wysokie FSH – przyczyny

Wysoki poziom hormonu folikulotropowego w organizmie kobiet może świadczyć o nieprawidłowościach hormonalnych . Wśród nich lekarze najczęściej wymieniają: pierwotną niewydolność jajników, zespół Turnera, guza jajnika, zespół policystycznych jajników, choroby nadnerczy, dolegliwości tarczycowe, efekt działania chemioterapii, napromienianie i niedobory enzymu 17-alfa-hydroksylazy. To jednak nie koniec. Powodem znacznego odchylenia od normy w przypadku zawyżonych wyników mogą być nowotwory wydzielające podobne substancje do FSH – najczęściej rak płuca.

Pierwotna niewydolność jajników oznacza choroby wpływające na zaburzone funkcjonowania pod względem roli rozrodczej i hormonalnej w organizmie. Niewydolne jajniki nie są w stanie produkować normalnej ilości hormonów lub nie wytwarzają ich wcale. Nie zachodzi w nich proces jajeczkowania. Lekarze najczęściej wymieniają trzy zespoły pierwotnej niewydolności jajników: hipoplazję jajników, przedwczesne wygasanie jajników oraz dysgenezję gonad.

Niestety, wraz ze wzrostem poziomu hormonu folikulotropowego maleje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, nawet jeśli lekarzom i starającej się o dziecko kobiecie uda się wywołać owulację.

U mężczyzn zawyżony poziom hormonu FSH łączony jest najczęściej z uszkodzeniem, kastracją i niewydolnością jąder.

Jeśli wyniki analizy są poniżej normy, kobiety i mężczyźni powinni zbadać stan przysadki lub podwzgórza. Pamiętajmy, że poziom FSH zaniżają też leki antykoncepcyjne. U mężczyzn niskie stężenie FSH może wiązać się z niepłodnością, uniemożliwiając zajście spermatogenezy, czyli procesu wytwarzania plemników. W takich przypadkach należy skontaktować się z endokrynologiem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
18
Polecamy
LH (lutropina) – badania i normy
LH (lutropina) – badania i normy TVN zdrowie
Estradiol – normy hormonu, badanie, co oznacza niski poziom, a co wysoki? 
Estradiol – normy hormonu, badanie, co oznacza niski poziom, a co wysoki?  TVN zdrowie
Jakie badania przed ciążą dla kobiet i mężczyzn?
Czy to dobry pomysł?
Jakie badania przed ciążą dla kobiet i mężczyzn? Czy to dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
USG narządów rodnych.
Co wykrywa?
O badaniach kobiet i mężczyzn
USG narządów rodnych. Co wykrywa? O badaniach kobiet i mężczyzn Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?