Polub nas na Facebooku
Czytasz: Fosfataza kwaśna – o czym świadczy? Kiedy wykonuje się badanie?

Fosfataza kwaśna – o czym świadczy? Kiedy wykonuje się badanie?

Osoba, której pobierana jest krew do badania

Fot: wingedwolf / gettyimages.com

Fosfataza kwaśna jest dość rzadko wykonywanym badaniem. Może to wynikać z braku swoistości tego enzymu dla określonych jednostek chorobowych. Najczęściej wysoki poziom świadczy o chorobach prostaty czy chorobach kości.

Fosfataza kwaśna jest enzymem odpowiedzialnym za rozkład związków fosforanowych. Występuje w surowicy ludzkiej, ponieważ wydzielana jest przez płytki krwi, erytrocyty, nerki, trzustkę, prostatę, jelita czy komórki kostne (osteoklasty).

Co to jest fosfataza kwaśna?

Fosfataza kwaśna jest naturalnie produkowanym przez organizm enzymem. Źródłem jego są prostata, osteoklasty (określone komórki kostne), niektóre elementy morfotyczne krwi jak krwinki czerwone czy płytki, a także wydzielany jest przez trzustkę, jelita i nerki. Fosfataza kwaśna ma białkową budowę i wpływa na różne procesy zachodzące w organizmie.

Zadaniem tego enzymu jest rozkład estrów fosforanowych w organizmie. Oznaczany jest on w sytuacji podejrzenia chorób prostaty, w tym nowotworu prostaty czy jej zapalenia, bądź łagodnych rozrostów, choroby Pageta czy choroby Gauchera, stanowiących choroby metaboliczne kości. Fosfataza kwaśna oznaczana jest również przy podejrzeniu chorób układu kostnego, bólu bądź patologicznych złamań kości, zmian w obrazie radiologicznym w układzie kostnym czy przy zaburzeniach poziomu wapnia we krwi. U dzieci stężenie fosfatazy jest znacznie większe niż u dorosłych.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Fosfataza kwaśna – rodzaje

Fosfataza kwaśna nie jest jednolitym enzymem. Wyróżnia się kilka jego frakcji. Pierwsza to frakcja kostna wydzielana przez osteoklasty, czyli wyspecjalizowane komórki kostne. Przez gruczoł krokowy wydzielana jest frakcja sterczowa. Trzecim typem jest fosfataza kwaśna wydzielana przez pozostałe typy komórek. Jest magazynowana w lizosomach, dlatego też określana jest enzymem znacznikowym lizosomów.

Jak wygląda badanie fosfatazy kwaśnej?

Badanie poziomu fosfatazy kwaśnej wykonywane jest na czczo, czyli co najmniej 8 godzin po ostatnim posiłku, z krwi żylnej. Pobiera się ją najczęściej z okolic dołu łokciowego. Należy zwrócić uwagę na to, by bezpośrednio przed zleceniem badań krwi nie wykonywać badania per rectum. Przezodbytowe badanie prostaty powoduje bowiem fałszywie wysoki wynik badania fosfatazy kwaśnej we krwi. Poziom fosfatazy kwaśnej we krwi jest uzależniony również od wieku badanego. Ze względu na to, że enzym ten bierze udział w procesie wzrastania aż do ukończenia okresu dojrzewania, wydzielany jest w większej ilości, a tym samym wynik jest wyższy niż u dorosłych. Całkowita czynność fosfatazy kwaśnej u osób dorosłych wynosi 30–90 nmol/l/s. Przy czym przeszło połowę stanowi frakcja sterczowa fosfatazy kwaśnej. U dorosłych norma fosfatazy kwaśnej wynosi 0,1–0,63 U/l, natomiast u dzieci 0,67–1,07 U/l.

Nieprawidłowy poziom fosfatazy kwaśnej

Niewłaściwy wynik kwaśnej fosfatazy może mieć związek z wieloma chorobami, nie jest to więc badanie swoiste i pozwalające na postawienie diagnozy bez badań uzupełniających. Wynik nieprawidłowy może występować w przebiegu infekcji, niedokrwistości, zapaleń naczyń żylnych, w chorobach nowotworowych (w tym nowotwory prostaty, rak jelita).

Nadmiar fosfatazy kwaśnej może świadczyć o chorobach gruczołu krokowego bądź być wynikiem podrażnienia prostaty podczas badania. Fosfataza kwaśna może być wyższa przy nadmiernym rozpadzie elementów morfotycznych krwi, nadczynności przytarczyc, osteoporozie czy chorobach metabolicznych kości.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
2
Polecamy
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Fosfataza alkaliczna (zasadowa) - jakie są normy i jak interpretować wyniki badań?
Fosfataza alkaliczna (zasadowa) - jakie są normy i jak interpretować wyniki badań? TVN zdrowie
Osteokalcyna – badanie, normy. Jaką rolę pełni w organizmie?
Osteokalcyna – badanie, normy. Jaką rolę pełni w organizmie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub?
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub? Materiał sponsorowany
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy temperatura prania ma znaczenie?
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany