Polub nas na Facebooku
Czytasz: Flebolog – w jakich chorobach się specjalizuje? Czym zajmuje się flebologia?
menu
Polub nas na Facebooku

Flebolog – w jakich chorobach się specjalizuje? Czym zajmuje się flebologia?

lekarz

Fot.: gpointstudio / stock.adobe.com

Flebolog jest specjalistą zajmującym się chorobami układu żylnego. Flebologia z kolei to jedna z bardziej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny. Obecnie najczęściej diagnozowanymi chorobami w obrębie układu żylnego są: pajączki naczyniowe, żylaki kończyn dolnych, a także zakrzepica żylna.

Terminy flebolog i flebologia wywodzą się z greckiego słowa phlebos, które oznacza żyłę. Dziedzina medycyny, która zajmuje się problemami związanymi z zaburzonym funkcjonowaniem układu żylnego, w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeżywa swój dynamiczny rozwój, ponieważ tego typu schorzenia są jednymi z najczęstszych.

Jakimi schorzeniami zajmuje się flebologia?

Flebologia jest uznawana za gałąź chirurgii naczyniowej i zajmuje się leczeniem zarówno stanów ostrych, np. w przypadku aktywnego zapalenia żył, jak i przewlekłych np. choroby żylnej lub zespołów pozakrzepowych. Jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, ale zyskuje coraz większą popularność. Należy jednak pamiętać, że w Polsce nie istnieje jeszcze taka specjalizacja lekarska, więc żaden lekarz na terenie naszego kraju nie ma prawa nazywać się flebologiem (jeżeli chodzi o posiadaną specjalizację lekarską, w rozumieniu ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty) chociaż to pojęcie jest już coraz częściej wykorzystywane.

Z konsultacji flebologa warto skorzystać w przypadku niepokojących zmian, które uwidaczniają się głównie w okolicy kończyn dolnych np. w postaci:

  • widocznych przez skórę, poszerzonych i krętych żył, które mogą oznaczać żylaki;
  • drobnych, rozszerzonych naczynek, najczęściej koloru niebieskiego lub czerwonego – pajączki naczyniowe;
  • obrzęków zlokalizowanych wokół kostek, które zazwyczaj nasilają się pod koniec dnia;
  • brązowych przebarwień skóry i wyprysków, które często zlokalizowane są przy kostkach;
  • ciężko gojących się ran na podudziach – owrzodzenia podudzi.

Powodem do podjęcia leczenia flebologicznego są także: stany zapalne żył, pęknięcia żylaków, a także zakrzepica. Obecnie działa na rynku wiele klinik flebologii, które na co dzień zajmują się diagnostyką i leczeniem chorób układu żylnego, które obejmują ponadto: zakrzepicę żył układu głębokiego i powierzchownego, owrzodzenie żylne goleni, niewydolność żylną miednicy i żylaki okolic intymnych, żylaki atypowe, zespół pozakrzepowy, dysplazje naczyniowe (zespół Klippel-Trenaunay'a), malformacje żylne, a także żylne zespoły uciskowe.

Kto to jest lekarz flebolog?

Flebolog to lekarz, który zajmuje się wykorzystywaniem różnych technik diagnostyki obrazowej chorób naczyniowych. Należy jednak pamiętać, że w polskim systemie kształcenia podyplomowego lekarzy nie istnieje jeszcze tego typu specjalizacja lekarska. Flebologią zajmują się najczęściej lekarze posiadający specjalizację z zakresu innych dziedzin, np. angiologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej, dermatochirurgii, chorób wewnętrznych, radiologii i diagnostyki obrazowej, radiologii interwencyjnej, a także urologii czy medycyny estetycznej. Specjalistów z tej dziedziny można spotkać nie tylko w klinice zajmującej się tego typu schorzeniami czy przychodni medycznej, ale także w gabinetach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Lekarz flebolog zajmuje się bowiem leczeniem zarówno poważnych chorób, jak i rozwiązywaniem problemów z pogranicza medycyny i kosmetyki.

Flebolog – jakie metody leczenia chorób układu żylnego stosuje?

Flebolog dobiera odpowiednią terapię na podstawie diagnozy zawierającej ocenę zaawansowania schorzenia. Leczenie obejmuje przede wszystkim zabiegi laserowe, operacyjne i ostrzykiwania.

W celu rozpoznania choroby żylnej nie wystarczy jedynie badanie tzw. fizykalne. Wymagana jest ocena stopnia zaawansowania choroby i określenie zajętych przez nią obszarów, co oznacza konieczność wykonania badania USG z Dopplerem. Jest to procedura nieinwazyjna i nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony osoby, która się jej poddaje. Pozwala jednak na bardzo dokładną ocenę zmian w naczyniach i możliwości ich leczenia. W niektórych przypadkach pełniejszy obraz daje dodatkowa tzw. fotopletyzmografia, na podstawie której oceniana jest możliwość odprowadzania krwi nie tylko związana z żyłami, ale także z pracą mięśni. Niestety wykonanie tego badania zależne jest od wyposażenia ośrodka medycznego w specjalistyczny sprzęt.

Leczenie większości schorzeń układu żylnego z zastosowaniem nowoczesnych technik nie wymaga obecnie hospitalizacji, a powrót do pełnej sprawności możliwy jest bez skomplikowanej i długotrwałej rehabilitacji. Ponieważ są już specjalistyczne kliniki, które zajmują się flebologią, można skorzystać z ich usług, ale możliwości leczenia refundowanego przez NFZ są mocno ograniczone. Powszechnie chorobami układu żylnego w Polsce zajmują się przede wszystkim chirurdzy oraz interniści i to właśnie u tych specjalistów należy szukać pomocy w pierwszej kolejności.

Zobacz film: USG Dopplera. Źródło: Życie bez wstydu


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
6
Polecamy
Czym jest flebologia?
Jakimi chorobami zajmuje się flebolog?
Czym jest flebologia? Jakimi chorobami zajmuje się flebolog? TVN zdrowie
Zespół Ehlersa-Danlosa.
Jakie są objawy i metody leczenia?
Zespół Ehlersa-Danlosa. Jakie są objawy i metody leczenia? Dzień Dobry TVN
Kim jest i czym zajmuje się angiologista?
Co to jest angiologia?
Kim jest i czym zajmuje się angiologista? Co to jest angiologia? TVN zdrowie
Sanatoria są nie tylko dla starszych!
Jak się dostać?
Jakie są warunki i koszty?
Sanatoria są nie tylko dla starszych! Jak się dostać? Jakie są warunki i koszty? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty