Polub nas na Facebooku
Czytasz: Fish pedicure – na czym polega zabieg? Czy może stanowić zagrożenie dla zdrowia?
menu
Polub nas na Facebooku

Fish pedicure – na czym polega zabieg? Czy może stanowić zagrożenie dla zdrowia?

Fish pedicure

Fot. Sergiy1975 / Getty Images

Fish pedicure, czyli tzw. rybi pedicure, to nieco kontrowersyjny zabieg. Jego celem jest usunięcie martwego naskórka z powierzchni stóp, czym przypomina zwykły peeling. Na czym dokładnie polega fish pedicure i czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Fish pedicure znany jest też jako fish SPA czy ichtioterapia. Zabieg stanowi rodzaj naturalnego peelingu stóp, podczas którego nie trzeba używać specjalnych narzędzi i kosmetyków. Zgodnie z nazwą, podczas fish pedicure naskórek usuwany jest przez niewielkie ryby pływające w akwarium. Ten nietypowy sposób pielęgnacji stóp zyskał wielu zwolenników, którzy podkreślają jego naturalność i skuteczność. Okazuje się jednak, że fish pedicure może przynieść niepożądane skutki, w związku z czym do zabiegu należy podchodzić z ostrożnością.

Dlaczego warto dbać o stopy i robić im częste kąpiele i masaże? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Relaksujące masaże i kąpiele stóp - dlaczego warto je robić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Na czym polega fish pedicure?

Zasady fish pedicure są niezwykle proste. Najogólniej mówiąc, zabieg polega na włożeniu stóp do akwarium wypełnionego małymi rybkami. Ich zadaniem jest delikatne skubanie i obgryzanie zrogowaciałego naskórka. Przed zabiegiem stopy powinny zostać umyte i dokładnie zdezynfekowane specjalnym preparatem. Sam fish pedicure trwa ok. 20–30 minut. Po tym czasie można cieszyć się gładkimi stopami.

Do zabiegu fish pedicure wykorzystywane są ryby z gatunku brzana ssąca (Garra rufa). Pochodzą z rejonów Bliskiego Wschodu (można spotkać je w wodach okolic Turcji, Syrii i Jordanii). Ryby są niewielkie – dorastają do maksymalnie 12–14 cm. Charakteryzują się wydłużonym i nieco spłaszczonym kształtem oraz, co ważne, nie mają zębów. Dzięki temu fish pedicure nie jest bolesny i powoduje jedynie delikatne łaskotanie i uczucie mrowienia. Wielu klientów korzystających z fish SPA uznaje zabieg za bardzo przyjemny i odprężający.

Koszt fish pedicure zależy od salonu kosmetycznego. Cena waha się zazwyczaj między 30 a 150 zł. Należy pamiętać, aby dzień przed fish pedicure nie używać produktów pielęgnacyjnych na stopy (np. kremów), nie depilować nóg woskiem lub kremem do depilacji oraz nie malować paznokci lakierem ani ich nie zmywać. Dodatkowo zabieg nie może być wykonywany w kilku określonych przypadkach.

Kto nie może poddać się zabiegowi fish pedicure?

Choć zwolennicy fish pedicure podkreślają jego naturalność i bezpieczeństwo, nie wszyscy mogą skorzystać z tego typu zabiegu. Przede wszystkim nie jest on polecany osobom z obniżoną odpornością oraz stanami zapalnymi w obrębie skóry stóp. Fish pedicure nie powinien być wykonywany w przypadku:

Zagrożenie dla zdrowia związane z fish pedicure

Fish pedicure budzi żywe dyskusje. Jest to dość niekonwencjonalny zabieg, którego ewentualne skutki uboczne nie zostały do końca zbadane i potwierdzone. Mimo to zdaniem niektórych fish pedicure może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, w związku z czym sanepid ostrzega przed poddawaniem się tego typu zabiegom. Jeżeli podczas fish pedicure dojdzie do skaleczenia lub kontaktu zadrapanej skóry z rybkami, istnieje ryzyko zakażenia m.in. bakteriami gronkowca czy paciorkowca, a także wirusami powodującymi zapalenie wątroby typu B i C, a nawet wirusem HIV. W związku z potencjalnym zagrożeniem fish pedicure zakazany jest m.in. w Kanadzie i w niektórych stanach USA.

Głównym problemem związanym z fish pedicure jest fakt, że stan zdrowia ryb wykorzystywanych do zabiegu bardzo często nie jest sprawdzany. Nie zawsze można również uzyskać informacje związane z tym, z jakiej hodowli pochodzą. Dodatkowo w Polsce nie istnieją żadne przepisy lub regulacje prawne, które określałyby wymogi sanitarne dotyczące przeprowadzania fish pedicure. W znaczący sposób utrudnia to kontrolę warunków przeprowadzania tego typu zabiegów, a co za tym idzie, uniemożliwia jednoznaczne stwierdzenie, że ichtioterapia w salonach kosmetycznych jest w 100% bezpieczna.

Robiłaś kiedyś fish pedicure?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Co warto sprawdzić przed zabiegiem fish pedicure?

W przypadku zdecydowania się na niekonwencjonalny zabieg pielęgnacyjny, jakim jest fish pedicure, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy wybrać sprawdzony salon kosmetyczny, który przestrzega zasad higieny i dba o dezynfekcję sprzętu. Ponadto warto zwrócić uwagę na kilka elementów bezpośrednio związanych z fish pedicure.

O ile to możliwe, należy dowiedzieć się, skąd pochodzą ryby wykorzystywane do zabiegu oraz czy stan ich zdrowia został sprawdzony. Poza tym należy zapytać, czy i jak często wymieniana jest woda używana podczas fish pedicure. Trzeba pamiętać, że obowiązkiem pracowników salonu kosmetycznego powinno być wymienianie wody po każdym kliencie. Ponadto akwarium oraz brodzik muszą być każdorazowo myte. Ważne, aby woda, w której pływają ryby do fish pedicure, była cały czas filtrowana.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
395
36
Polecamy
Co to jest fish pedicure?
Czy istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu?
Co to jest fish pedicure? Czy istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu? Dzień Dobry TVN
Pedicure – jakie są rodzaje i jak często należy wykonywać zabieg?
Pedicure – jakie są rodzaje i jak często należy wykonywać zabieg? Dzień Dobry TVN
Skarpetki złuszczające:
efekty, wady i zalety, przeciwwskazania.
Jak stosować?
Skarpetki złuszczające: efekty, wady i zalety, przeciwwskazania. Jak stosować? TVN zdrowie
SPA NA Zdrowie:
jak dbać o stopy w domowych warunkach?
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty