Czytasz: Fibromialgia - choroba, na którą cierpi Lady Gaga

Fibromialgia - choroba, na którą cierpi Lady Gaga

Zapłakana kobieta zakrywa dłońmi twarz

Fot: Kaspars Grinvalds / fotolia.com

Fibromialgia - choroba reumatyczna charakteryzująca się rozlanym bólem całego ciała, połączonym ze sztywnością i ograniczeniem ruchomości. Ból występuje w wielu charakterystycznych dla fibromialgii punktach. Leczenie tej jednostki chorobowej jest bardzo trudne.

Mówisz, że wszystko Cię boli a lekarz czuje się bezradny wobec prawidłowych wyników badań? Fibromialgia zaliczana jest do grupy chorób reumatyzmu tkanek miękkich, stanowiących najczęstszą przyczynę dolegliwości spotykanych w praktyce reumatologicznej i w podstawowej opiece zdrowotnej. Różnią się między sobą umiejscowieniem dolegliwości i rodzajem zajętej tkanki, jednak posiadają pewne wspólne cechy - miejscowy proces zapalny wywołujący ból i ograniczenie ruchomości czynnej, a przy tym dobry stan ogólny i brak istotnych zaburzeń w badaniach laboratoryjnych.

Co to jest fibromialgia?

Fibromialgia dotyka średnio 4% populacji. Zdecydowanie częściej występuje u kobiet w wieku 35 -55 lat. Nieznana jest przyczyna tej jednostki chorobowej, choć pierwsze objawy najczęściej pojawiają się u osób obciążonych różnymi sytuacjami stresowymi.

Fibromialgia należy do grupy chorób reumatyzmu tkanek miękkich dotyczących tkanek okołostawowych, czyli mięśni, ścięgien wraz z przyczepami i pochewkami, kaletek maziowych, czy więzadeł.

Tego typu choroby mogą wystąpić w każdym wieku, jednak ich częstość wzrasta wraz z wiekiem, co wiąże się z naturalnym spadkiem ruchomości i elastyczności ścięgien i więzadeł. Z wiekiem spada też siła mięśni, które coraz mniej efektywnie wspierają struktury kostne.

Fibromialgia - objawy

Fibromialgia charakteryzuje się przewlekłym, uogólnionym bólem mięśniowo-stawowym, zmęczeniem i uczuciem sztywności ciała, zaburzeniami snu. Ból nasila się podczas odpoczynku. Wysiłek przynosi minimalną ulgę. Charakter bólu jest zmienny - pulsujący, okresami ciągły, kłujący. Osoby cierpiące na fibromialgię mają problem ze scharakteryzowaniem tego bólu i określeniem konkretnego miejsca jego występowania. Bolesność występuje w typowych dla tej jednostki chorobowej punktach. Dla rozpoznania fibromialgii konieczne jest występowanie co najmniej 11 punktu tkliwych.

Fibromialgia - bolesne, tkliwe punkty

Wyróżnia się 18 punktów bolesnych (9 parzystych punktów występujących symetrycznie po stronie prawej i lewej).

 1. Przyczep mięśni podpotylicznych 
 2. Przestrzeń pomiędzy wyrostkami poprzecznymi C5-C7
 3. Górny brzeg mięśnia czworobocznego
 4. Przyczep mięśnia nadgrzebieniowego w okolicy przyśrodkowego brzegu łopatki.
 5. Połączenie chrzęstno-kostne drugiego żebra
 6. 2 cm dystalnie od nadkłykcia bocznego kości ramiennej
 7. Górny zewnętrzny kwadrant pośladka
 8. Tylna powierzchnia wyniosłości krętarza większego
 9. Kłykieć przyśrodkowy kości udowej

Fibromialgia - rozpoznanie

Do rozpoznania fibromialgii konieczne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze w wywiadzie stwierdza się stałe nasilenie objawów od co najmniej 3 miesięcy. Kolejnym warunkiem jest eliminacja innych możliwych przyczyn bólu. Ostatnie kryterium obejmuje wartości wskaźników :

 •  Wskaźnik rozległości bólu (WPI - widespread pain index) - należy ocenić liczbę obszarów, w których ból występował w ciągu ostatniego tygodnia 
 •  Wskaźnik nasilenia objawów (SS - symptom severity) - określa się w skali 0-3 nasilenie każdego z następujących objawów w ciągu ostatniego tygodnia: zmęczenie, zaburzenia snu, zaburzenia czynności poznawczych, objawy somatyczne (jak bóle mięśni, zawroty głowy, zaparcia, ból, zaburzenia widzenia, kurcze pęcherza moczowego itp.)

Powyższe wskaźniki w celu rozpoznania fibromialgii powinny wynosić odpowiednio WPI > 7 przy SS > 5 lub WPI 3-6 przy SS > 9

Fibromialgia - leczenie

Leczenie tej jednostki chorobowej jest bardzo trudne. Obejmuje przede wszystkim ćwiczenia usprawniające, które są trudne w realizacji ze względu na zmniejszoną tolerancje wysiłku w fibromialgii. Kolejnym elementem leczenia są leki przeciwdepresyjne i przeciwbólowe. Leki przeciwdepresyjnym zmniejszają ból i zmęczenie, poprawiają sen i ogólne samopoczucie, ale na ogół nie modulują punktów tkliwych. Stosowane z tej grupy są inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, a zwłaszcza leki o działaniu noradrenergicznym i swoiście serotoninergicznym, inhibitory MAO. Z leków przeciwbólowych najczęściej stosowany jest tramadol, rzadziej inne opioidy albo paracetamol. Ponadto wykorzystuje się różne metody psychoterapii behawioralnej. Glikokortykosteroidy i standardowe nieopioidowe leki przeciwzapalne nie znajdują zastosowania w leczeniu.

To Cię zainteresuje

Zapalenie płuc u dzieci: rodzaje, objawy i leczenie w domu i w szpitalu Kamica nerkowa – charakterystyka, przyczyny, objawy i profilaktyka  Zapalenie woreczka żółciowego: przyczyny, objawy, leczenie

Podsumowanie

Fibromialgia to przewlekła niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich. Charakteryzuje się bólem o różnym nasileniu obejmującym właściwie całe ciało. Ponadto mogą występować różnego rodzaju objawy somatyczne niezwiązane z układem kostno-stawowym i uogólniona sztywność, szczególnie z rana. Choroba jest trudna do diagnostyki ze względu na to, że badania laboratoryjne nie wykazują istotnych odchyleń. Leczenie jest oparte na ćwiczeniach, farmakoterapii i psychoterapii behawioralnej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Więcej na temat
Czerwonka, czyli dyzenteria bakteryjna i amebowa. Objawy i leczenie
Choroby neurologiczne – objawy i wykaz chorób neurologicznych
Zez – rodzaje, leczenie u dzieci i dorosłych, operacje i ćwiczenia
Mukopolisacharydoza – jak odróżnić i rozpoznać jej typy? Leczenie objawowe
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Fizykoterapia – laser, pole magnetyczne, ultradźwięki, elektrostymulacja