Polub nas na Facebooku
Czytasz: Fervex - ulotka, dawkowanie i skutki uboczne leku na przeziębienie
menu
Polub nas na Facebooku

Fervex - ulotka, dawkowanie i skutki uboczne leku na przeziębienie

katar

Fot. AntonioGuillem / Getty Images

Fervex jest lekiem w formie granulatu, wykorzystywanym do przyrządzenia napoju o właściwościach rozgrzewających, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Fervex zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, dzięki czemu udrażnia nos i pomaga w walce z katarem.

Fervex – działanie leku

Lek Fervex działa przeciwbólowo i obniża gorączkę. Zmniejsza także przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, a tym samym udrażnia nos, hamuje odruch kichania i zmniejsza łzawienie oczu. Zawarty w Fervexie kwas askorbowy uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie. 

Fervex – skład leku

W jednej saszetce leku Fervex znajdziemy paracetamol 500 mg, kwas askorbowy 200 mg, maleinian feniraminy 25 mg. Do tego dochodzą substancje pomocnicze: sacharoza 11,5 g, kwas cytrynowy bezwodny, guma akacjowa, sacharyna sodowa, aromat cytrynowo-rumowy.

Fervex – dawkowanie leku

Lek Fervex powinien być zażywany przez osoby powyżej 15. roku życia. Przerwy między przyjmowanymi saszetkami powinny wynosić przynajmniej 4 godziny. Jeśli czynności nerek są zaburzone należy zachować przynajmniej 8-godzinną przerwę między dawkami. Lek nie wchodzi w interakcje z jedzeniem i piciem, jednak kofeina nasila działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu.

Nie zaleca się stosować leku Fervex w ciąży i karmienia piersią. W przypadku chorych na cukrzycę należy uwzględnić obecność w leku cukru, którego zawartość wynosi 11,5 g w jednej saszetce. 

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 15 lat : 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę. 

Jak przygotować lek Fervex?

Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody (gorącej lub zimnej).

Fervex - objawy przedawkowania

Leku Fervex nie należy zażywać w dawce większej niż zalecana. W przypadku pominięcia jednej dawki nie wolno przyjmować dwóch na raz.  Objawy związane z przedawkowaniem feniraminy to drgawki, zaburzenia świadomości, śpiączka. 

Z kolei przedawkowanie paracetamolu może doprowadzić do zgonu. Objawy przedawkowania Fervexu to: nudności, wymioty, nadmierne pocenie, senność i ogólne osłabienie, a następnego dnia rozpieranie w nadbrzuszu, powrót nudności i żółtaczka.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub najbliższego punktu szpitalnego.

Fervex – wskazania do stosowania leku

Fervex jest lekiem złożonym - zawarty w nim paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast maleinian feniraminy zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych - a więc jak już pisaliśmy, udrażnia nos, pomagając w walce z katrem.

Fervex jest lekiem, który można stosować przy leczeniu grypy i przeziębienia - świetnie sprawdzi się w łagodzeniu takich objawów, jak ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła. Leku nie powinno się stosować dłużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem.

Zobaczcie, czym różni się grypa od przeziębienia:

Zobacz film: Objawy grypy - czym się różni od przeziębienia? Źródło: Dzień Dobry TVN

Fervex – przeciwwskazania do stosowania leku

Wśród przeciwwskazań do zastosowania leczenia Fervexem należą: ciężka niewydolność wątroby lub nerek, jaskra z wąskim kątem, rozrost gruczołu krokowego z utrudnionym oddawaniem moczu. Wśród przeciwwskazań znajdziemy także nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Fervexu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy - galaktozy lub niedoborem sacharazy - izomaltazy, ze względu na zawartość sacharozy w leku.

Uwaga! U osób dorosłych o masie ciała większej niż 50 kg, dobowa dawka paracetamolu nie może być wyższa niż 5 gramy. Dlatego należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. Paracetamol należy stosować ostrożnie także u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo6-fosforanowej (G-6-PD).

Fervex – interakcje

Leku Fervex nie wolno stosować z alkoholem, który nasila działanie uspokajające większości leków przeciwhistaminowych. Może także wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, ponieważ powoduje obniżenie koncentracji.

Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli jednocześnie stosujemy inne leki, w tym:

  • te o działaniu uspokajającym: pochodne morfiny (leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe), neuroleptyki, barbiturany, benzodiazepiny, leki przeciwlękowe inne niż benzodiazepiny (np. meprobamat), leki nasenne, leki przeciwdepresyjne o działaniu uspokajającym (amitryptylina, doksepina, mianseryna, mirtazapina, trimipramina), leki przeciwhistaminowe blokujące receptor H1 o działaniu uspokajającym, leki przeciwnadciśnieniowe o działaniu ośrodkowym, baklofen i talidomid,
  • leki o działaniu atropinowym: leki przeciwdepresyjne, większość leków przeciwhistaminowych blokujących receptor H1, antycholinergiczne leki przeciwparkinsonowskie, leki atropinopodobne o działaniu przeciwskurczowym, dyzopiramid, neuroleptyki z grupy pochodnych fenotiazyny, klozapina,
  • salicylamid - który wydłuża czas wydalania paracetamolu,
  • ryfampicyny, leki przeciwpadaczkowe, leki nasenne z grupy barbituranów i inne leki indukujące enzymy mikrosomalne stosowane łącznie z paracetamolem zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby,
  • paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny,
  • paracetamol stosowany z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę,
  • ze względu na zawartość kwasu askorbowego lek Fervex może zmniejszać skuteczność warfaryny i stężenie flufenazyny w osoczu.

Fervex – skutki uboczne

Skutki uboczne zażywania leku związane są w dużej mierze z substancją, na którą organizm może źle zareagować. Skutki uboczne i działania niepożądane związane z zażywaniem feniraminy:

  • uspokojenie lub senność, suchość błon śluzowych, zaparcia, zaburzenia akomodacji, rozszerzenie źrenic, kołatanie serca, ryzyko zatrzymania moczu, niedociśnienie ortostatyczne, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, zaburzenia pamięci lub koncentracji uwagi, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenia, splątanie, omamy, rzadziej objawy o typie pobudzenia: niepokój ruchowy, nerwowość, bezsenność.

Bardzo rzadko pojawiają się reakcje nadwrażliwości na feniraminę:

  • rumień, świąd, wyprysk, plamica, pokrzywka, obrzęk, rzadziej obrzęk Quinckego (obrzęk warg, języka czy krtani), wstrząs anafilaktyczny (rodzaj ogólnoustrojowej reakcji alergicznej typu natychmiastowego z zaburzeniami krążenia i oddychania).

Mogą także pojawić się objawy ze strony układu krwionośnego:

  • leukocytopenia (zmniejszona liczba białych krwinek), neutropenia (zmniejszona liczba granulocytów),  małopłytkowość (zmniejszona liczba płytek krwi), niedokrwistość hemolityczna.

Skutki niepożądane związane z paracetamolem:

  • reakcje nadwrażliwości, czyli wstrząs anafilaktyczny, obrzęk Quinckego, rumień, pokrzywka i wysypka skórna. Obserwowano wyjątkowo rzadkie przypadki małopłytkowości (zmniejszona liczba płytek krwi), leukocytopenii i neutropenii. 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
4
Polecamy
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Jak działają antydepresanty?
Skutki uboczne leków
Jak działają antydepresanty? Skutki uboczne leków Dzień Dobry TVN
Sudafed (tabletki) - ulotka, skład i dawkowanie leku
Sudafed (tabletki) - ulotka, skład i dawkowanie leku TVN zdrowie
Panadol 500 mg (ulotka) - działanie, wskazania i dawkowanie leku
Panadol 500 mg (ulotka) - działanie, wskazania i dawkowanie leku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty