Polub nas na Facebooku
Czytasz: Eukaliptus - właściwości lecznice, działanie i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Eukaliptus - właściwości lecznice, działanie i zastosowanie

Getty Images/Jenny Dettrick

Eukaliptus to roślina doceniana od wieków. Jest uprawiany w Australii, Indiach, Ameryce Południowej, a także w ciepłej strefie Europy. Drzewa i ich liście wykazują szerokie spektrum właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych. Jakie właściwości prozdrowotne ma eukaliptus?

Eukaliptus – właściwości

Prozdrowotne właściwości eukaliptusa to zasługa garbników. Garbniki mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe. Garbniki nazywane są też taninami. Ulokowane są w zewnętrznych częściach roślin, a ich rola to ochrona rośliny przed szkodnikami.

Eukaliptus – odmiany

Eukaliptus to roślina posiadająca wiele gatunków. Jest ich ponad 600 na świecie, a najwięcej odmian pochodzi z Australii, Nowej Gwinei, czy Indonezji. Do tych najpopularniejszych gatunków należą:

  • eukaliptus cytrynowy
  • eukaliptus królewski
  • eukaliptus niebieski 
  • eukaliptus tęczowy
  • eukaliptus śnieżny

Eukaliptus – zastosowanie

Pielęgnacja skóry

Eukaliptus to także skarbnica odżywczym składników dla skóry twarzy, ciała i włosów. Posiada właściwości mocno nawilżające i łagodzące. Stosowanie eukaliptusa może poprawić stan nawodnienia skóry poprzez zwiększenie zawartości ceramidów.

Badania wykazały, że eukaliptus pobudza skórę do większej produkcji ceramidów. Ceramidy to kwasy tłuszczowe, których funkcją jest zachowanie odpowiedniej bariery ochronnej skóry i nawilżenie.

Te właściwości eukaliptusa są nieocenione dla osób zmagających się z łuszczycą i łupieżem, ponieważ ekstrakt łagodzi zaczerwienienia skóry głowy, swędzenie, suchość i łuszczenie się. Wiele produktów do włosów i problematycznej skóry głowy zawiera ekstrakt z liści eukaliptusa.

To skarbnica antyoksydantów

Eukaliptus zawiera wiele przeciwutleniaczy. Głównie flawonoidów – to one chronią organizm przed działaniem wolnych rodników i skutkami permanentnego stresu. Wzbogacenie diety o flawonoidy chronią przed różnymi odmianami nowotworów, chorobami serca i otępieniem starczym.

Ma działanie przeciwzapalne i łagodzi objawy przeziębienia

Eukaliptus od wieków jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Jest popularnym składnikiem produktów na ból gardła, jak syropy i tabletki eukaliptusowe do ssania.  Eukaliptus ogranicza powstawanie śluzu i rozszerza oskrzela. Swoje działanie przeciwzapalne zawdzięcza eukaliptolowi, nazywanym także cyneolem.

To eukaliptol łagodzi powszechne objawy przeziębienia: przekrwienia błony śluzowej nosa, nadmierną produkcję śluzu i bóle głowy. Eukaliptol łagodzi także objawy astmy, dzięki właściwościom rozszerzającym oskrzela.

Dba o zdrowie jamy ustnej

Ekstrakt z liści eukaliptusa jest także popularnym składnikiem naturalnych preparatów do higieny jamy ustnej oraz tradycyjnych płynów do płukania ust. To zasługa polifenoli. To związki, które skutecznie zwalczają bakterie w jamie ustnej. Dzięki temu ekstrakt z eukaliptusa chroni zęby przez powstawaniem ubytków i chorobami dziąseł, nawet tych nadwrażliwych.

Relaksuje i odpręża

Badania udowodniły, że olejek z eukaliptusa zmniejsza aktywność współczulnego układu nerwowego. Tym samym łagodzi objawy stresu, relaksuje i ma działanie odprężające.

Przeprowadzono także badanie w którym udowodniono, że wdychanie olejku eukaliptusowego przez ok. 30 minut obniża ciśnienie krwi u pacjentów po operacjach ortopedycznych.  

Olejek eukaliptusowy – najpopularniejszy produkt z eukaliptusa

Jednym z najpopularniejszych wyrobów z drzewa eukaliptusowego jest olejek eukaliptusowy. Posiada szerokie zastosowanie w medycynie i pielęgnacji.

Podstawowym składnikiem olejku eukaliptusowego jest eukaliptol (cyneol) – związek chemiczny z grupy terpenów, który wyróżnia się działaniem antybakteryjnym i ułatwiającym wykrztuszanie. Poza tym to cenne źródło seskwiterpeny, która wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dzięki takiemu składowi eukaliptus pomaga zwalczać infekcje i zakażenia, działa także rozkurczowo i wspomaga wydzielanie śluzu. Znakomicie oczyszcza, dezynfekuje i odkaża. W rozcieńczonej postaci można nakładać go bezpośrednio na skaleczenia i podrażnienia. Skraca gojenie się ran i oparzeń, działa kojąco w przypadku ukąszeń i użądleń. Nie tylko łagodzi wszelkiego typu podrażnienia, ale także zabezpiecza przed rozwinięciem zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i infekcji wirusowych.

Przeczytaj więcej: Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

Eukaliptus – gdzie kupić?

Eukaliptus posiada szerokie zastosowanie w łagodzeniu objawów chorobowych, pielęgnacji skóry i włosów oraz relaksacji.

Obecnie jego popularność wzrasta dzięki trendowi kosmetycznemu A-Beauty, który polega stosowaniu kosmetyków bogatych w australijskie wyciągi roślinne. Eukaliptus uważany jest za skarbnicę naturalnych składników odżywczych i posiada właściwości łagodzące.

Produkty z wyciągami z eukaliptusa z łatwością można kupić w drogeriach, sklepach zielarskich oraz aptekach.

Eukaliptus - przeciwwskazania

Stosowanie olejku eukaliptusowego w nadmiarze może być toksyczne dla organizmu. Nie powinny go także używać kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem produkty z wyciągu z eukaliptusa lub olejku, warto wykonać test antyalergiczny.

Zobacz także video: Jak dbać o skórę głowy?









 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
8
Polecamy
Olej neem – cudowny preparat na włosy i skórę
Olej neem – cudowny preparat na włosy i skórę Dzień Dobry TVN
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce.
Na co pomaga to popularne ziele?
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Na co pomaga to popularne ziele? Dzień Dobry TVN
Szałwia lekarska – zastosowanie, właściwości lecznicze i kosmetyczne.
Kiedy stosować szałwię?
Szałwia lekarska – zastosowanie, właściwości lecznicze i kosmetyczne. Kiedy stosować szałwię? TVN zdrowie
Olejek cedrowy - zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce.
Właściwości olejku cedrowego 
Olejek cedrowy - zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Właściwości olejku cedrowego  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?