Polub nas na Facebooku
Czytasz: Estradiol – normy hormonu, badanie, co oznacza niski poziom, a co wysoki? 

Estradiol – normy hormonu, badanie, co oznacza niski poziom, a co wysoki? 

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: jarun011 / fotolia.com

Estradiol zaliczany jest do grupy żeńskich hormonów płciowych nazywanych estrogenami. Odpowiada za rozwój narządów płciowych oraz drugorzędowych cech płciowych. U kobiet reguluje cykl miesiączkowy, a u mężczyzn służy w diagnostyce nowotworów jąder oraz ginekomastii.

Estradiol (z łac. estradiolum, w skrócie E2) określany jest mianem jednego z głównych hormonów steroidowych. Jego odpowiedni poziom jest warunkiem utrzymania ciąży, którego oznaczenie wykonuje się u ciężarnych, a także w podejrzeniach zaburzenia dojrzewania płciowego i diagnostyce niepłodności.

Estradiol – charakterystyka hormonu

Estradiol jest wytwarzany u kobiet w jajnikach oraz w nadnerczach. W przypadku mężczyzn produkcja estradiolu zachodzi w jądrach i również nadnerczach (w o wiele mniejszym stężeniu niż u kobiet). Estradiol wpływa na mięśnie gładkie macicy oraz jajowodów, pobudza perystaltykę jajowodów, a także rozrost błony śluzowej w endometrium. Estradiol wpływa na rozwój warg sromowych większych i mniejszych. Jak informują ginekolodzy, wysokie stężenia estradiolu bardzo często wywołują brunatne przebarwienie na wargach sromowych. Za sprawą estradiolu następuje dojrzewanie komórek nabłonka pochwy, pobudzany jest ich podział komórkowy, a także dochodzi do złuszczania komórek kwasochłonnych oraz regulacji pH w pochwie.

Estradiol reguluje popęd płciowy i zwiększa libido. Ma także wpływ na ośrodek termoregulacji w układzie nerwowym. Za sprawą E2 w wątrobie zachodzi także większa produkcja białek. Estradiol ma wpływ na gospodarkę lipidową oraz węglowodanową. Hamuje wydzielanie łoju, wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Za sprawą estradiolu dokonuje się także przyspieszenie kostnienia chrząstek nasadowych kości długich oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Wskazania do badanie poziomu estradiolu – kiedy wykonać?

Jak informują lekarze, oznaczenie poziomu estradiolu jest pomocnym badaniem w diagnostyce chorób jajników, a także w metodzie różnicowania źródeł braku miesiączki (wywołanym ciążą, menopauzą oraz innymi przyczynami). Badanie poziomu estradiolu jest stosowane w czasie prób zapłodnienia metodą in vitro, ponieważ umożliwia ocenę rozwoju pęcherzyków jajnikowych. Zazwyczaj badanie wykonuje się kilka dni przed zabiegiem. W celu oceny rezerwy jajnikowej poziom estradiolu sprawdza się w 3. dniu cyklu, aby sprawdzić dojrzewanie pęcherzyków jajników, wykonuje się kilka dni przed zakładanym terminem owulacji, natomiast w celu oceny czynności ciałka żółtego, badanie przeprowadzane jest po owulacji. Jest to także standardowe badanie w diagnostyce nowotworów jajnika oraz podejrzeń zaburzenia dojrzewania płciowego u kobiet. Badanie poziomu estradiolu wykonywane jest także u mężczyzn z podejrzeniem nowotwór jądra i ginekomastii.

Ponadto poziom estradiolu pozwala na ocenę stosowanego leczenia hormonalnego u kobiet znajdujących się w okresie menopauzy. Lekarze zlecają wykonanie oznaczenia estradiolu, gdy wystąpi całkowity brak miesiączki oraz nieprawidłowe krwawienia z pochwy.

Badanie poziomu estradiolu – normy estradiolu

Oznaczenie poziomu estradiolu dokonywane jest we krwi za pomocą pobrania niewielkiej próbki najczęściej z żyły znajdującej się w obrębie zgięcia (dołu) łokciowego. Należy pamiętać, że na badanie należy stawić się na czczo. Przed badaniem należy poinformować lekarza oraz osoby wykonujące pobranie o stale zażywanych lekarstwach.

Normy estradiolu u kobiet zmieniają się w zależności od faz cyklu menstruacyjnego. Na poziom hormonu może mieć wpływ także stosowana hormonalna terapia zastępcza oraz tabletki antykoncepcyjne.

Wartości referencyjne mogą różnić się w zależności od laboratorium analitycznego, w którym badanie estradiolu zostało wykonane. Orientacyjne normy estradiolu wynoszą:

  • 84–970 pg/ml (0,3–3,5 nmol/l) – u kobiet w fazie folikularnej,
  • 13–330 pg/ml (0,48–1,17 nmol/l) – u kobiet w czasie owulacji,
  • 73–200 pg/ml (0,26–0,73 nmol/l) – u kobiet w fazie lutealnej,
  • 11,2–42 pg/ml (0,04–0,15 nmol/l) – u kobiet w okresie menopauzy,
  • 11,2–50,4 pg/ml (0,04–0,18 nmol/l) – u mężczyzn.

Co oznacza wysoki i niski poziom estradiolu?

Wysoki poziom estradiolu jest naturalnym (fizjologicznym) stanem u kobiet w ciąży, który nie stanowi powodów do obaw. Podwyższony poziom wywołuje stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz estrogenów w innym celu. Jak informują lekarze, wysoki poziom estradiolu może wskazywać na obecność nowotworów jąder, jajników oraz nadnerczy, a także choroby wątroby (np. marskość). Zdarza się, że poziom estradiolu przekraczający normy występuje u osób chorujących na nadczynność tarczycy, a także na chorobę nowotworowej. U mężczyzn poziom estradiolu znacznie przewyższający wartości referencyjne często wiąże się z ginekomastią. Estradiol powyżej normy występuje u dziewcząt z oznakami przedwczesnego dojrzewania płciowego. Niski poziom estradiolu pojawia się w sytuacji niedoczynności jajników oraz jąder. Obniżone stężenie może wskazywać również na zespół Turnera, niedoczynność przysadki, zespół policystycznych jajników (PCOS).

Zobacz film: Czy antykoncepcja hormonalna może leczyć? Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia

  1. Romer T.E., Endokrynologia kliniczna dla ginekologa, internisty i pediatry, Springer PWN, Warszawa 1998.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
58
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Quiz: Co wiesz o odchudzaniu i zdrowej diecie?
Quiz: Co wiesz o odchudzaniu i zdrowej diecie?
Bakterie Listeria w mrożonych warzywach. Niektóre partie produktu wycofane ze sprzedaży
Bakterie Listeria w mrożonych warzywach. Niektóre partie produktu wycofane ze sprzedaży
Choroby ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego – objawy
Choroby ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego – objawy
Ból brzucha u dzieci – jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Ból brzucha u dzieci – jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Ile trwa prawidłowy stosunek seksualny?
Ile trwa prawidłowy stosunek seksualny?
Choroby żołądka – jakie dają objawy? Jak często występują?
Choroby żołądka – jakie dają objawy? Jak często występują?