Polub nas na Facebooku
Czytasz: Esberitox N – ulotka. Jak działa lek? Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie?
menu
Polub nas na Facebooku

Esberitox N – ulotka. Jak działa lek? Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie?

Mężczyzna, który jest przeziębiony

Fot: Moyo Studio / gettyimages.com

Esberitox N to lek rośliny stosowany w leczeniu przeziębienia. Preparat wspomaga leczenie i łagodzi objawy choroby. Jak działa preparat? Kto może go stosować i jak przyjmować go bezpiecznie, aby zadziałał prawidłowo?

Esberitox N to lek rośliny. Wspomaga leczenie przeziębienia, znacząco skraca czas infekcji, a także łagodzi przebieg choroby. Jedna tabletka farmaceutyku zawiera 0,215 ml alkoholowo-wodnego wyciągu (1:11) odpowiadającego: baptisiae tinctoriae radice 10 mg, echinaceae purpureae radice 7,5 mg, thujae occidentalis herba 2 mg; ekstrahent: etanol 30% (v/v). Dodatkowo w skład leku wchodzą kwas askorbinowy, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, makrogol 6000 oraz sacharoza. Opakowanie może zawierać od 50 do 100 tabletek.

Esberitox N – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku jest nadwrażliwość na choćby jeden ze składników leku lub rośliny z rodziny Compositae/Asteraceae, np. rumianek, arnikę. Leku nie powinny przyjmować osoby, z postępującą chorobą ogólnoustrojową tj. gruźlicą, białaczką, AIDS, zarażone wirusem HIV, kolagenozą, stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami autoimmunologicznymi. Preparat nie może być stosowany w przypadku immunosupresji. Dotyczy to m.in. pacjentów, którzy przyjmują leki onkologiczne, są po transplantacji organów lub szpiku kostnego. Leku nie podaje się także dzieciom poniżej 4 roku życia. Esberitox N nie powinien być przyjmowany przez kobiety, które są w ciąży lub karmią swoje dziecko piersią.

Lek zawiera jeżówkę tym samym nie można go podawać dzieciom poniżej 12 roku życia. Jeśli jednak lekarz zaleci przyjmowanie farmaceutyku należy zachować szczególną ostrożność w jego stosowaniu. W skład leku wchodzą  także laktoza i sacharoza. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie mogą przyjmować tabletek Esberitox N.

Esberitox N – dawkowanie

Esberitox N ma postać tabletek. Farmaceutyk należy przyjmować trzy razy dziennie rano, w środku dnia oraz wieczorem. Lek należy popić wodą (jeśli chory ma problem z połknięciem leku tabletkę można rozkruszyć i wymieszać z wodą, tabletki można także ssać). Dorośli i młodzież powyżej 12 lat powinni przyjmować preparat 3 razy dziennie po 3 tabletki. Młodsze dzieci w wieku od 6 do 12 lat – 3 razy dziennie po 2 tabletki. Dzieci od 4 do 6 lat powinny przyjmować lek trzy razy dziennie po jednej tabletce. Dzieci, które przyjmują preparat powinny być pod stałą kontrolą lekarza.

Stosowanie leku Esberitox N należy rozpocząć możliwie jak najszybciej, najlepiej wraz z pojawieniem się pierwszych objawów choroby. Lek można przyjmować maksymalnie 10 dni, jeśli po tym czasie nie będzie poprawy należy skonsultować się z lekarzem.

U osób, które przyjęły zbyt dużą dawkę leku nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych.

Esberitox N – interakcje z innymi lekami

Nie ma badań, które potwierdziłyby, że lek może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Mimo to osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki (także te wydawane bez recepty) powinny poinformować o tym lekarza (ewentualnie farmaceutę). Tylko od jego oceny zależy, czy stosowanie leku przez danego pacjenta będzie dla niego bezpieczne. To najlepszy i najbezpieczniejszy sposób, aby uniknąć ewentualnych działań niepożądanych.

Jak skutecznie walczyć z przeziębieniem? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6

Esberitox N – działania niepożądane

Esberitox N – jak każdy inny lek – może wywoływać szereg działań niepożądanych. Podczas stosowania leku mogą wystąpić objawy nadwrażliwości, zaburzenia żołądka i jelit (ból brzucha, wymioty, biegunka). Należy pamiętać, że wymienione dolegliwości mogą, ale wcale nie muszą się pojawić. U pacjentów, którzy stosowali jeżówkę (Echinacea) obserwowano przypadki wysypki skórnej, świądu, obrzęki twarzy, skrócenia oddechu, zawrotów głowy i obniżenia ciśnienia krwi. U wyjątkowo wrażliwych chorych może wystąpić szok anafilaktyczny.

Jeśli u chorego wystąpią inne, niewymienione wyżej, dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek nie wpływa na zdolności psychoruchowe pacjenta. Tym samym osoby, które przyjmują lek Esberitox N bez obaw mogą obsługiwać maszyny oraz prowadzić pojazdy. Lek nie ma wpływu na płodność.

Należy pamiętać, że lek powinien być przechowywany w suchym i zaciemnionym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 25 stopniu Celsjusza. Lek powinien być dobrze zabezpieczony przed dziećmi. Leku nie można przyjmować po utracie ważności. Przeterminowany lek należy zanieść do apteki, która następnie przekaże go do utylizacji. Starych leków nie można wyrzucać do zwykłego kosza lub do kanalizacji. Takie działania mogą doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Sinupret – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Sinupret – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople?
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty