Polub nas na Facebooku
Czytasz: Erytrytol – kalorie, właściwości, szkodliwość, erytrytol a ksylitol i stewia
menu
Polub nas na Facebooku

Erytrytol – kalorie, właściwości, szkodliwość, erytrytol a ksylitol i stewia

Cukier

Fot: chokja / gettyimages.com

Dla tych, którzy chcą z diety wyeliminować cukier, erytrol jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jest prawie tak samo słodki jak cukier, ale o wiele zdrowszy. Ma mniej kalorii, nie powoduje wzrostu poziomu glukozy we krwi i zapobiega próchnicy. Erytrytol porównuje się często z ksylitolem i stewią.

Co to jest erytrytol (erytrol)? To słodzik należący do grupy alkoholi cukrowych (polihydroksylowych) dopuszczony do stosowania w Europie w 2006 roku, a w Polsce w 2008 roku. Erytrytol powstaje w procesie fermentacji gliceryny odpadowej na skutek działania drożdży Yarrowia lipolytica. Naturalnie występuje m.in. w gruszkach, winogronach, grzybach kapeluszowych i winie.

Jak działa erytrytol (erytrol)? Właściwości, cukier a erytrytol

Erytrol może być stosowany jako zdrowszy zamiennik cukru. Słodzik ma 60 do 70 procent słodyczy tradycyjnej sacharozy, czyli białego cukru najczęściej używanego w polskich domach. Natomiast inaczej niż cukier erytrol nie powoduje wydzielania insuliny ani nie jest metabolizowany w ludzkim organizmie. Jego indeks glikemiczny wynosi 0, dlatego może być bezpiecznie stosowany przez diabetyków.

Erytrytol wchłania się w jelicie cienkim w 90 procentach i w niezmienionej formie jest wydalany z organizmu razem z moczem. Sprawia to, że erytrol nie powoduje wzdęć ani biegunek czy niestrawności. Nie jest rozkładany też w jamie ustnej, za to ma właściwości bakteriobójcze. Dzięki temu działa przeciwpróchniczo.

Jak zdrowo osłodzić sobie życie? Czym można zastąpić cukier? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Zdrowe zamienniki cukru. Źródło: 36,6.

Erytrytol: kalorie – ile kcal ma erytrytol, a ile sacharoza?

Biały cukier ma około 390 kilokalorii w 100 gramach. Erytrol kalorii ma o wiele mniej, bo zaledwie od 20 do 40 kcal w 100 gramach, czyli tylko 0,2 do 0,4 kcal w 1 gramie. Łatwo policzyć, że erytrol zawiera od 1 do 2 kcal w łyżeczce (5 gramów). Ilość kcal w erytrytolu sprawia, że może być on stosowany jako słodzik rzez osoby na diecie, cukrzyków oraz wszystkie osoby, które chcą słodzić zdrowiej. Kalorie erytrolu pozwalają porównywać go z innymi zamiennikami cukru, takimi jak ksylitol i stewia.

Erytrol: szkodliwość – efekty uboczne nadmiernego spożycia

Erytrytol został przebadany i dopuszczony do stosowania na rynku europejskim. Światowa Organizacja Zdrowia WHO potwierdziła bezpieczeństwo tego słodzika. Nawet w dużych ilościach (do 50 gramów) nie powoduje zazwyczaj żadnych objawów. Nie należy go jednak podawać dzieciom poniżej 3. roku życia, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest na tyle rozwinięty, by sobie z erytrolem poradzić.

Dorosła osoba po spożyciu więcej niż 50 gramów erytrolu może doświadczyć mdłości i bólu żołądka.

Jakie mamy rodzaje sztucznych słodzików? Możecie się tego dowiedzieć z filmu:

Zobacz film: Różne rodzaje słodzików. Źródło: Wiem, co jem 

Zastosowanie erytrytolu w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym

W przemyśle spożywczym erytrol wykorzystywany jest jako substancja słodząca w produktach niskokalorycznych (light) oraz bezcukrowych. Na liście składników występuje jako E968. Erytrol dodaje się głównie do lodów, dżemów, galaretek, gum do żucia, musztard, sosów (w tym sosu sojowego) oraz wyrobów cukierniczych.

Inne role erytrytolu w przemyśle spożywczym to:

  • wzmacniacz aromatu,
  • zagęszczacz,
  • stabilizator smaku, konsystencji i koloru.

W przemyśle farmaceutycznym erytrolu używa się jako substancji konserwującej (również tę funkcję pełni w kosmetyce) oraz jako wypełniacza. Ze względu na swoje właściwości erytrytol może być stosowany w suplementach diety oraz w tabletach dla osób z nietolerancja laktozy i dla cukrzyków. Bywa też nośnikiem substancji aktywnych w preparatach wziewnych.

Erytrol czy ksylitol? Podobieństwa i różnice między erytrolem a ksylitolem

Osoby zastanawiające się co wybrać do słodzenia, erytrytol czy ksylitol, powinny wziąć pod uwagę smak oraz dostępność tych słodzików, a także ich indeks glikemiczny. Erytrol ma zerowy indeks glikemiczny, a ksylitol – bardzo niski, bo wynoszący 8. Ksylitol ma też więcej kalorii niż erytrol (ale ciągle o wiele mniej niż cukier). Oba słodziki mają właściwości przeciwpróchnicze, a ksylitol dodatkowo zwiększa wchłanianie wapnia w organizmie.

Ksylitol czy erytrol tak samo mogą powodować skutki uboczne, jeśli przekroczy się ich zalecaną maksymalną dawkę. W przypadku erytrolu to nudności i ból brzucha, a ksylitolu (powyżej 20 gramów) biegunka, niestrawność i wzdęcia.

Zobaczcie, jakie są fakty i mity na temat sztucznych słodzików:

Zobacz film: Fakty i mity na temat sztucznych słodzików. Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję

Erytrytol czy stewia – czego lepiej używać do słodzenia?

Erytrytol i stewia różnią się smakiem. Erytrytol smakuje podobnie jak biały cukier, ale zostawia w ustach wrażenie chłodu. Z kolei stewia także może mieć lekko mentolowy smak, a sproszkowana bywa gorzkawa. Erytrol jest mniej słodszy od cukru (ma około 65 procent „mocy” sacharozy), stewia – jest nawet 300 razy bardziej słodka niż cukier. Oba produkty są niemal całkiem pozbawione kalorii.

Zalecana maksymalna dawka stewii to 4 miligramy na kilogram masy ciała. W przypadku erytrolu nie należy przekraczać spożycia 50 gramów słodzika.

Erytrytol i stewia mają niski indeks glikemiczny (erytrol zerowy), więc mogą być stosowane bezpiecznie przez cukrzyków i osoby na diecie redukcyjnej.

Biorąc pod uwagę cechy obu słodzików, rozwiązanie dylematu erytrytol czy stewia może nastąpić w oparciu o indywidualne preferencje smakowe.

Bibliografia:

1. M. Hiele, Y. Ghoos, P. Rutgeerts, G. Vantrappen, Metabolism of erythritol in humans: comparison with glucose and lactitol, British Journal of Nutrition 1993, 69, s. 169-176, dostęp online 9.012018 r., materiał jest dostępny pod linkiem;

2. Erythritol.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
3
Polecamy
Cukier czy słodzik?
Porównanie słodzików i cukru, wybór substancji słodzącej
Cukier czy słodzik? Porównanie słodzików i cukru, wybór substancji słodzącej TVN zdrowie
Co to jest erytrol?
Jego wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie
Co to jest erytrol? Jego wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Stewia - zdrowa alternatywa dla cukru.
Stewia - właściwości i jak jej używać?
Stewia - zdrowa alternatywa dla cukru. Stewia - właściwości i jak jej używać? Dzień Dobry TVN
Czy acesulfam K jest szkodliwy?
Czym jest ta substancja?
Czy acesulfam K jest szkodliwy? Czym jest ta substancja? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty