Polub nas na Facebooku
Czytasz: Erytrocyty w moczu dziecka. Czy podwyższony poziom to powód do niepokoju?
menu
Polub nas na Facebooku

Erytrocyty w moczu dziecka. Czy podwyższony poziom to powód do niepokoju?

NAN

Fot: seventyfour / fotolia.com

Erytrocyty w moczu pojawiają się na skutek chorób układu moczowego lub kłębuszków nerkowych. U dzieci często wiążą się z występowaniem skaz krwotocznych bądź zaburzeń metabolicznych. Wraz z leukocytami obecnym w moczu wskazują na stan zapalny.

Erytrocyty, czyli czerwone krwinki, to główny składnik krwi człowieka. Są one produkowane w szpiku kostnym. Żyją przez około 120 dni, po czym z naczyń krwionośnych trafiają do śledziony.

Erytrocyty w moczu – o czym świadczy ich obecność wykryta w badaniu ogólnym moczu?

Czerwone krwinki są odpowiedzialne za transport tlenu z płuc do pozostałych komórek organizmu. Zazwyczaj znajdują się w naczyniach krwionośnych i nie powinny być obecne w moczu. Dostają się tam, kiedy tzw. bariera filtracyjna (bariera krew-mocz) zostaje uszkodzona, np. przy krwawieniu do układu moczowego lub w przypadku zaburzenia funkcjonowania kłębuszków nerkowych. Wydalanie moczu z organizmu służy oczyszczeniu go z niepożądanych związków rozpuszczalnych w wodzie. Powstaje on w nerkach, a wszelkie związki chemiczne filtrują kłębuszki nerwowe.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Mocz przepływa przez nie do pęcherza moczowego, skąd wydostaje się na zewnątrz. Jeśli dojdzie do zachwiania równowagi w układzie moczowym, w moczu pojawiają się substancje, które zazwyczaj w nim nie występują lub są obecne jedynie w niewielkich ilościach. Dzieje się tak właśnie z erytrocytami. Ich maksymalna ilość w osadzie moczu to 3 krwinki czerwone w polu widzenia. Za dużo erytrocytów w moczu powoduje stan nazywany krwinkomoczem. Może powstać w dolnych drogach moczowych – pochodzą stamtąd erytrocyty świeże. Z kolei erytrocyty wyługowane są tworzone zazwyczaj w kłębuszkach nerkowych. Ze względu na kwaśne środowisko w układzie moczowym określenie pochodzenia czerwonych krwinek w moczu nie jest jednoznaczne. 

Kwaśny odczyn sprzyja bowiem wyługowaniu. Obecność erytrocytów we krwi określa się też za pomocą pojęcia szerszego niż krwinkomocz, a mianowicie krwiomoczem. Dotyczy ono zmiany widocznej w badaniu mikroskopowym i właściwości fizycznych moczu. Zbyt duża ilość erytrocytów w moczu może być spowodowana schorzeniami nerkowym, przednerkowymi i pozanerkowymi. Do pierwszej grupy należą: gorączka, stany zapalne, wady wrodzone, urazy, kolagenozy, nowotwory, gorączka oraz krwinkomocz idiopatyczny. Przednerkowe przyczyny istnienia krwio- bądź krwinkomoczu to wysokie ciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia krzepnięcia, intensywny wysiłek fizyczny lub zastoinowa niewydolność krążenia. Do ostatniej grupy, pozanerkowych przyczyn pojawienia się czerwonych krwinek w moczu, należą takie schorzenia, jak kamica dróg moczowych, stany zapalne i nowotwory dróg moczowych bądź pęcherza. Krwinkomocz lub krwiomocz może też wywołać cewnikowanie pęcherza.

Erytrocyty w moczu dziecka

Dopuszczalna liczba erytrocytów w moczu dziecka to 1-2 krwinki czerwone w polu widzenia. U młodszych pacjentów krwinkomocz lub krwiomocz najczęściej jest skutkiem skazy krwotocznej lub zaburzeń metabolicznych. Rzadziej wywołują je te same przyczyny, co u dorosłych, czyli uszkodzenie dolnych części układu moczowego lub kłębuszków nerwowych. Pojawienie się krwinek czerwonych w moczu dziecka może być wywołane małopłytkowością lub skazą krwotoczną naczyniową. Diagnozuje się je w specjalistycznych badaniach laboratoryjnych oraz na podstawie objawów klinicznych.

Kolejną przyczyną obecności erytrocytów bywa hiperkalciuria, czyli nadmierne ilości jonów wapnia wydalanych wraz z moczem. Jest to choroba dziedziczna, która może prowadzić do bliznowacenia nerek bądź kamicy nerkowej. Rozpoznaje się ją na podstawie stężenia wapnia w dobowej zbiórce moczu bądź też wskaźnika wapniowo-kreatyninowego w drugiej porcji porannego moczu. Krwiomocz lub krwinkomocz pojawia się także w przebiegu hiperoksalurii. Jest to nadmierna ilość szczawianu usuwanego wraz z moczem. Aby zdiagnozować schorzenie, wykonuje się analizę mikroskopową osadu w moczu. Ma ono na celu potwierdzenie istnienia kryształów szczawianowych. Oznacza się także dobowe wydalanie kwasów glikolowego i szczawiowego w moczu. Erytrocyty w moczu u dziecka mogą pojawić się też na skutek zakażenia dróg moczowych bądź zapalenia wyrostka robaczkowego. W tym ostatnim przypadku oprócz krwi w moczu pojawiają się gorączka, wymioty i bóle brzucha. Występuje też podwyższona liczba leukocytów we krwi.

Erytrocyty i leukocyty w moczu

Obecność leukocytów w moczu jest normalnym zjawiskiem, jeśli ich ilość nie przekracza 5 w polu widzenia. Więcej białych krwinek może wskazywać na proces zapalny, który rozwija się w organizmie. Może on towarzyszyć takim chorobom, jak kłębuszkowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek lub zakażenie układu moczowego. Schorzenia w obrębie układu moczowego, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, objawiają się bolesnym oddawaniem moczu i pieczeniem w okolicach cewki moczowej. Ciągłe parcie na mocz może być ignorowane przez najmłodszych z powodu bólu, z jakim wiąże się jego wydalenie. Duża ilość leukocytów bywa też skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego, gorączki lub niewydolności krążenia. Jest wykrywana także w przypadku istnienia ciał obcych w moczu, np. przy cewnikowaniu.

Zobacz film: Czy krew w moczu lub stolcu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
9
Polecamy
Leukocyty w moczu u dziecka:
o czym świadczą, jak interpretować wyniki?
Leukocyty w moczu u dziecka: o czym świadczą, jak interpretować wyniki? TVN zdrowie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Leukocyty w moczu – o czym może świadczyć obecność białych krwinek w moczu?
Leukocyty w moczu – o czym może świadczyć obecność białych krwinek w moczu? TVN zdrowie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki