Polub nas na Facebooku
Czytasz: Elementy odzieży termoaktywnej i jej właściwości
menu
Polub nas na Facebooku

Elementy odzieży termoaktywnej i jej właściwości

Kobieta w odzieży termoaktywnej.

Fot. Voyagerix / Getty Images

Produkowana z dzianiny syntetycznej odzież termoaktywna chroni organizm przed utratą ciepła. Sprawdzi się jako dodatkowa ochrona dla osób uprawiających zimowe sport na zewnątrz. Z jej właściwości mogą również skorzystać ci, którzy szybko marzną. 

Odzież termoaktywna nie grzeje, ale chroni przed utratą ciepła. Dzięki tej właściwości jest nią zainteresowanych coraz więcej osób. Powszechnie używana przez sportowców uprawiających aktywność fizyczną zimą. Sięgają po nią również osoby, które potrzebują dodatkowej warstwy ochronnej. Wymaga specjalnej pielęgnacji. Jej wartość podnosi obecność włókien naturalnych.

Polecamy: Zmiana klimatu to największe zagrożenie dla naszego zdrowia

Działanie odzieży termoaktywnej

Odzież termoaktywna produkowana jest tkanin syntetycznych wykazujących właściwości techniczne. Ich głównym zadaniem jest szybkie odprowadzanie potu i wody ze skóry na zewnątrz, nie narażając skóry na kontakt z wilgocią. Przeznaczona jest dla tych, którzy wykonują wysiłek fizyczny o różnym stopniu intensywności. Wbrew powszechnej opinii nie ma właściwości ogrzewających. Jej zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury ciała człowieka. Działanie odzieży termoaktywnej uzależnione jest również od grubości materiału, z którego została wykonana. Na rynku można dostać cienką, średnią i grubą odzież termoaktywną, które dobiera się do intensywności podjętego wysiłku fizycznego. Cienka odzież to idealne rozwiązanie na bardzo długie aktywności, średnia adekwatnie sprawdzi się w przy niewielkich aktywnościach, natomiast odzież gruba przy minimalnej i spokojnej aktywności, na przykład podczas spaceru.

Zobaczcie także, jaki wybrać krem na zimę:

Zobacz film: Jaki krem wybrać na zimę? Źródło: X-Bank Gallery

Do produkcji odzieży termoaktywnej używa się technicznych materiałów syntetycznych, często zmieszanych z włóknami naturalnymi. To również ich skład i mieszanki wpływają bezpośrednio na cenę produktu. W składzie możemy znaleźć: wełnę merino, stretch, polar, coolmax, rhovyl.

Warto wiedzieć: Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?

Elementy odzieży termoaktywnej

Producenci strojów sportowych oferują szeroki wachlarz odzieży termoaktywnej. W ramach zapotrzebowania oprócz koszulki termoaktywnej i spodni termoaktywnych, pojawiły się drobne elementy garderoby: skarpety termoaktywne, rękawiczki termoaktywne czy nawet kominy. Bogaty wybór odzieży umożliwia skomponowanie całego stroju, a to ułatwi uprawianie sportu na świeżym powietrzu nawet w bardzo mroźne dni. Osoby, które szukają dodatkowej ochrony przed niskimi temperaturami, mogą z powodzeniem postawić na gładkie i neutralne ubranie termoaktywne. Założona pod ubranie koszulka termoaktywna dodatkowo zabezpiecza ciało przed utratą ciepła. Panowie mogą zdecydować się na kalesony termoaktywne. Gładkie i przylegające, podobnie jak legginsy, nie będą krępować ruchów, a dodatkowo ochronią przed utratą ciepła. Wybór odzieży termoaktywnej jest podyktowany preferencjami indywidualnymi. Dostępne na rynku modele bezszwowe oraz z tzw. płaskimi szwami zapewniają ten sam poziom komfortu i ochrony.

Polecamy: Bieganie zimą – jak się do niego przygotować? Gdzie i jak biegać?

Zastosowanie odzieży termoaktywnej

Odzież termoaktywna jeszcze do niedawna znana była tylko w świecie osób czynnie uprawiających sport. Jej działanie jednak zostało docenione również przez aktywnych fizycznie amatorów oraz przez osoby, które szukają dodatkowej ochrony na zimę. Bardziej zaawansowane modele odzieży termoaktywnej posiadają membrany, które chronią przed wiatrem i deszczem. Na stałe używana jest przez kolarzy, biegaczy, popularna bywa także w jeździectwie. Wykorzystywana jest jako dodatkowa odzież przez policję, straż pożarną i wojsko.

Jak dbać o ubranie termoaktywne?

Odzież termoaktywna wymaga specjalnej pielęgnacji. Pranie w odpowiednich płynach pomaga w utrzymaniu jej właściwości. Zwykłe proszki niszczą włókna i tym samym osłabiają jej termoaktywne działanie. Wystarczy zaledwie kilka prań w zwykłych środkach, by całkowicie pozbawić odzież właściwości termoaktywnych. Szczególnej pielęgnacji wymaga również ta z dodatkowymi wstawkami z membrany chroniącej przed wiatrem i deszczem. Środki przeznaczone do prania odzieży sportowej dostępne są we wszystkich sklepach sportowych.

Jak dobrze dobrać odzież termoaktywną?

Wybierając ubranie termoaktywne, należy kierować się następującymi zasadami. Odzież powinna ściśle przylegać do ciała. Zanim ją kupisz, włóż na nią swoje docelowe ubranie codzienne lub treningowe i upewnij się, że nic nie krępuje twoich ruchów. Wybierając ubranie, zwróć uwagę na skład. Obok włókien syntetycznych powinny być obecne naturalne, np. wełna. Po każdym wysiłku przepłucz ubranie. Pozostawianie go brudnym osłabia działanie materiału. 

Zobaczcie także: Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
377
30
Polecamy
Ubrania wspomagające...
odchudzanie.
Działają naprawdę czy to wielka ściema?
Ubrania wspomagające... odchudzanie. Działają naprawdę czy to wielka ściema? Dzień Dobry TVN
Bielizna termoaktywna – co to jest i dlaczego warto ją nakładać podczas aktywności fizycznej?
Bielizna termoaktywna – co to jest i dlaczego warto ją nakładać podczas aktywności fizycznej? TVN zdrowie
Koszulka rowerowa.
Jakie cechy powinna mieć dobra koszulka rowerowa?
Koszulka rowerowa. Jakie cechy powinna mieć dobra koszulka rowerowa? Dzień Dobry TVN
Termoaktywne skarpetki, czyli bielizna nie tylko dla sportowców – gdzie tkwi sekret ich działania i czym kierować się przy wyborze?
Termoaktywne skarpetki, czyli bielizna nie tylko dla sportowców – gdzie tkwi sekret ich działania i czym kierować się przy wyborze? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?