Polub nas na Facebooku
Czytasz: Elektrostymulacja – co to za zabieg? Jak wygląda i kiedy się go wykonuje?
menu
Polub nas na Facebooku

Elektrostymulacja – co to za zabieg? Jak wygląda i kiedy się go wykonuje?

Kobieta podczas zabiegu elektrostymulacji

Fot: Nikodash / gettyimages.com

Elektrostymulacja to jeden z zabiegów zaliczanych do elektroterapii. Wykorzystuje się go zarówno w leczeniu porażeń czy niedowładów mięśni, jak i w walce z cellulitem. Jak wygląda taki zabieg? Jak się do niego przygotować?

Do przeprowadza elektrostymulacji niezbędny jest specjalny aparat, od którego odchodzą elektrody umieszczane na ciele pacjenta. Zabieg łagodzi ból, zwalcza cellulit oraz pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.

Elektrostymulacja – kiedy jest stosowana

Elektrostymulacja stosowana jest zarówno w gabinetach lekarskich, jak i tych, które mają w swojej ofercie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Elektrostymulacja stosowana jest u pacjentów z uszkodzonymi mięśniami, np. w skutek porażeniach i niedowładach typu wiotkiego. Dzięki elektrostymulacji udaje się uniknąć całkowitej degeneracji odnerwionego mięśnia aż do momentu zregenerowania uszkodzonego nerwu obwodowego.

Dodatkowo elektrostymulacja stosowana jest u osób, które walczą z dodatkowymi kilogramami. Zabieg z wykorzystaniem prądu o niewielkiej częstotliwości pozwala wysmuklić sylwetkę, rozbić cellulit, przyspieszyć spalenie tkanki tłuszczowej (zwłaszcza na udach, brzuchu i pośladkach). Dzięki zabiegom elektrostymulacji skóra jest lepiej dotleniona, zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny.

Zabiegi te poprawiają także odporność organizmu oraz łagodzą dolegliwości bólowe. Elektrostymulacja bardzo dobrze sprawdza się w przypadku pacjentów, którzy mają problemy z kręgosłupem. Niejednokrotnie stanowi uzupełnienie fizykoterapii.

Elektrostymulacja polecana jest przede wszystkim tym pacjentom, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą uprawiać aktywności fizycznej. Dotyczy to przede wszystkim osób otyłych, po rozległych kontuzjach, mocno osłabionych przez chorobę oraz tych, które mają poważne problemy ze stawami.

Czasem z tego rodzaju zabiegów korzystają zawodowi sportowcy. W ich przypadku doskonale sprawdza się tzw. trening EMS, który pozwala skrócić czas ćwiczeń, przy jednoczesnym zwiększeniu ich skuteczności.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o działaniu układu kostnego:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Elektrostymulacja – jak wygląda zabieg?

Zabieg elektrostymulacji najczęściej wykonywany jest w fotelu zabiegowym lub kosmetycznym. Przed podłączeniem elektrod osoba, która wykonuje zabieg dezynfekuje miejsca, do których mają zostać one podłączone. Następnie już na same elektrody nakłada się specjalny żel. Po uruchomieniu aparatu, elektrody przykładane są ciała chorego i mocowane specjalnymi rzepami. Później podłącza się do nich kable, przez które popłynie prąd. W czasie zabiegu każdy mięsień traktowany jest tak samo i przepływa przez niego prąd o różnej sile (po dojściu maksymalnej, jest stopniowo zmniejszana). Aby zobaczyć i poczuć różnicę należy wykonać serię zabiegów (można je wykonywać codziennie lub co drugi dzień). Jedna sesja powinna trwać nie krócej niż 10 minut.

Elektrostymulacja nie jest częścią rehabilitacji stosowanej w gabinetach, można ją jednak wykonać prywatnie. Koszt jednego zabiegu waha się od 50 do 200 złotych. Osoby, które chcą poddać się zabiegowi elektrostymulacji w pierwszej kolejności powinny skonsultować się z lekarzem. Ilość zabiegów i czas trwania terapii powinien ustalić lekarz.

Elektrostymulacja – przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Mimo że elektrostymulacja jest bardzo bezpiecznym zabiegiem i praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych, to o jego wykonaniu może zdecydować jedynie lekarza. Tylko specjalista – w oparciu o wiedzę o stanie zdrowia pacjenta – jest w stanie ocenić, czy istnieje wskazanie do wykonania zabiegu. 

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są m.in. choroby serca, epilepsja, stany zapalne skóry oraz spastyczne porażenia mięśni, żylaki, guzki i nowotwory.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać?
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać? Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji Dzień Dobry TVN
Jonoforeza – jak wygląda zabieg? Czy każdy może mu się poddać?
Jonoforeza – jak wygląda zabieg? Czy każdy może mu się poddać? TVN zdrowie
Prądy diadynamiczne – czym są i jak wygląda terapia? 
Prądy diadynamiczne – czym są i jak wygląda terapia?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką