Polub nas na Facebooku
Czytasz: Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Zainteresował Cię ten artykuł?
alkohol

Fot.: grinvalds / Getty Images

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Po wypiciu piwa, wina lub wódki tylko niewielka część alkoholu zostaje wydalona z moczem lub w wydychanym powietrzu. Pozostały alkohol rozkłada się w organizmie – początek tego procesu jest równoznaczny z początkiem trzeźwienia. Pierwszym produktem rozkładu alkoholu jest aldehyd octowy, który jest znacznie bardziej szkodliwy dla organizmu niż sam etanol. To właśnie ten związek odpowiedzialny jest w dużej mierze za dolegliwości związane z kacem. Co prawda w dalszej kolejności jest on przetwarzany w niegroźny kwas octowy, jednak potrzebny jest do tego glutation – związek chemiczny znajdujący się w wątrobie. Po spożyciu dużej ilości etanolu jego rezerwy szybko się kończą.

Objawy kaca

Do objawów kaca należą:

  • złe samopoczucie, zmęczenie i problemy z koncentracją,
  • ból głowy,
  • wrażliwość na światło i dźwięk,
  • biegunka,
  • utrata apetytu,
  • drżenie,
  • mdłości, czasem kończące się wymiotami,
  • przyspieszona praca serca i podniesione ciśnienie,
  • bezsenność.

Do najczęstszych objawów należy ból głowy i zmęczenie. Pozostałe zależą od ilości i rodzaju wypitego alkoholu lub są kwestią indywidualną.

Przyczyną odwodnienia jest fakt, że krążący we krwi alkohol hamuje wydzielanie wazopresyny – hormonu, który odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie. Z tego powodu wydalanie moczu po alkoholu jest częstsze niż po innych napojach. Objawem odwodnienia jest m.in. poczucie suchości w ustach. Odwodnienie mózgu powoduje jego obkurczanie, przez co naciągane są tkanki łączące go z czaszką. Efektem tego jest ból głowy. Czasami osobom na kacu dokuczają wymioty, które są wywołane podrażnieniami żołądka. Organizm pozbywa się w ten sposób nadmiaru nagromadzonych toksyn.

Skutki spożycia alkoholu potęguje picie go na pusty żołądek, brak snu, ogólny zły stan zdrowia i wcześniejsze przyjmowanie zbyt małej ilości płynów (bezalkoholowych!).

Co jest dobre na kaca?

Częste opróżnianie pęcherza powoduje wypłukiwanie z organizmu elektrolitów. Są one potrzebne m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i pracy mięśni. Ich niski poziom również powoduje bóle głowy, a także zaburzenia koncentracji. Z tego względu do leczenia kaca nadadzą się preparaty zawierające potas, sód i magnez oraz napoje izotoniczne. Etanol przyczynia się również do wypłukiwania witamin (w tym witaminy B i C), dlatego dobrze, by i one znalazły się w składzie przyjmowanych środków. Te ostatnie dodatkowo pomagają pozbyć się nagromadzonych w organizmie toksyn. Osłabienie organizmu po piciu alkoholu jest spowodowane m.in. wydaleniem sporych ilości glukozy, dlatego w stosowanych preparatach dobrze jest uwzględnić także jej zawartość.

Domowe sposoby na kaca

Tuż po spożyciu alkoholu najlepiej jest wypić dwie szklanki wody – pomogą one złagodzić skutki porannego odwodnienia. Dodanie do niej soli uzupełnia niedobór sodu, a cukru – braki glukozy. Moczopędne działanie alkoholu niwelują banany dzięki dużej zawartości potasu.

Innym dobrym sposobem na zwalczenie kaca są jajka – można je zjeść na śniadanie gotowane lub w jajecznicy. Oprócz kalorii dostarczają one cysteinę, która wspomaga syntezę glutationu – związku chemicznego unieszkodliwiającego wolne rodniki, wydzielające się w wyniku rozkładu alkoholu. Ze względu na antyoksydacyjne właściwości, w pozbyciu się ich może pomóc także miód. Inne toksyny powstałe podczas tego procesu niwelowane są przez soki owocowe – zwłaszcza z cytryny. Dzieje się tak dzięki obecnej w ich składzie fruktozie. Oprócz tego dostarczają one witamin i składników odżywczych wypłukanych z organizmu podczas wzmożonego oddawania moczu.

Panuje powszechne przekonanie, że dobrą metodą na kaca jest kubek czarnej kawy. Rzeczywiście, zawarta w niej kofeina pomaga złagodzić ból głowy i wzmacnia osłabioną koncentrację. 

Zobacz film: Alkoholizm – kiedy zaczyna się problem z alkoholem? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Korzeń żywokostu – na kolano, stawy. Zastosowanie, działanie, właściwości
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?
Przyczyny małej i nadmiernej krzepliwości krwi. Badanie krzepliwości krwi
Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?
Niedobór progesteronu – przyczyny i objawy? Jak podnieść poziom progesteronu?
Czym jest choroba Baastrupa? Leczenie i rehabilitacja „kissing spines”