Polub nas na Facebooku
Czytasz: Elektrokoagulacja – na czym polega i w jakim celu ją stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Elektrokoagulacja – na czym polega i w jakim celu ją stosować?

Elektrokoagulacja

Fot: mgallar / gettyimages.com

Elektrokoagulacja jest techniką stosowaną w walce z niedoskonałościami skóry, ale również w onkologii i ginekologii. Jakie są wskazania do zabiegu i ewentualne skutki uboczne? Na czym polega elektrokoagulacja?

Elektrokoagulacja jest bezpieczną i skuteczną techniką wykorzystującą prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, którego zadaniem jest ścinanie białek. W związku z wykorzystaniem tak wysokich prądów, określana jest jako wywołująca dyskomfort lub bolesna. Zabieg wykonuje się za pomocą specjalnych elektrod drażniących.

Zastosowanie elektrokoagulacji

Zabieg elektrokoagulacji stosuje się przy wielu problemach skórnych. Do najpopularniejszych zalicza się jednak elektrokoagulację naczynka, która wykorzystywana jest w celu jego zamknięcia. Ten problem dotyka głównie kobiety ze względu na silne działanie estrogenów na kondycję naczyń. Zjawisko pękania drobnych naczyń określa się mianem teleangiektazji. Tworzą się wówczas pajączki naczyniowe. Zamykanie naczynek elektrokoagulacją odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, co sprzyja procesowi rozkładu białka w miejscu przyłożenia elektrody. O jej rodzaju i rozmiarze decyduje lekarz na podstawie wielkości zmiany. Efekty elektrokoagulacji obserwowane są już kilka dni po zabiegu, a cały zabieg trwa maksymalnie kilkanaście minut. Aby zminimalizować ból, lekarz podaje znieczulenie miejscowe.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Częste krwotoki z nosa, szczególnie u małych dzieci, można ograniczyć za pomocą techniki przypalania naczynek. Elektrokoagulacja naczyń krwionośnych nosa wykonywana jest najczęściej u dzieci w wieku od 3 do 8 lat, ponieważ właśnie w tej grupie wiekowej krwotoki z nosa występują z największą częstotliwością. Wizyta u laryngologa nie jest dla dziecka przyjemna, dlatego zawsze odbywa się w znieczuleniu. Zanim jednak lekarz zdecyduje się na zabieg elektrokoagulacji naczynek, zleci zestaw badań dotyczących m.in. krzepliwości krwi oraz dokładną biochemię. Zabiegi elektrokoagulacji są skuteczne nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych.

Technikę elektrokoagulacji z powodzeniem wykorzystuje się w ginekologii. Elektrokoagulacja nadżerki, określana również jako wypalanka, obejmuje spalenie zmienionych chorobowo tkanek za pomocą prądu elektrycznego. Ginekolodzy oceniają tę metodę jako bardzo skuteczną, aczkolwiek mało komfortową dla pacjentki ze względu na specyficzny zapach i szczypanie. Dodatkowo zabieg ten może powodować blizny na szyjce macicy. Skutki uboczne są rzadkie, jednakże mogą dotyczyć bolesnych miesiączek oraz problemach z rozwieraniem się szyjki macicy podczas akcji porodowej. Innymi powikłaniami mogą być upławy. Po zabiegu elektrokoagulacji w obrębie szyjki macicy drogi rodne potrzebują około 4–5 dni na regenerację.

Na powierzchniowe zmiany skórne wykorzystuje się zabiegi leczenia za pomocą prądu. Elektrokoagulacja brodawki wirusowej, kaszaków, naczyniaków gwiaździstych i włókniaków należy do najczęściej wykonywanych w gabinetach lekarskich. Elektrokoagulacja dermatologiczna zazwyczaj nie niesie poważnych skutków ubocznych. Na ogół są to zaczerwienienia skóry, obrzęki, siniaki lub lekki ból. Reakcje te są normalne w przypadku zetknięcia się skóry z elektrodą koagulującą. Zmiany goją się po kilku dniach, a regenerację można wspomagać maściami typu alantan. Ryzykiem jest rozdrapywanie gojących się ran czy strupków, co może skutkować przebarwieniami lub powstawaniem nieestetycznych blizn.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o skórze:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Ograniczenia w stosowaniu elektrokoagulacji

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania elektrokoagulacji. Nie jest to dobra metoda dla każdego. Z zabiegu muszą zrezygnować osoby mające rozrusznik serca lub pompę insulinową. Ponadto z zabiegu wykluczone są kobiety w ciąży. Elektrokoagulacja nie jest wskazana także u osób świeżo opalonych lub korzystających z usług solarium. Zwiększa się wtedy ryzyko tworzenia się blizn. Aby móc bezpiecznie korzystać z tej techniki, należy odczekać około 3 tygodni po korzystaniu z dobrodziejstw słońca. Zabiegów elektrokoagulacji na twarzy nie wolno wykonywać u osób, które są świeżo po kosmetycznych lub dermatologicznych peelingach (zarówno mechanicznych, jak i chemicznych). Ta sama zasada dotyczy kwasów – m.in. z grupy alfa-hydroksykwasów (AHA), beta-hydroksykwasów (BHA), poli-hydroksykwasów (PHA) czy lipo-hydroksykwasów (LHA). Minimalny czas potrzebny na regenerację naskórka po zabiegach kosmetycznych to miesiąc.

Skuteczność elektrokoagulacji

Elektrokoagulacja cieszy się dużym zaufaniem wśród dermatologów i kosmetyczek. Ze względu na niskie ryzyko pojawienia się powikłań stosowana jest u osób w różnym wieku, u których nie obserwuje się typowych przeciwwskazań. Zabiegi pozwalają na zmniejszenie widoczności naczynek, pozbycie się drobnych zmian skórnych, usuwanie zmian błony śluzowej macicy oraz zamknięcie naczynek krwionośnych, np. w nosie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
442
39
Polecamy
Laserowe zamykanie naczynek – sposób na rumień, naczyniaki i pajączki
Laserowe zamykanie naczynek – sposób na rumień, naczyniaki i pajączki Dzień Dobry TVN
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki.
Zabiegi kosmetyczne powiększania ust
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki. Zabiegi kosmetyczne powiększania ust Dzień Dobry TVN
Zamykanie naczynek na twarzy i nogach – jakie są przeciwwskazania?
Jak należy postępować po zabiegu?
Zamykanie naczynek na twarzy i nogach – jakie są przeciwwskazania? Jak należy postępować po zabiegu? TVN zdrowie
Jonoforeza – jak wygląda zabieg?
Czy każdy może mu się poddać?
Jonoforeza – jak wygląda zabieg? Czy każdy może mu się poddać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis