Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ekstrawertyk – jak rozpoznać ten typ osobowości? Jakie są cechy ekstrawertyka?
menu
Polub nas na Facebooku

Ekstrawertyk – jak rozpoznać ten typ osobowości? Jakie są cechy ekstrawertyka?

NAN

Fot: hammett79 / stock.adobe.com

Ekstrawertyk jest określeniem typu osobowości, którą charakteryzuje żywiołowość, chęć kontaktu z innymi i poznawanie świata, otwartość lub posiadanie wielu zainteresowań. Jest przeciwieństwem typu introwertycznego.

Psychologia wyodrębnia dwa podstawowe typy osobowości – ekstrawertyczny i introwertyczny, które zawierają w sobie zupełnie przeciwstawne cechy charakteru. Bardzo rzadko występuje typ tzw. czysty ekstrawertyk, ale można określić skłonności do bycia ekstrawertykiem, analizując charakter i zachowanie danej osoby.

Kim jest ekstrawertyk?

Ekstrawertyk to osoba, która lubi działać i lepiej czuje się w otoczeniu innych ludzi, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie potrafi natomiast dobrze funkcjonować w samotności. Cechy charakterystyczne tej osobowości to szybka mowa i utrzymywanie kontaktu wzrokowego w trakcie rozmowy, głównie w trakcie mówienia. Ekstrawertyk potrafi skupić się na wykonaniu zadania, nawet przebywając w większej grupie osób, przez co zazwyczaj osiąga lepsze wyniki w nauce na etapie szkolnym i ma więcej zainteresowań. Często skupiają się one wokół sportu. Ekstrawertycy lubią być w ruchu i mają dużo energii, którą chcą spożytkować na działanie. Badania i obserwacje wskazują również, że są to osoby, które potrafią przez dłuższy czas nie odczuwać głodu, a podczas przeciągającego się wypoczynku nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego ich bezczynność przyspiesza tzw. kryzys wieku średniego.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Ekstrawertycy bezproblemowo adaptują się do nowych realiów, są „przebojowi” i łatwo nawiązują nowe kontakty. Badania pokazują, że stanowią oni od 30 do 50% całej populacji, ale bardzo ciężko jest wśród nich wskazać całkowitych ekstrawertyków. Zazwyczaj człowiek reprezentuje cechy obu typów osobowości, ale jeden z nich ma charakter dominujący.

Introwertyk a ekstrawertyk

Typ osobowości określanej jako introwertyk reprezentuje cechy przeciwstawne do ekstrawertyka. Przede wszystkim jest to osoba, która koncentruje się na swoim życiu wewnętrznym, w którym dąży do osiągnięcia spokoju i harmonii. Nie potrzebuje tak wielu bodźców zewnętrznych, jak gwar, hałas czy towarzystwo innych ludzi, a nawet wpływają one negatywnie na funkcjonowanie introwertyka, który najlepiej czuje się w ciszy i samotności. Ten typ osobowości gwarantuje dobrego słuchacza, który długo utrzymuje kontakt wzrokowy – nie tylko w trakcie mówienia (jak w przypadku ekstrawertyka), ale również, kiedy słucha innej osoby. Introwertyk dobrze radzi sobie z zadaniami wymagającymi skupienia i uwagi, zwłaszcza jeśli może je rozwiązywać w komfortowych dla siebie warunkach. Z reguły osiąga lepsze wyniki na studiach niż na wcześniejszych etapach nauczania, ale często ma większy problem z zapamiętywaniem nazwisk i twarzy.

Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk?

Na osobowość człowieka składa się wiele cech, z których część ma charakter dominujący i pomaga w określeniu jej typu. Jeżeli dana osoba odpoczywa w grupie i dobrze się czuje, kiedy działa, posiada cechy ekstrawertyka. Ten, kto wybiera ciszę i samotność, zostaje określony jako typ introwertyka. Jest to jednak tylko podstawowy podział.

Cechy człowieka mogą nasilać się lub osłabiać w różnych sytuacjach i w kontaktach z różnymi osobami. Co więcej, mogą przesuwać się na skali i raz być bliżej ekstrawersji a innym razem bliżej introwersji oraz zmieniać się w czasie. Stąd też psychologia wprowadziła jeszcze jeden termin – ambiwersji, który obejmuje cechy intro- i ekstrawertyzmu. Ambiwertyk odczuwa potrzebę kontaktu z ludźmi, cieszy go ich towarzystwo, ale jednocześnie lubi samotność i są sytuacje, w których wybiera własne towarzystwo, spokój i ciszę. Jako że ma cechy obu typów osobowości, dobrze dogaduje się z jedną i drugą grupą – to jak znajomość dwóch języków, która ułatwia skuteczne komunikowanie się.

Ekstrawertyk test – jakim typem osobowości jesteś?

Człowiek często zastanawia się nad swoim dominującym typem osobowości i nad tym, jak rozpoznać różnicę między ekstrawertykiem a introwertykiem. Aby się upewnić, można odpowiedzieć na kilka krótkich pytań:

  1. Czy po ciężkim dniu w pracy wolisz iść na imprezę czy poleżeć w domu przed telewizorem?
  2. Ze spotkania towarzyskiego wychodzisz tak szybko, jak wchodzisz, czy zostajesz do samego końca?
  3. Rozmawiając z kimś, wolisz przemyśleć swoją odpowiedź dwa razy czy odpowiadasz bez zastanowienia?

Kim jest ekstrawertyk? Osobą, która zdecydowanie wybierze wyjście z przyjaciółmi po pracy, niezależnie od tego jak ciężki miał dzień, bo tylko w towarzystwie znajomych jest w stanie naprawdę odpocząć. Z pewnością również nie będzie zbyt wcześnie opuszczał spotkania, a w rozmowach często powie, coś bez zastanowienia, a dopiero później przemyśli swoje słowa.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. http://charaktery.eu/psychowiesci/4469
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
2
Polecamy
Kto to jest introwertyk?
Jakie są jego cechy i mocne strony w pracy?
Kto to jest introwertyk? Jakie są jego cechy i mocne strony w pracy? TVN zdrowie
Kto to jest ambiwertyk?
Co to za typ osobowości i jakie posiada cechy?
Kto to jest ambiwertyk? Co to za typ osobowości i jakie posiada cechy? TVN zdrowie
Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić i współpracować?
Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić i współpracować? Dzień Dobry TVN
Osoby wysoko wrażliwe:
charakterystyka 
Osoby wysoko wrażliwe: charakterystyka  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty