Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ekstrawertyk – jak rozpoznać ten typ osobowości? Jakie są cechy ekstrawertyka?
menu
Polub nas na Facebooku

Ekstrawertyk – jak rozpoznać ten typ osobowości? Jakie są cechy ekstrawertyka?

NAN

Fot: hammett79 / stock.adobe.com

Ekstrawertyk jest określeniem typu osobowości, którą charakteryzuje żywiołowość, chęć kontaktu z innymi i poznawanie świata, otwartość lub posiadanie wielu zainteresowań. Jest przeciwieństwem typu introwertycznego.

Psychologia wyodrębnia dwa podstawowe typy osobowości – ekstrawertyczny i introwertyczny, które zawierają w sobie zupełnie przeciwstawne cechy charakteru. Bardzo rzadko występuje typ tzw. czysty ekstrawertyk, ale można określić skłonności do bycia ekstrawertykiem, analizując charakter i zachowanie danej osoby.

Kim jest ekstrawertyk?

Ekstrawertyk to osoba, która lubi działać i lepiej czuje się w otoczeniu innych ludzi, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie potrafi natomiast dobrze funkcjonować w samotności. Cechy charakterystyczne tej osobowości to szybka mowa i utrzymywanie kontaktu wzrokowego w trakcie rozmowy, głównie w trakcie mówienia. Ekstrawertyk potrafi skupić się na wykonaniu zadania, nawet przebywając w większej grupie osób, przez co zazwyczaj osiąga lepsze wyniki w nauce na etapie szkolnym i ma więcej zainteresowań. Często skupiają się one wokół sportu. Ekstrawertycy lubią być w ruchu i mają dużo energii, którą chcą spożytkować na działanie. Badania i obserwacje wskazują również, że są to osoby, które potrafią przez dłuższy czas nie odczuwać głodu, a podczas przeciągającego się wypoczynku nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego ich bezczynność przyspiesza tzw. kryzys wieku średniego.

Ekstrawertycy bezproblemowo adaptują się do nowych realiów, są „przebojowi” i łatwo nawiązują nowe kontakty. Badania pokazują, że stanowią oni od 30 do 50% całej populacji, ale bardzo ciężko jest wśród nich wskazać całkowitych ekstrawertyków. Zazwyczaj człowiek reprezentuje cechy obu typów osobowości, ale jeden z nich ma charakter dominujący.

Introwertyk a ekstrawertyk

Typ osobowości określanej jako introwertyk reprezentuje cechy przeciwstawne do ekstrawertyka. Przede wszystkim jest to osoba, która koncentruje się na swoim życiu wewnętrznym, w którym dąży do osiągnięcia spokoju i harmonii. Nie potrzebuje tak wielu bodźców zewnętrznych, jak gwar, hałas czy towarzystwo innych ludzi, a nawet wpływają one negatywnie na funkcjonowanie introwertyka, który najlepiej czuje się w ciszy i samotności. Ten typ osobowości gwarantuje dobrego słuchacza, który długo utrzymuje kontakt wzrokowy – nie tylko w trakcie mówienia (jak w przypadku ekstrawertyka), ale również, kiedy słucha innej osoby. Introwertyk dobrze radzi sobie z zadaniami wymagającymi skupienia i uwagi, zwłaszcza jeśli może je rozwiązywać w komfortowych dla siebie warunkach. Z reguły osiąga lepsze wyniki na studiach niż na wcześniejszych etapach nauczania, ale często ma większy problem z zapamiętywaniem nazwisk i twarzy.

Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk?

Na osobowość człowieka składa się wiele cech, z których część ma charakter dominujący i pomaga w określeniu jej typu. Jeżeli dana osoba odpoczywa w grupie i dobrze się czuje, kiedy działa, posiada cechy ekstrawertyka. Ten, kto wybiera ciszę i samotność, zostaje określony jako typ introwertyka. Jest to jednak tylko podstawowy podział.

Cechy człowieka mogą nasilać się lub osłabiać w różnych sytuacjach i w kontaktach z różnymi osobami. Co więcej, mogą przesuwać się na skali i raz być bliżej ekstrawersji a innym razem bliżej introwersji oraz zmieniać się w czasie. Stąd też psychologia wprowadziła jeszcze jeden termin – ambiwersji, który obejmuje cechy intro- i ekstrawertyzmu. Ambiwertyk odczuwa potrzebę kontaktu z ludźmi, cieszy go ich towarzystwo, ale jednocześnie lubi samotność i są sytuacje, w których wybiera własne towarzystwo, spokój i ciszę. Jako że ma cechy obu typów osobowości, dobrze dogaduje się z jedną i drugą grupą – to jak znajomość dwóch języków, która ułatwia skuteczne komunikowanie się.

Ekstrawertyk test – jakim typem osobowości jesteś?

Człowiek często zastanawia się nad swoim dominującym typem osobowości i nad tym, jak rozpoznać różnicę między ekstrawertykiem a introwertykiem. Aby się upewnić, można odpowiedzieć na kilka krótkich pytań:

  1. Czy po ciężkim dniu w pracy wolisz iść na imprezę czy poleżeć w domu przed telewizorem?
  2. Ze spotkania towarzyskiego wychodzisz tak szybko, jak wchodzisz, czy zostajesz do samego końca?
  3. Rozmawiając z kimś, wolisz przemyśleć swoją odpowiedź dwa razy czy odpowiadasz bez zastanowienia?

Kim jest ekstrawertyk? Osobą, która zdecydowanie wybierze wyjście z przyjaciółmi po pracy, niezależnie od tego jak ciężki miał dzień, bo tylko w towarzystwie znajomych jest w stanie naprawdę odpocząć. Z pewnością również nie będzie zbyt wcześnie opuszczał spotkania, a w rozmowach często powie, coś bez zastanowienia, a dopiero później przemyśli swoje słowa.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. http://charaktery.eu/psychowiesci/4469
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
3
Polecamy
Kto to jest introwertyk?
Jakie są jego cechy i mocne strony w pracy?
Kto to jest introwertyk? Jakie są jego cechy i mocne strony w pracy? TVN zdrowie
Kto to jest ambiwertyk?
Co to za typ osobowości i jakie posiada cechy?
Kto to jest ambiwertyk? Co to za typ osobowości i jakie posiada cechy? TVN zdrowie
Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić i współpracować?
Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić i współpracować? Dzień Dobry TVN
Osoby wysoko wrażliwe:
charakterystyka 
Osoby wysoko wrażliwe: charakterystyka  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia