Polub nas na Facebooku
Czytasz: E-papieros a ciąża: wpływ palenia elektronicznego papierosa na ciążę
menu
Polub nas na Facebooku

E-papieros a ciąża: wpływ palenia elektronicznego papierosa na ciążę

NAN

Fot: alexshalamov / fotolia.com

Nie wiadomo, jaki wpływ na ciążę ma e-papieros. Przypuszcza się jednak, że e-papieros w ciąży jest mniej szkodliwy niż jego zwykły odpowiednik. Elektroniczny papieros w ciąży powinien być stosowany tylko w przejściowym etapie w procesie rzucania palenia przez ciężarną.

Kobieta w ciąży powinna zrezygnować nie tylko z palenia papierosów, ale też z picia alkoholu i zażywania narkotyków czy dopalaczy – te zakazy są znane i przeważnie przestrzegane. Ale niekiedy ciąża może wymagać wyrzeczeń, które przyszłej matce może być trudno zaakceptować. Mowa o specjalnych dietach np. w cukrzycy ciążowej czy anemii, ograniczeniu kawy, słodyczy, a czasem konieczności przeleżenia ciąży dla dobra dziecka.

E-papieros w ciąży: dozwolony czy zakazany?

Palenie papierosów w ciąży u nałogowych palaczek najlepiej rzucić poprzez stopniowe zmniejszanie ilości wypalanych papierosów. Kluczowa w tym procesie jest silna wola. Rzucanie palenia w ciąży powinno trwać jak najkrócej ze względu na konsekwencje dla dziecka, które niesie ten nałóg.

Zobacz także: Papierosy w ciąży należy odstawić jak najszybciej. Skutki palenia w ciąży są szokujące

Zobacz film: Czy e-papieros pomaga rzucić palenie? Źródło: 36,6.

Korzystając z elektronicznego papierosa w ciąży, należy wybierać liquidy bez nikotyny. Mimo że zależność dym z e-papierosa a ciąża nie ma znaczenia, bo ów „dym” to para wodna, to nikotyna wpływa na dziecko w łonie matki. Upośledza ona rozwój ośrodkowego układu nerwowego, przyspiesza akcję serca dziecka i obkurcza naczynia krwionośne.

Szkodliwość e-papierosa bez nikotyny nie została dotychczas zbadana, więc nie poleca się stosowania papierosów elektronicznych przez ciężarne. Długofalowe skutki korzystania z tych urządzeń i liquidów są nieznane, ponieważ e-papieros to stosunkowo nowy produkt (z 2004 roku).

Zobacz także: Czym zastąpić papierosy, kiedy rzucamy palenie?

W skład liquidów do e-papierosów wchodzą:

  • glikol,
  • gliceryna,
  • substancje zapachowe,
  • woda,
  • czasem nikotyna.

Nie zbadano dotychczas, jaki wpływ na płód mogą mieć substancje wytwarzające się podczas kontaktu liquidu z rozgrzaną grzałką. Brakuje też rzetelnych badań dotyczących wdychania glikolu przez ciężarne. Glikol jest składnikiem niektórych leków wziewnych stosowanych po transplantacji płuc i w takich przypadkach jego wdychanie jest uzasadnione. Natomiast popularność glikolu jako komponentu liquidów i jego przyjmowanie w dużych ilościach i regularnie może za jakiś czas przynieść efekty na dużą skalę. Dziś wiadomo, że częsta inhalacja glikolem powoduje przejściową suchość gardła, niekiedy kaszel, a nawet reakcję alergiczną.

Nikt, a w szczególności kobiety w ciąży, nie powinien stosować liquidów o niewiadomym składzie lub niewiadomego pochodzenia. Mogą one zawierać substancje, które podczas „palenia” (właściwie waporyzowania) wytwarzają benzen. To substancja silnie toksyczna dla człowieka i w dalszej perspektywie rakotwórcza.

Nie zbadano jeszcze także wpływu, jaki ma używanie elektronicznego papierosa na dziecko przy karmieniu piersią.

Wiadomo natomiast, że palenie e-papierosa przy kobiecie w ciąży nie jest szkodliwe ani dla niej, ani dla płodu. Dotyczy to oczywiście sprawdzonych liquidów bez substancji potencjalnie toksycznych w składzie.

Zobacz film: Jak rzucić palenie? Źródło: Dzień Dobry TVN

E-papieros a ciąża kontra zwykły papieros a ciąża

Elektroniczny papieros w ciąży to zły pomysł, ale jeszcze gorszym wyborem w przypadku ciężarnej jest zwykły papieros. O ile nie wiadomo na pewno, jakie są skutki używania e-papierosa w ciąży, o tyle palenie zwykłych papierosów w ciąży niesie katastrofalne skutki dla dziecka. Nie tylko nikotyna, ale też substancje smoliste i inne szkodliwe związki trafiają przez łożysko do płodu i na niego oddziałują. Efekty palenia papierosów w ciąży to:

  • niska masa urodzeniowa dziecka,
  • zwiększone ryzyko wad rozwojowych, takich jak rozszczep podniebienia czy wady serca,
  • zwiększone ryzyko porażenia mózgowego u dziecka,
  • upośledzenie odporności, częste infekcje dróg oddechowych,
  • zwiększone ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej – z niewyjaśnionych przyczyn śmierć zdrowego dziecka, u którego nie stwierdzono wad rozwojowych,
  • mniejszy iloraz inteligencji dziecka w porównaniu z rówieśnikami.

Zobacz także: Palenie a karmienie piersią: skutki dla dziecka są nieodwracalne

Palenie papierosów w ciąży zwiększa też ryzyko odklejenia się łożyska. Może u kobiety powodować też te same choroby co u osób, które nie są w ciąży, w tym raka.

Jak rzucić palenie w ciąży?

Kobieta spodziewająca się dziecka powinna rzucić palenie w pierwszym trymestrze ciąży, a najlepiej jeszcze przed ciążą. Przed ciążą może wspomóc się plastrami czy gumami z nikotyną, które w ciąży są szkodliwe dla płodu. W obu przypadkach potrzebna jest silna wola i zrozumienie powodów, dla których należy rzucić palenie w ciąży. Palenie papierosów jest mocno szkodliwe dla dziecka i nawet jeśli po urodzeniu dziecko palaczki wydaje się zdrowe, deficyty mogą zacząć być zauważalne w późniejszych latach. Dotyczy to szczególnie inteligencji i zdolności nawiązywania prawidłowych relacji z otoczeniem.

E-papieros w ciąży w pierwszym trymestrze może być stosowany krótko, jako mniejsze zło. Nie powinny sięgać po niego osoby, które paliły niewiele przed ciążą, ponieważ elektroniczny papieros także uzależnia.

Zobacz film: Jak wybrać szpital do porodu? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
9
Polecamy
Papierosy w ciąży należy odstawić jak najszybciej.
Skutki palenia w ciąży są szokujące
Papierosy w ciąży należy odstawić jak najszybciej. Skutki palenia w ciąży są szokujące TVN zdrowie
Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka? Dzień Dobry TVN
Bierne palenie – co kryje się pod tym pojęciem?
Jakie niesie ryzyko?
Bierne palenie – co kryje się pod tym pojęciem? Jakie niesie ryzyko? TVN zdrowie
Ciąża a przeziębienie.
Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach?
Ciąża a przeziębienie. Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Robert
Źródło danych? Bez tego artykuł nawet jeżeli rzetelny, jest bezwartościowy...
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty