Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dzieciństwo w rozmiarze XXL. Fakty i mity o dziecięcej otyłości
menu
Polub nas na Facebooku

Dzieciństwo w rozmiarze XXL. Fakty i mity o dziecięcej otyłości

Otyłe dziecko

Fot: adrian825 / gettyimages.com

Otyłość u dzieci w każdym wieku jest ogromnym problemem, nie tylko zdrowotnym. Dzieci otyłe często mają zaburzenia psychiczne, są wyśmiewane przez inne dzieci. Jak im pomóc? O czym pamiętać karmiąc dziecko? Wszystkie Wasze wątpliwości rozwieje Agata Młynarska w programie Bez tabu. Pierwszy odcinek już 25 sierpnia 2019 o godzinie 13.50 na kanale Discovery Life. 

Otyłość u dzieci to poważny problem, z którym zmierzyć powinni się w pierwszej kolejności rodzice. Agata Młynarska w programie Bez tabu, a dokładniej w pierwszym jego odcinku (25 sierpnia godzina 13.50) odpowie na najważniejsze pytania związane z dziecięcą otyłością. Dr Anna Łukaszewska, pediatra, Kierownik Oddziału Dziennego Rehabilitacji Narządu Ruchu zdradzi odpowiedzi na wiele pytań związanych z dodatkowymi kilogramami u dzieci. Jak pomóc dziecku? Do czego prowadzi nadwaga? Kiedy jest leczona na NFZ? Dowiecie się tego już niebawem!

Polecamy: Bez tabu, odcinek 1. Dzieciństwo w rozmiarze XXL

Nadwaga a otyłość

Nadwaga jest wstępem do otyłości. Prawidłową wagę ocenia się na podstawie BMI (Body Mass Index). Masę ciała (podaną w kilogramach) należy podzielić przez wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu. Podstawowa klasyfikacja BMI wygląda następująco:

  • do 18,5 - niedowaga,
  • 18,5-24,99 - waga prawidłowa,
  • 25-29,9 - nadwaga,
  • 30-34,9 - otyłość pierwszego stopnia,
  • 35-39,9 - otyłość drugiego stopnia,
  • powyżej 40 - otyłość trzeciego stopnia.

Warto wiedzieć: Jak obliczyć BMI dla dzieci i dlaczego jest to ważne?

Dlaczego dzieci są otyłe?

Nastolatki są otyłe ponieważ były otyłymi dziećmi. 50 proc. otyłych dzieci przechodzi w otyłą dorosłość. Dzieci są źle odżywiane zarówno jakościowo, jak i ilościowo. Jak powinny być odżywiane? Na te pytania w programie Agaty Młynarskiej odpowie dietetyk Alicja Syc. Warto jednak pamiętać, że Polacy spożywają za dużo cukru i soli. Nie stronimy od fast foodów, często korzystamy z gotowych produktów, a to odbija się negatywnie na naszym zdrowiu. Podstawą zdrowego odżywiania są ruch i warzywa. Należy odpowiednio nawadniać organizm (dzieci powinny pić wodę, a nie soki czy wody smakowe), zamiast słodkich przekąsek wybierać owoce, mięso spożywać sporadycznie, wybierać produkty pełnoziarniste. Wbrew pozorom mało który rodzic przestrzega zasad zdrowego odżywiania, kształtując już od maleńkości złe nawyki u dzieci.

Czy otyłość może przyczynić się do rozwoju otyłości? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowotwór a tkanka tłuszczowa. Źródło: 36,6

Już niemowlęta uczone są podjadania! Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny jeść od 5 do 6 razy na dobę. Ciągłe ich dokarmianie uczy żołądek, że musi być pełen, ciągle pracować. Takie dziecko już w okresie niemowlęcym może być otyłe. 

Ponad 80 proc. otyłych dzieci cierpi na otyłość prostą, czyli otyłość związaną z nadmierną podażą kalorii. Dzieci jedzą więcej niż wymaga ich codzienny metabolizm, niż mają ruchu - mówi dr Anna Łukaszewska.

Do czego prowadzi otyłość? Otyłość prowadzi do schorzeń krążeniowych, nadciśnienia, miażdżycy, zmian metabolicznych w postaci hiperinsulinizmu, który jest wstępem do cukrzycy. Mówi się nawet o nowotworach i zaburzeniach hormonalnych, które mają związek z otyłością. Nie wolno także pomijać zaburzeń psychicznych u dzieci (w tym depresji).

Kto powinien zauważyć, że dziecko ma problem?

W pierwszej kolejności na nadwagę dziecka powinien uwagę zwrócić lekarz rodziny, np. podczas bilansu. O wiele łatwiejsze jest odchudzenie dziecka do 3. roku życia niż później. Pamiętajmy także, aby nie zmuszać dzieci do jedzenia. Organizm malucha sam wie, ile jedzenia potrzebuje. Nie wolno ich nagradzać, za to, że zjadły (np. słodyczami). 

Więcej o dziecięcej otyłości i sposobach jej leczenia dowiecie się z programu Agaty Młynarskiej Bez tabu - 25 sierpnia o godzinie 13.50 na kanale Discovery Life. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Bez tabu, odcinek 1.
Dzieciństwo w rozmiarze XXL
Bez tabu, odcinek 1. Dzieciństwo w rozmiarze XXL TVN zdrowie
Epidemia otyłości u dzieci.
Jak pomóc dziecku schudnąć?
Epidemia otyłości u dzieci. Jak pomóc dziecku schudnąć? TVN zdrowie
Odchudzanie dzieci w różnym wieku – dieta, ćwiczenia i turnusy odchudzające
Odchudzanie dzieci w różnym wieku – dieta, ćwiczenia i turnusy odchudzające Dzień Dobry TVN
Dzieci jedzą za dużo cukru!
Jak przekonać je do zieleniny?
Dzieci jedzą za dużo cukru! Jak przekonać je do zieleniny? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty