Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu
menu
Polub nas na Facebooku

Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu

kobieta i dziecko

Fot.: Johan Larson / stock.adobe.com

Organizmy dzieci szczególnie źle reagują na toksyny zawarte w zanieczyszczonym powietrzu. Również kobiety w ciąży powinny się wystrzegać smogu, bowiem długotrwałe wdychanie pyłów zawieszonych w powietrzu PM10 oraz PM2,5 może skutkować wadami płodu, przedwczesnym porodem i niską masą urodzeniową dziecka. 

Toksyny wdychane przez matkę nie są obojętne dla płodu. Przenikają one przez ściany łożyska i w negatywny sposób oddziałują na jeszcze nienarodzone dziecko. Ekspozycja ciężarnej na pyły zawieszone w powietrzu PM10 i PM2,5 jest szczególnie szkodliwa dla płodu ponieważ nie ma on jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych przed szkodliwościami czynników środowiskowych.

Badania prowadzone równolegle w Krakowie i Nowym Jorku potwierdziły, że dzieci matek narażonych na oddziaływanie smogu rodzą się z niższą masą oraz mniejszym obwodem główki. Częściej także obserwuje się u nich świszczący oddech, który poprzedza zaburzenia o podłożu astmatycznym (Zobacz Źródło 1).

Dowiedziono także, że ekspozycja ciężarnych na działanie toksyn z powietrza powoduje częste infekcje układu oddechowego, a także... niższy iloraz inteligencji. W porównaniu do dzieci, które nie były narażone na długotrwałe działanie pyłów w okresie prenatalnym, różnica ta porównywalna jest z deficytem 3,8 punktów na skali ilorazu inteligencji.

Co wiesz o układzie oddechowym?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Co powodują pyły zawieszone w powietrzu?

Smog, w którego skład wchodzą pył PM10 oraz pył PM2,5, zawierają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne np. benzo[a]piren, tlenki azotu, siarki, węgla oraz metale ciężkie, dioksyny i furany. (Zobacz Źródło 2). 

Długotrwała ekspozycja na wdychanie pyłów może mieć wpływ na przebieg chorób serca oraz zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Cząstki PM10 wraz z wdychanym powietrzem dostają się do płuc i oskrzeli. Ich nagromadzenie może powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Przyczyniają się do zwiększenia podatności na infekcje układu oddechowego oraz zaostrzają alergie (astmę, katar sienny, zapalenie spojówek). Jednak o wiele gorsze są cząstki pyłów PM2,5.

Według Światowej Organizacji Zdrowia pył PM2,5 jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka. Długotrwałe narażenie na jego działanie skutkuje skróceniem średniej długości życia. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wyliczyli, że w samej stolicy z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera co roku około 3 tys. mieszkańców. Bezpośrednią przyczyną ich śmierci są zatrzymanie akcji serca, zawał, udar mózgu albo rak płuc – u osób, które nigdy nie paliły papierosów (Zobacz Źródło 3).

Jak pomóc sobie i dziecku?

Przede wszystkim należy monitorować sytuację za oknem. Sprawdzanie pomiarów zanieczyszczeń powietrza i unikanie wychodzenia na zewnątrz gdy normy są przekroczone jest działaniem zapobiegawczym. Jednak zanieczyszczenia przenikają do domów i tu najlepiej sprawdzi się oczyszczacz powietrza. 

 Inteligentne oczyszczacze Sharp KC-G Plasmaclaster ION Spot same reagują na zmianę jakości powietrza w pomieszczeniu. Są wyposażone w sześć czujników i monitorują: poziom kurzu (pył PM2.5, dym papierosowy, martwe ciała roztoczy, pleśń i pyłki), poziom zapachów (aerozole, tytoń, czy alkohol), poziom temperatury, wilgotności powietrza, natężenia światła i czujnik ruchu. Na podstawie zebranych danych oczyszczacz sam dobiera jeden z siedmiu parametrów pracy. W ten sposób urządzenie samoczynnie przełączy się w tryb cichy lub eko w momencie, gdy w pomieszczeniu nikt nie będzie przebywał. Inteligentne oczyszczacze Sharp KC-G Plasmaclaster ION Spot wyposażone są także w opatentowaną technologię Plasmacluster, która oczyszcza powietrze z pyłów zalegających na meblach lub zasłonach. Dzięki inteligentnemu oczyszczaniu powietrza nasze dziecko może swobodnie oddychać! Oczyszczacze powietrza Sharp polecane są także dla osób z alergiami.

Jak jeszcze sobie pomóc?

Warto także zainwestować w dobrą maskę antysmogową, z filtrem HEPA, czyli takim, który nie przepuszcza cząstek pyłów PM2,5 oraz odprowadza wilgoć na zewnątrz. Pozostałe rady to:

  • nie wietrz mieszkania w czasie smogu,
  • unikaj spacerów obok ruchliwych ulic,
  • stojąc w korku zamknij okna w samochodzie, ustaw też klimatyzację na obieg zamknięty,
  • hoduj w domu rośliny,
  • zadbaj, by okna pokoju dziecka nie wychodziły na ruchliwą ulicę,
  • często wyjeżdżaj - np. na spacery do lasów, nad morze,
  • korzystaj z groty solnej lub zajęć w kopalniach soli (tam powietrze jest bardzo czyste. Kopalnia soli w Wieliczce organizuje specjalne zajęcia dla dzieci),
  • naucz dziecko, by oddychało nosem - to nasz naturalny filtr powietrza,
  • w diecie powinno znaleźć się dużo produktów bogatych w witaminy C, A, E oraz selen, pomagające organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników,
  • picie dużej ilości wody sprawi, że część zanieczyszczeń przylepi się do mokrych ścian gardła i nie przedostanie się do płuc.

Źródła

1. https://powietrze.malopolska.pl/wp/wp-content/uploads/2017/02/Zanieczyszczenia_powietrza_w_Krakowie_a_zdrowie_dzieci.pdf

2. https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,niska-emisja-pm-10-pm-25,17.html

3. http://www.sharpdirect.pl/artykuly/czym-jest-smog-jaki-ma-wplyw-na-nasze-zdrowie-poznaj-kluczowe-fakty-skuteczne-sposoby-oczyszczania-powietrza/index.html

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
0
Polecamy
Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza?
Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza? TVN zdrowie
Kto i dlaczego znajduje się w największej grupie ryzyka chorób powodowanych przez zanieczyszczenia?
Kto i dlaczego znajduje się w największej grupie ryzyka chorób powodowanych przez zanieczyszczenia? TVN zdrowie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Na czym polega bierne palenie?
Skutki u dzieci mogą być opłakane
Na czym polega bierne palenie? Skutki u dzieci mogą być opłakane Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Aga
To jak z alkoholizmem. Sprzedają wódkę po 15 złoty jest dostępna dla wszystkich , a potem miłosiernie organizują AA. Teraz zatruwają powietrze toksynami z firm produkujących badziewie i każą nam w trosce o nasze zdrowie maski zakładać.
Czytaj całość
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?