Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu
menu
Polub nas na Facebooku

Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu

kobieta i dziecko

Fot.: Johan Larson / stock.adobe.com

Organizmy dzieci szczególnie źle reagują na toksyny zawarte w zanieczyszczonym powietrzu. Również kobiety w ciąży powinny się wystrzegać smogu, bowiem długotrwałe wdychanie pyłów zawieszonych w powietrzu PM10 oraz PM2,5 może skutkować wadami płodu, przedwczesnym porodem i niską masą urodzeniową dziecka. 

Toksyny wdychane przez matkę nie są obojętne dla płodu. Przenikają one przez ściany łożyska i w negatywny sposób oddziałują na jeszcze nienarodzone dziecko. Ekspozycja ciężarnej na pyły zawieszone w powietrzu PM10 i PM2,5 jest szczególnie szkodliwa dla płodu ponieważ nie ma on jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych przed szkodliwościami czynników środowiskowych.

Badania prowadzone równolegle w Krakowie i Nowym Jorku potwierdziły, że dzieci matek narażonych na oddziaływanie smogu rodzą się z niższą masą oraz mniejszym obwodem główki. Częściej także obserwuje się u nich świszczący oddech, który poprzedza zaburzenia o podłożu astmatycznym (Zobacz Źródło 1).

Dowiedziono także, że ekspozycja ciężarnych na działanie toksyn z powietrza powoduje częste infekcje układu oddechowego, a także... niższy iloraz inteligencji. W porównaniu do dzieci, które nie były narażone na długotrwałe działanie pyłów w okresie prenatalnym, różnica ta porównywalna jest z deficytem 3,8 punktów na skali ilorazu inteligencji.

Co wiesz o układzie oddechowym?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Co powodują pyły zawieszone w powietrzu?

Smog, w którego skład wchodzą pył PM10 oraz pył PM2,5, zawierają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne np. benzo[a]piren, tlenki azotu, siarki, węgla oraz metale ciężkie, dioksyny i furany. (Zobacz Źródło 2). 

Długotrwała ekspozycja na wdychanie pyłów może mieć wpływ na przebieg chorób serca oraz zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Cząstki PM10 wraz z wdychanym powietrzem dostają się do płuc i oskrzeli. Ich nagromadzenie może powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Przyczyniają się do zwiększenia podatności na infekcje układu oddechowego oraz zaostrzają alergie (astmę, katar sienny, zapalenie spojówek). Jednak o wiele gorsze są cząstki pyłów PM2,5.

Według Światowej Organizacji Zdrowia pył PM2,5 jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka. Długotrwałe narażenie na jego działanie skutkuje skróceniem średniej długości życia. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wyliczyli, że w samej stolicy z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera co roku około 3 tys. mieszkańców. Bezpośrednią przyczyną ich śmierci są zatrzymanie akcji serca, zawał, udar mózgu albo rak płuc – u osób, które nigdy nie paliły papierosów (Zobacz Źródło 3).

Jak pomóc sobie i dziecku?

Przede wszystkim należy monitorować sytuację za oknem. Sprawdzanie pomiarów zanieczyszczeń powietrza i unikanie wychodzenia na zewnątrz gdy normy są przekroczone jest działaniem zapobiegawczym. Jednak zanieczyszczenia przenikają do domów i tu najlepiej sprawdzi się oczyszczacz powietrza. 

 Inteligentne oczyszczacze Sharp KC-G Plasmaclaster ION Spot same reagują na zmianę jakości powietrza w pomieszczeniu. Są wyposażone w sześć czujników i monitorują: poziom kurzu (pył PM2.5, dym papierosowy, martwe ciała roztoczy, pleśń i pyłki), poziom zapachów (aerozole, tytoń, czy alkohol), poziom temperatury, wilgotności powietrza, natężenia światła i czujnik ruchu. Na podstawie zebranych danych oczyszczacz sam dobiera jeden z siedmiu parametrów pracy. W ten sposób urządzenie samoczynnie przełączy się w tryb cichy lub eko w momencie, gdy w pomieszczeniu nikt nie będzie przebywał. Inteligentne oczyszczacze Sharp KC-G Plasmaclaster ION Spot wyposażone są także w opatentowaną technologię Plasmacluster, która oczyszcza powietrze z pyłów zalegających na meblach lub zasłonach. Dzięki inteligentnemu oczyszczaniu powietrza nasze dziecko może swobodnie oddychać! Oczyszczacze powietrza Sharp polecane są także dla osób z alergiami.

Jak jeszcze sobie pomóc?

Warto także zainwestować w dobrą maskę antysmogową, z filtrem HEPA, czyli takim, który nie przepuszcza cząstek pyłów PM2,5 oraz odprowadza wilgoć na zewnątrz. Pozostałe rady to:

  • nie wietrz mieszkania w czasie smogu,
  • unikaj spacerów obok ruchliwych ulic,
  • stojąc w korku zamknij okna w samochodzie, ustaw też klimatyzację na obieg zamknięty,
  • hoduj w domu rośliny,
  • zadbaj, by okna pokoju dziecka nie wychodziły na ruchliwą ulicę,
  • często wyjeżdżaj - np. na spacery do lasów, nad morze,
  • korzystaj z groty solnej lub zajęć w kopalniach soli (tam powietrze jest bardzo czyste. Kopalnia soli w Wieliczce organizuje specjalne zajęcia dla dzieci),
  • naucz dziecko, by oddychało nosem - to nasz naturalny filtr powietrza,
  • w diecie powinno znaleźć się dużo produktów bogatych w witaminy C, A, E oraz selen, pomagające organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników,
  • picie dużej ilości wody sprawi, że część zanieczyszczeń przylepi się do mokrych ścian gardła i nie przedostanie się do płuc.

Źródła

1. https://powietrze.malopolska.pl/wp/wp-content/uploads/2017/02/Zanieczyszczenia_powietrza_w_Krakowie_a_zdrowie_dzieci.pdf

2. https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,niska-emisja-pm-10-pm-25,17.html

3. http://www.sharpdirect.pl/artykuly/czym-jest-smog-jaki-ma-wplyw-na-nasze-zdrowie-poznaj-kluczowe-fakty-skuteczne-sposoby-oczyszczania-powietrza/index.html

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
0
Polecamy
Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza?
Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza? TVN zdrowie
Kto i dlaczego znajduje się w największej grupie ryzyka chorób powodowanych przez zanieczyszczenia?
Kto i dlaczego znajduje się w największej grupie ryzyka chorób powodowanych przez zanieczyszczenia? TVN zdrowie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Czy i jakie opalanie w ciąży jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Czy i jakie opalanie w ciąży jest bezpieczne dla matki i dziecka? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Aga
To jak z alkoholizmem. Sprzedają wódkę po 15 złoty jest dostępna dla wszystkich , a potem miłosiernie organizują AA. Teraz zatruwają powietrze toksynami z firm produkujących badziewie i każą nam w trosce o nasze zdrowie maski zakładać.
Czytaj całość
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?