Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dysuria (dyzuria) i objawy dyzuryczne – o czym świadczą? Jak można je leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Dysuria (dyzuria) i objawy dyzuryczne – o czym świadczą? Jak można je leczyć?

kobieta, która ma problemy z oddawaniem moczu

Fot: PRImageFactory / gettyimages.com

Dysuria (inaczej dyzuria) najczęściej towarzyszy zapaleniu pęcherza moczowego. Wtedy też konieczne bywa zastosowanie antybiotykoterapii. Wspomóc się można leczeniem objawowym i suplementacją preparatów aptecznych.

Dysuria (spotyka się również nazwę dyzuria) to ogólne określenie dolegliwości towarzyszących bolesnemu i utrudnionemu oddawaniu moczu. Najczęstsze objawy dysuryczne to ból i pieczenie w cewce moczowej oraz parcie na mocz. Dysuria towarzyszy wielu schorzeniom układu moczowego, w tym najczęściej chorobom pęcherza moczowego, cewki moczowej i prostaty.

Dysuria i objawy dysuryczne – definicja

Dolegliwości dysuryczne obejmują różne objawy, które towarzyszą oddawaniu moczu. Są to:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • częste oddawanie moczu, co oznacza, że częstotliwość oddawania moczu odbiega od normy i jest nieadekwatna do przyjmowanych objętości płynów,
  • naglące parcie na pęcherz,
  • ból w dole brzucha towarzyszący wypełnieniu się pęcherza moczowego.

U kobiet najczęstszą przyczyną dysurii jest zapalenie pęcherza moczowego, a u mężczyzn odpowiadają za nią choroby przenoszone drogą płciową.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Objawy dysuryczne – charakterystyka

Ból towarzyszący oddawaniu moczu jest jednym z objawów dysurycznych. Może być różnie interpretowany przez pacjenta. Czasami jest to pieczenie, szczypanie, a czasami świąd.

Towarzyszy zapaleniu cewki moczowej bądź jej zewnętrznego ujścia i zakażeniom przenoszonym drogą płciową. Jednak najczęściej jest objawem zapalenia pęcherza moczowego. Ból podczas zapalenia pęcherza moczowego pojawia się głównie w podbrzuszu.

Kolejnym objawem jest częste oddawanie moczu, czyli częstomocz. Może przebiegać w postaci wielomoczu (czyli dużych ilości wydalanego moczu przez nerki) lub częściej w postaci małych objętości moczu z powodu wczesnego, bolesnego parcia na pęcherz mimo jego niewielkiego wypełnienia. Dodatkowo wśród objawów wyróżnia się nykturię, czyli częste oddawanie moczu w nocy. Najczęstszą przyczyną częstomoczu również jest zapalenie pęcherza moczowego.

Dysuria a zapalenie układu moczowego

Zapalenie układu moczowego wynika z obecności drobnoustrojów chorobotwórczych w drogach moczowych. Są to głównie bakterie. Prawidłowo drogi moczowe są jałowe, a w sytuacji wniknięcia do nich patogenów rozwija się stan zapalny, określany mianem zakażenia układu moczowego. Najczęściej dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego. Dużo poważniejszym schorzeniem wynikającym z dalszego wniknięcia bakterii jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Zapalenie układu moczowego nie zawsze daje objawy dysuryczne, co określane jest mianem bakteriomoczu bezobjawowego. Dysuria w przebiegu zapalenia pęcherza moczowego polega na wystąpieniu bólu podbrzusza, parcia naglącego na pęcherz, częstego oddawania moczu i silnego pieczenia przy oddawaniu moczu.

Zobacz film: Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek daje dodatkowe objawy w postaci bólu w okolicy nerki, nudności i wymiotów. Objawy dysuryczne mogą być wynikiem zapalenia cewki moczowej przez patogeny przenoszone drogą płciową, a u kobiety mogą być spowodowane zapaleniem pochwy.

Leczenie dysurii

Przede wszystkim należy przeprowadzić diagnostykę dysurii i określić jej przyczynę. Jeśli objawy dysuryczne są wynikiem zapalenia dróg moczowych, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Jeśli wykonano posiew moczu, określone są swoiste dla danego patogenu antybiotyki. W innym wypadku stosuje się leczenie empiryczne.

Objawy dysurii, o ile nie są nasilone, można początkowo próbować złagodzić domowymi sposobami. Konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów, głównie wody. Należy unikać słodyczy, ponieważ cukier stwarza doskonałe warunki do namnażania się bakterii. Można sięgnąć też po apteczne suplementy stosowane w zapaleniach dróg moczowych.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
29
4
Polecamy
Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy.
Na czym polega jego leczenie?
Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy. Na czym polega jego leczenie? TVN zdrowie
Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn, kobiet i dzieci – najczęstsze przyczyny
Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn, kobiet i dzieci – najczęstsze przyczyny TVN zdrowie
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis