Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dysplazja stawu biodrowego u niemowlaka – sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Dysplazja stawu biodrowego u niemowlaka – sposoby leczenia

Kobieta z małym dzieckiem

Fot: DonnaDiavolo /  gettyimages.com

Dysplazja stawów biodrowych diagnozowana jest zwykle po upływie 6. tygodnia życia. Wczesne i kompleksowe leczenie sprzyja odwróceniu nieprawidłowych zmian struktur stawowych i ogranicza wystąpienie powikłań związanych z zaburzeniem biomechaniki i dynamiki chodu w przyszłości.

Dysplazja bioder u niemowlaka to wada wrodzona, o wieloczynnikowej etiologii, której istotą jest niedorozwój panewki stawu biodrowego. Rokowania co do wyleczenia choroby maleją wraz z postępem wieku pacjenta. Rehabilitację zaburzonych struktur stawu można planować już w trakcie życia płodowego dziecka. Warto zapewnić mu po porodzie m.in. odpowiedni zestaw pieluch, ortez ortopedycznych i przygotować program ćwiczeń ruchowych.

Dysplazja stawu biodrowego u niemowlaka

Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt to wada wrodzona o wieloczynnikowej etiologii, charakteryzująca się niedorozwojem panewki stawowej, deformacją i przesunięciem głowy kości udowej oraz zwyrodnieniem innych struktur okołostawowych składających się na budowę stawu biodrowego. Podejrzenie wystąpienia schorzenia można stwierdzić już w trakcie badań prenatalnych na podstawie obserwacji ułożenia płodu. Potwierdzenie choroby zwykle staje się możliwe po upływie 6 tygodni życia dziecka w trakcie bilansu rozwojowego u ortopedy, podczas badań obrazowych i testów funkcjonalnych. Dysplazja bioderek u niemowląt prowadzi do stopniowego wysuwania się głowy kości udowej z panewki i oddalania się powierzchni stawowych. Zaburza rozwój prawidłowej biomechaniki stawu i wzorca chodu. Rokowania co do wyleczenia choroby maleją wraz z postępem wieku pacjenta. Dlatego wczesna i kompleksowa rehabilitacja dysplazji stawu biodrowego w znacznym stopniu warunkuje funkcjonalność motoryczną zajętej kończyny dolnej w przyszłości.

Doboru metod leczniczych i oceny skuteczności terapii schorzenia dokonuje się według klasyfikacji Grafa. Cztery stopnie dysplazji stawu biodrowego u niemowląt określają zaawansowanie zmian w linii dachu chrzęstno-kostnego oraz brzegu kostnego i kątów zawartych między tymi elementami.

Klasyfikacja Grafa przedstawia się następująco:

 • I stopień oznacza prawidłowo ukształtowany staw biodrowy, gdzie kąt α ⩾ 60°, a β > 55°;
 • II stopień oznacza występy kostne i inne cechy dysplazji bez decentracji głowy kości udowej, gdzie kąt α waha się od 43 do 59°, a β > 55°;
 • III stopień wskazuje na niedorozwój stawu biodrowego, gdzie kąt α < 43°,a β > 77°;
 • IV stopień to ciężka postać dysplazji bioderek z licznymi zwyrodnieniami i deformacjami struktur stawowych, ze stopniami przemieszczenia jak w III typie zmian.

Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – objawy

Objawy dysplazji bioderek u niemowlaków zależą od stopnia zaawansowania choroby. Na obraz schorzenia składa się głównie:

 • asymetria fałdów udowych i pośladkowych oraz warg sromowych u dziewczynek;
 • większa wartość pomiaru obwodowego pośladkowego po zajętej stronie, czyli uwypuklenie i deformacja biodra;
 • różnica długości kończyn;
 • ograniczenie odwodzenia i rotacji na zewnątrz kończyny;
 • objaw przeskakiwania (Ortolaniego), czyli wyczuwalne i słyszalne przeskakiwanie głowy kości udowej podczas nacisku na zgięte udo przy maksymalnym odwiedzeniu;
 • objaw wyważania (Barlowa), czyli wyczuwalne przemieszczenie głowy kości udowej poza panewkę podczas manewru kończyną.

Jak jest zbudowany układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego Źródło: 36,6

Leczenie dysplazji stawu biodrowego niemowląt

Rehabilitacja dysplazji stawu biodrowego u niemowlaka powinna rozpocząć się możliwie wcześnie. Pierwszym krokiem jest zaniechanie owijania dziecka w becik i krępowania jego kończyn dolnych. Istotą leczenia schorzenia tego typu jest ustawienie ud w odwiedzeniu, zgięciu i rotacji wewnętrznej możliwie długo w ciągu doby. W tym celu zaleca się:

 • szerokie pieluchowanie dziecka, utrzymujące nogi w pozycji tzw. żabki; tego typu zabieg uskutecznia się poprzez złożenie w prostokąt dwóch pieluch tetrowych i nałożenie trzeciej w kształcie trójkąta na pozostałe. Konstrukcję można również założyć na pieluchę jednorazową;
 • układanie dziecka na brzuchu po 6. tygodniu życia;
 • specjalistyczne ortezy ortopedyczne, czyli aparaty utrzymujące kończyny dolne w odpowiedniej pozycji, zapewniające jednocześnie swobodę ruchów dystalnych części kończyn dolnych. W tym celu najczęściej zaleca się poduszkę Frejki, szelki Pavlika, szynę Koszli oraz pajacyk Gruzy.

Ponadto zachowawcze leczenie dysplazji bioderek niemowląt, polegające na prawidłowym ustawieniu elementów stawu i utrzymaniu ich w stałej pozycji przez odpowiednio długi czas, przewiduje:

 • ręczną repozycję struktur w znieczuleniu ogólnym oraz ustabilizowanie efektu zabiegu w opatrunku gipsowym przez 4–6 tygodni;
 • wyciągi, w trakcie których pacjent poddawany jest dodatkowo ćwiczeniom indywidualnym w łóżku.

W przypadku oporności tkanek stawu biodrowego na metody leczenia nieinwazyjnego dalsza terapia zachowawcza nie jest wskazana ze względu na ryzyko uszkodzenia stawu i pogłębienie zmian zwyrodnieniowych. Ostatecznym sposobem na dysplazję bioderek jest operacja chirurgiczna korygująca anomalie stawu i fizjoterapia pooperacyjna.

Zobacz film: Dystocja barkowa, czyli niewspółmierność porodowa – postępowanie

Biblioterapia:

1. Kruczyński J., „Ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy”, PZWL, Warszawa 2015.

2. Nawrotny J., „Zarys rehabilitacji w dysfunkcjach narządu ruchu”, AWF, Katowice 1990.

3. Marciniak W. „Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja”, PZWL, Warszawa 2003.

4. Zembaty A., „Kinezyterapia”, Kasper, Kraków 2002.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
5
Polecamy
Dysplazja stawu biodrowego – jak się objawia u dzieci i dorosłych? 
Dysplazja stawu biodrowego – jak się objawia u dzieci i dorosłych?  TVN zdrowie
Poduszka Frejki – zastosowanie, działanie, zakładanie
Poduszka Frejki – zastosowanie, działanie, zakładanie TVN zdrowie
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty