Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dysplazja oskrzelowo-płucna u wcześniaków – czynniki ryzyka, jak jej zapobiec?
menu
Polub nas na Facebooku

Dysplazja oskrzelowo-płucna u wcześniaków – czynniki ryzyka, jak jej zapobiec?

Prześwietlenie układu oddechowego

Fot: PALMIHELP / gettyimages.com

Dysplazja oskrzelowo-płucna to ryzyko, które niesie za sobą poród przedwczesny. Mechanizm jest bardzo złożony i na jej powstanie, a także stopień ciężkości nakłada się wiele czynników ryzyka. Jednym z częstszych jest zakażenie wewnątrzmaciczne.

Dysplazja oskrzelowo-płucna to schorzenie pojawiające się u noworodków, a właściwie u wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przedwcześnie, z małą masa ciała. Może mieć różne nasilenie, a to z kolei warunkuje postępowanie terapeutyczne tuż po urodzeniu i w dalszym okresie życia.

Dysplazja oskrzelowo-płucna – czy jest?

Granica przeżywalności u wcześniaków znacząco się przesunęła. Niegdyś dzieci urodzone poniżej 30. tygodnia ciąży nie miały szans na przeżycie. Tymczasem teraz, ratuje się już 500-gramowe noworodki urodzone w 25. tygodniu ciąży, jeśli stan dziecka na to pozwala. Nie zmienia to faktu, że zbyt wcześnie urodzone dziecko jest niedojrzałe, a często nawet skrajnie niedojrzałe. Dysplazja oskrzelowo-płucna jest tym bardziej prawdopodobna, im bardziej niedojrzałe jest dziecko. Najbardziej narażone są noworodki urodzone przed 28. tygodniem ciąży, z masą nie przekraczającą 1000 g. Dysplazja oskrzelowo-płucna polega na włóknistych zmianach w układzie oddechowym, zahamowaniu tworzenia się pęcherzyków płucnych, a zamiast tego nadmiernie powiększone istniejące pęcherzyki płucne. Może mieć postać łagodną, umiarkowaną bądź ciężką. Dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną mają przede wszystkim problemy z oddechem, mają skłonność do bezdechów i obturacji oskrzeli. Są bardziej narażone na zakażenia układu oddechowego o ciężkim przebiegu.

Przyczyny dysplazji oskrzelowo-płucnej

Przyczyną dysplazji oskrzelowo-płucnej jest wcześniactwo. Natomiast do jej powstania przyczynia się wiele dodatkowych czynników, które zwiększają jej ryzyko. Przede wszystkim takim czynnikiem jest stan zapalny w drogach rodnych kobiety. Zakażenia wewnątrzmaciczne często stanowią również bezpośrednią przyczynę porodu przedwczesnego. Poza ewentualnie zmienionym kolorem wód płodowych, rozpoznanie zakażenia opiera się o badanie łożyska. Na ryzyko rozwoju dysplazji oskrzelowo-płucnej wpływają również pourodzeniowe interwencje. Zbyt duże objętości oddechowe prowadzą do rozedmy śródmiążowej i nadmiernego rozciągnięcia tkanki płucnej, co z kolei nasila proces zapalny w tkance płucnej. Ryzyko również rośnie przy długotrwale stosowanych zbyt dużych stężeniach tlenu w mieszaninie oddechowej.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Zmniejszenie ryzyka dysplazji oskrzelowo-płucnej u wcześniaków

Nie da się zapobiec dysplazji oskrzelowo-płucnej, jednak często lekarze mają czas by interweniować, zanim dojdzie do porodu przedwczesnego. Zmniejszenie ryzyka dysplazji może być efektem właściwie wcześnie zastosowanego leczenia glikokortykosteroidami. Pozwalają one w miarę możliwości na przyspieszenie procesu dojrzewania tkanki płucnej, przez co zmniejszają pourodzeniową niewydolność oddechową. Po urodzeniu, stosowanie specjalistycznego aparatu Neopuff zamiast samorozprężalnego worka typu Ambu pozwala na kontrolowanie ciśnień w układzie oddechowym dziecka. I mniej wygeneruje się uszkodzeń tkanki płucnej przez ingerencje pourodzeniowe, tym mniejsze ryzyko dysplazji oskrzelowo-płucnej. Pomocne może również okazać się stosowanie surfaktantu. Ważne jest także utrzymanie prawidłowego przyrostu masy ciała dziecka, optymalna podaż białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Polecamy
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka?
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Badanie GBS - wskazania, przebieg.
Wyniki badania GBS, możliwe leczenie
Badanie GBS - wskazania, przebieg. Wyniki badania GBS, możliwe leczenie Dzień Dobry TVN
Poród lotosowy – czy może mieć jakiekolwiek medyczne uzasadnienie?
Poród lotosowy – czy może mieć jakiekolwiek medyczne uzasadnienie? TVN zdrowie
Niedotlenienie okołoporodowe – konsekwencje i wpływ na rozwój
Niedotlenienie okołoporodowe – konsekwencje i wpływ na rozwój TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby