Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dwutlenek tytanu – zastosowanie, właściwości, szkodliwość
menu
Polub nas na Facebooku

Dwutlenek tytanu – zastosowanie, właściwości, szkodliwość

Kosmetyki

Fot: ~UserGI15966731 / gettyimages.com

Dwutlenek tytanu to najtrwalszy i najpowszechniej wykorzystywany tlenek tytanu, który znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i farmaceutycznym. Część badaczy sądzi, że może wpływać niekorzystnie na kondycję skóry i pracę jelita cienkiego.

Dwutlenek tytanu to nieorganiczny związek chemiczny o bardzo szerokim zastosowaniu. Znaleźć go można w składzie gum do żucia, ciastek, czekolady, cukierków czy past do zębów. Jednak najbardziej znany jest jako element preparatów przeciwsłonecznych. Zdania na temat szkodliwości dwutlenku tytanu są podzielone.

Dwutlenek tytanu – co to jest?

Dwutlenek tytanu (z łac. titanium dioxide), zwany też ditlenkiem tytanu, to nieorganiczny związek chemiczny będący tlenek tytanu na IV stopniu utlenienia, gdzie liczba utlenienia stanowi formalną wartość ładunku atomu w związku chemicznym. Jego wzór sumaryczny to TiO2. Według nomenklatury systematycznej Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (z ang. International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) nazywany bywa tlenkiem tytanu (IV).

Dwutlenek tytanu to barwnik dopuszczony do użycia w Unii Europejskiej. W wykazie chemicznych dodatków do żywności nadano mu numer E171. Z kolei jego nazwa techniczna to biel tytanowa. Używany w produkcji pigmentów nosi nazwę Pigment White 6 lub CI 77891. Związek odkryty został w 1791 roku w Kornwalii przez Williama Gregora, a jego produkcja komercyjna rozpoczęła się od 1916 roku.

Dwutlenek tytanu – właściwości

Dwutlenek tytanu występuje naturalnie w 3 odmianach polimorficznych, czyli formach krystalicznych. Może mieć postać minerału – posiadające tetragonalną strukturę rutyl i anataz oraz rombową strukturę brukit.

Oto wybrane właściwości dwutlenku tytanu:

  • nierozpuszczalny w wodzie,
  • temperatura wrzenia – 2500℃,
  • biały bezwonny proszek,
  • temperatura topnienia – 1830℃,
  • właściwości amfoteryczne,
  • wydalany z organizmu wraz z moczem.

Dwutlenek tytanu w kosmetyce

Dwutlenek tytanu w kosmetyce jest powszechnie wykorzystywany jako składnik preparatów przeciwsłonecznych. Obok tlenku cynku jest jednym z najpopularniejszych mineralnych filtrów promieniowania ultrafioletowego. Ze względu na dużą stabilność fizyczno-chemiczną utrzymuje się na skórze przez długi czas.

Wykazuje zdolność do zagęszczania emulsji i rozjaśniania kosmetyków kolorowych. Często dodawany jest do pudrów, rozświetlaczy, lakierów do paznokci, cieni do powiek, kremów przeciwstarzeniowych i nawilżających, antyperspirantów. Dwutlenek tytanu znajduje się również w tabletkach, piankach do golenia, szamponach, płynach do kąpieli, mydłach. Podkreśla się jego właściwości hydrofilowe. Trwają także badania nad zastosowaniem nanocząstek ditlenku tytanu w terapii atopowego zapalenia skóry i trądziku młodzieńczego.

Związek ten uznawany jest za bezpieczny i nieulegający bioakumulacji w organizmie. Jednakże osoby o wrażliwej skórze mogą wykazywać objawy uczulenia na dwutlenek tytanu zawarty w kosmetykach. Pojawić się może u nich zaczerwienienie, świąd, obrzęk czy pieczenie skóry. Wówczas należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków, które w swoim składzie posiadają dwutlenek tytanu.

Inne zastosowanie dwutlenku tytanu

Dwutlenek tytanu ma wiele różnych zastosowań. Wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym przy produkcji m.in. dżemów, galaretek, wyrobów cukierniczych, owoców kandyzowanych, słodyczy, gum do żucia, lukru, lodów, serków topionych. Dwutlenek tytanu w pastach do zębów także nie należy do rzadkości. Sprawia, że zęby nabierają bielszego koloru i usuwa przebarwienia. Dodatkowo, ze względu na właściwości bakteriobójcze, używa się go w wypełnieniach protetycznych i do sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Z dwutlenku tytanu korzysta się w produkcji tkanin, tuszów i farb drukarskich, papieru, porcelany, emalii, okładzin ściennych, wykładzin podłogowych, przewodów i kabli. W nowoczesnych technologiach stosowany jest do wytwarzania m.in. tanich ogniw słonecznych, wnętrz światłowodów, kondensatorów, fotoanod do fotorozkładu wody, powłok szkieł samoczyszczących i zapobiegających parowaniu, warstw do filtrów optycznych i interferencyjnych, filtrów antybakteryjnych, sensorów wilgoci. Używa się go także w produkcji cygar, gdyż nadaje popiołowi białą barwę.

Jak bezpieczne wybierać kosmetyki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy dwutlenek tytanu jest szkodliwy?

Zdania na temat szkodliwości dwutlenku tytanu są podzielone. W opublikowanych na łamach czasopisma naukowego Scientific Reports badaniach poinformowano o możliwym działaniu rakotwórczym dwutlenku tytanu. Biel tytanowa okazała się szkodliwa dla poddanych eksperymentowi szczurów. Gryzoniom dodawano dwutlenek tytanu do wody pitnej. Po 100 dniach okazało się, że mają aż o 40% większe ryzyko wystąpienia rozrostów przedrakowych w obrębie układu pokarmowego. Badania te stały się podwaliną do analizowania możliwego szkodliwego wpływu ditlenku tytanu na organizm człowieka. Niemniej, eksperci z EFSA donoszą, że aktualnie dostępne dane toksykologiczne nie wskazują na negatywne skutki stosowania bieli tytanowej na ludzi.

Naukowcy z University of Texas w Austin zaobserwowali, że dwutlenek tytanu pochodzący z farmaceutyków, kosmetyków czy produktów spożywczych odkłada się w trzustkach, wywołując chroniczny stan zapalny tego narządu. Podkreślają, że może mieć to związek z rozwojem cukrzycy typu 2. Co gorsza, sądzą, że cieszący się dużą popularnością dwutlenek tytanu może stać się jednym z determinantów epidemii cukrzycy insulinoniezależnej. Wyniki tych badań opublikowano na łamach Chemical Research in Toxicology.

Bibliografia:

1. R. Hassa, J. Mrzigod, J. Nowakowski, Podręczny słownik chemiczny, Katowice 2004.

2. K. Kosmala, R. Szymańska, Nanocząstki tlenku TYTANU (IV). Otrzymywanie, właściwości i zastosowanie, „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych”, 2016, 65(2), s. 235–245.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
348
27
Polecamy
Kwas mlekowy na twarz.
Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
Kwas mlekowy na twarz. Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego Dzień Dobry TVN
Zastosowanie złota koloidalnego – w kosmetyce i medycynie alternatywnej
Zastosowanie złota koloidalnego – w kosmetyce i medycynie alternatywnej Dzień Dobry TVN
Co to jest i gdzie występuje formaldehyd?
Szkodliwe działanie formaldehydu
Co to jest i gdzie występuje formaldehyd? Szkodliwe działanie formaldehydu TVN zdrowie
Zastosowanie i właściwości gliceryny (glicerolu)
Zastosowanie i właściwości gliceryny (glicerolu) TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty