Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drętwienie twarzy (lewej lub prawej strony) – przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Drętwienie twarzy (lewej lub prawej strony) – przyczyny

NAN

Fot: thodonal / fotolia.com

Drętwienie twarzy, a także mrowienie bądź kłucie to odczucia, które nazywa się parastezjami. Drętwienie po lewej lub prawej stronie twarzy może być spowodowane m.in. aurą migreny, urazem lub objawem padaczki. Gdy ma charakter zmienny i występuje w różnych częściach twarzy, nie musi wskazywać na stan chorobowy. 

Drętwienie twarzy to drażniąca dolegliwość występująca o różnych porach dnia i nocy, a także w różnych jej częściach – po prawej stronie, lewej bądź np. na czole. Uczucie drętwienia twarzy często określane jest przez osoby, które go doświadczają także jako mrowienie twarzy, kłucie, pulsowanie, ból bądź przechodzenie impulsów. Warto podkreślić, że przyczyn drętwienia twarzy bądź jej części może być wiele, dlatego bardzo ważne w podjęciu diagnozy jest wskazanie również objawów towarzyszących.

Co może oznaczać drętwienie twarzy? – przyczyny

Drętwienie twarzy może być związane z nieodpowiednim stężeniem makroelementów i mikroelementów w organizmie. Gdy poziom magnezu, potasu i wapnia jest za niski, może drętwieć nie tylko twarz, ale także inne części ciała. Nieodpowiednia podaż tych pierwiastków może wynikać z nieprawidłowych nawyków żywieniowych, stresu bądź zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Warto również podkreślić, że niedobory mogą być wynikiem stosowania niektórych leków (leki moczopędne, przeczyszczające bądź odchudzające), a także niektórych stanów chorobowych, które powodują złe wchłanianie tych pierwiastków, np. choroby przytarczyc. Inną przyczyną drętwienia twarzy (lewej lub prawej strony) może być migrena z aurą. Drętwienie twarzy, w tym języka, warg, a także zaburzenia mowy i połykania mogą być objawem towarzyszącej silnemu bólowi głowy aury. 

Zobacz także: Drętwienie palców: przyczyny i leczenie

Kolejną przyczyną, która może wywołać uczucie drętwienia jest zapalenie lub ucisk nerwu trójdzielnego twarzy. To właśnie on odpowiada za odbieranie bodźców czuciowych m.in. dotyk i ból. Dodatkowo, drętwienie twarzy to także objaw wskazujący na padaczkę. Może objawiać się uczuciem drętwienia w obrębie twarzy (drżenie mięśni, mrowienie, drganie kącika ust), a także całego ciała. Inną przyczyną tych dolegliwości może być stwardnienie rozsiane. Uczucie drętwienia będzie pojawiało się wtedy z jednej strony – z prawej lub lewej. Jest to pierwszy z objawów SM, który nierzadko jest bagatelizowany. Inną przyczyną drętwienia twarzy może być borelioza. W chorobie tej dochodzi do objawów neurologicznych, które powodują zapalenie nerwów, a w konsekwencji różnego typu parestezje. 

Drętwienie twarzy a nerwica

Nerwica i inne zaburzenia na tle nerwowym mogą powodować także objawy somatyczne. Należą do nich m.in.: szybkie tętno, problemy gastryczne, ucisk w gardle, wysokie ciśnienie itp. Można zaliczyć do nich także bóle pleców, napięcie mięśniowe i parestezje, w tym drętwienie twarzy. Wszystkie te objawy mogą występować także pod wpływem lęku, niepokoju i podczas ataków paniki. Warto pamiętać, że powyższe objawy mogą pojawiać się także u zdrowych osób, u których badania nie wykazują żadnych stanów chorobowych. Aby przywrócić równowagę w organizmie, warto wtedy skorzystać z metod relaksacyjnych, ćwiczeń oddechowych i medytacji.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Drętwienie, ból głowy i inne objawy towarzyszące

Drętwienie twarzy bardzo często występuje z objawami towarzyszącymi, które zależnie od przyczyny mogą mieć różną formę. Np. drętwienie twarzy pojawiające się w wyniku stwardnienia rozsianego może występować także z niedowładami, zawrotami głowy, ogólnym osłabieniem, problemami ze wzrokiem oraz zaburzeniami emocjonalnymi. Przy migrenie z aurą mogą pojawiać się także nudności, wymioty, światłowstręt, brak apetytu. Natomiast przy padaczce można spodziewać się także towarzyszącym drętwieniu twarzy omdleń, wymiotów oraz szczękościsku. Właśnie ze względu na skonkretyzowanie objawów towarzyszących, specjalista może łatwiej postawić diagnozę dotyczącą drętwienia twarzy (lewej lub prawej strony).

Diagnostyka

Jeśli drętwienie twarzy jest objawem regularnym i nawracającym, warto udać się do specjalisty. Na początku wizyty lekarz przeprowadzi wywiad kliniczny. Oprócz opisu przebiegu drętwienia należy również opisać objawy towarzyszące, przebyte choroby i zabiegi, obecne choroby, a także zażywane leki. Następnie zostanie przeprowadzone badanie neurologiczne. Jeśli na tym etapie specjalista nie będzie w stanie postawić diagnozy, zostaną zlecone badania dodatkowe, do których zalicza się badania laboratoryjne (badanie krwi pod kątem stężenia magnezu, potasu i wapnia) oraz diagnostykę obrazową (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa itp.).

Leczenie drętwienia twarzy (lewej i prawej strony)

Leczenie drętwienia podejmowane jest w przypadku regularnych i nawracających objawów. Zależne jest od postawionej diagnozy, a co za tym idzie przyczyny drętwienia. Jeśli po wykonaniu badań, przyczyna nie jest znana, specjaliści często zalecają zmianę nawyków żywieniowych opartych na produktach będących źródłem makroelementów, witamin, a także właściwe nawodnienie i regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną.

Zobacz film: Dlaczego łykamy tyle tabletek przeciwbólowych? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
509
73
Polecamy
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
O czym świadczy mrowienie twarzy?
O czym świadczy mrowienie twarzy? TVN zdrowie
Drętwienie języka - przyczyny zdrętwiałego języka
Drętwienie języka - przyczyny zdrętwiałego języka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty