Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?
menu
Polub nas na Facebooku

Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

cztery dłonie uniesione wysoko przybijają piątkę

Fot. marchmeena29 / Getty Images

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Drętwienie lewej dłoni to objaw, który pojawić się może w przebiegu wielu chorób, w tym kardiologicznych, jak i neurologicznych. Za jego powstanie odpowiadać mogą zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa, cukrzyca, nerwica, niedobory witamin z grupy B. Dodatkowo drętwienie palców lewej dłoni pojawia się u osób przebywających długo w siedzącej pozycji, jak pracownicy biurowi czy informatycy i jest źródłem sporego dyskomfortu.

Drętwienie lewej dłoni – przyczyny kardiologiczne

Przyczyny drętwienia lewej dłoni mogą być rozmaite. Jedną z nich może być zawał mięśnia sercowego spowodowany niedokrwieniem w wyniku zamknięcia tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. Wówczas drętwieniu lewej dłoni i ręki towarzyszą dodatkowo m.in.: dolegliwości bólowe okolicy zamostkowej, osłabienie, duszność, przyspieszenie czynności serca, zawroty głowy, zimne poty, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, nierzadko utrata przytomności.

Uczucie drętwienia kończyny górnej może towarzyszyć chorobom obwodowych naczyń krwionośnych, w przebiegu których dochodzi do zwężenia światła naczynia krwionośnego. Konsekwencją tego stanu jest organiczny dopływ krwi do danej części ciała, co wywołuje uczucie mrowienia i drętwienia.

Nerwica i cukrzyca jako przyczyny drętwienia lewej dłoni

Drętwienie lewej ręki nierzadko dokucza osobom spędzającym wiele czasu w pozycji siedzącej, co nie sprzyja odpowiedniemu unerwieniu i/lub ukrwieniu kończyn górnych. Drętwienie lewej dłoni i ręki stanowić może jeden z objawów nerwicy, na którą narażone są zwłaszcza osoby prowadzące szybki i stresujący tryb życia, doświadczające silnego napięcia, uczucia niepokoju.

Drętwienie kończyn górnych pojawić się może w polineuropatii cukrzycowej, która jest najczęstszym z odległych powikłań cukrzycowych. To zespół objawów wywołanych uszkodzeniem nerwów czuciowych i ruchowych. Dodatkowymi dolegliwościami w przebiegu polineuropatii mogą być m.in.: parestezje stóp, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia, osłabienie odruchów ścięgnistych, nadwrażliwość bólowa.

Drętwienie palców lewej dłoni - zespół cieśni nadgarstka

Drętwienie palców lewej dłoni to objaw typowy także dla zespołu cieśni nadgarstka, który powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego przez kanał nadgarstka. Stan ten spowodowany jest obrzękiem zapalnym nerwu i otaczających go tkanek, zacieśnieniem przestrzeni kanału nadgarstka na skutek zmian zwyrodnieniowych lub pourazowych. Najczęściej zaburzenia czucia dotyczą kciuka, palca środkowego i wskazującego, połowy palca serdecznego. U chorych zauważa się znaczne osłabienie chwytu, ograniczenie ruchów, wypadanie przedmiotów z dłoni. Dolegliwości bólowe mogą promieniować od nadgarstka, do przedramienia, a nawet łokcia.

Sprawdź w jaki sposób możemy poprawić wygląd skóry dłoni: 

Zobacz film: Jak poprawić wygląd skóry dłoni. Źródło: Klinika urody

Neurologiczne przyczyny drętwienia lewej dłoni

Uczucie drętwienia kończyn górnych spowodowane może być zaburzonym przewodnictwem nerwowym. Wśród chorób neurologicznych, w których przebiegu pojawić się może ten objaw, wymienia się zwłaszcza stwardnienie rozsiane. Drętwienie kończyn górnych to początkowy objaw demielinizacji, czyli patologicznego procesu rozpadu osłonek mielinowych układu nerwowego. W przebiegu stwardnienia rozsianego oprócz zaburzeń czucia pojawić się może wiele innych objawów, a zwłaszcza osłabienie siły mięśniowej, trudności w poruszaniu się, zaburzenia koordynacji ruchowej, kurcze mięśniowe, problemy z mową i połykaniem.

Zaburzenie czucia w lewej kończynie górnej może być wywołane przez udar mózgu. Stan ten jest konsekwencją zaburzonego krążenia mózgowego, które prowadzi do niedotlenienia tkanki nerwowej. Drętwienie lewej dłoni może być konsekwencją uszkodzonego przewodnictwa nerwowego, które powstało w wyniku działania bardzo silnych bodźców termicznych, czyli odmrożenie lub oparzenie, ale i działaniem substancji toksycznych, jak ołów.

Kolejną chorobą neurologiczną, w przebiegu której dochodzi do drętwienia rąk, jest padaczka, określana w nomenklaturze medycznej także jako epilepsja. Zaburzenia czucia są typowe dla napadu ogniskowego, w którym nie dochodzi do zaburzeń świadomości.

Drętwienie lewej ręki może być też spowodowane zespołem Guillaina-Barrégo. W przebiegu tego schorzenia obwodowego układu nerwowego pojawić się mogą także zaburzenia rytmu serca i wydzielania potu, wahania ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność oddechowa, bóle korzeniowe, parestezje i bóle stóp. Choroba powstaje na skutek mechanizmów autoimmunologicznych.

Drętwienie lewej dłoni u kobiet w ciąży

Drętwienie dłoni pojawia się dość często u kobiet w ciąży. W tym przypadku bywa konsekwencją nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie. Obrzęk powstały w okolicy nadgarstka podrażnia nerwy torebki stawowej, co powoduje zaburzenia, takie jak drętwienie i mrowienie.

Drętwienie lewej dłoni a zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa

Za drętwienie lewej dłoni podczas snu odpowiadać mogą zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa w postaci przepukliny czy dyskopatii. Mianem przepukliny kręgosłupowej określa się uwypuklenie fragmentu krążka poza okolicę kręgu. Z kolei dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego, która charakteryzuje się powstawaniem zmian zwyrodnieniowych na kręgach powodujących podrażnienie nerwów wychodzących z rdzenia kręgowego i innych pobliskich struktur. W obu przypadkach w obrębie unerwienia przez uciśnięte nerwy rdzeniowe dochodzi do zaburzenia czucia powierzchniowego (mrowienia i drętwienia) i osłabienia siły mięśniowej.

Czy niedobory witaminowe powodują drętwienie lewej dłoni?

Uczucie drętwienia prawej bądź lewej dłoni i palców związane może być z niedoborem (ubogo wartościowa dieta) albo zaburzonym wchłanianiem pierwiastków, a zwłaszcza magnezu i potasu i/lub witamin, w tym przede wszystkim z grupy B.

Bibliografia:

1. Kozubski W., Liberski P.P., Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa, PZWL, 2006.

2. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2017, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
58
6
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Ból lewej ręki – najczęstsze przyczyny i objawy
Ból lewej ręki – najczęstsze przyczyny i objawy TVN zdrowie
Drętwienie palców:
przyczyny i leczenie
Drętwienie palców: przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty