Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drenaż ułożeniowy oskrzeli u dzieci – jak go wykonać?
menu
Polub nas na Facebooku

Drenaż ułożeniowy oskrzeli u dzieci – jak go wykonać?

SDI Productions/getty images

Drenaż ułożeniowy oskrzeli stosuje się m.in. u dzieci chorujących na mukowiscydozę lub zespół Kartagenera. Dzięki tej szczególnej technice rehabilitacji możliwe jest odkrztuszenie przez dziecko zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Drenaż ułożeniowy pomaga również w walce z powikłaniami po ciężkim zakażeniu dróg oddechowych.

Drenaż ułożeniowy to jedna z ważniejszych technik rehabilitacyjnych pacjentów cierpiących na mukowiscydozę. Wykorzystuje się go jednak także do leczenia innych powikłań po zakażeniach dróg oddechowych, kiedy problem stanowi pozbycie się nagromadzonej w oskrzelach wydzieliny.

Na czym polega drenaż ułożeniowy?

Drenaż ułożeniowy jest jednym z rodzajów fizjoterapii oddechowej. Przede wszystkim pozwala na usunięcie nagromadzonej w oskrzelach wydzieliny, która utrudnia dziecku oddychanie i normalne funkcjonowanie. Stosować go można zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci.

Drenaż ułożeniowy polega na umiejętnym wykorzystaniu siły grawitacyjnej. Dzięki temu możliwe jest usunięcie wydzieliny z tzw. drzewa oskrzelowego. Tym samym układ oddechowy zostaje uwolniony od nacisku wydzieliny, spada ewentualne nadciśnienie płucne, zmniejsza się obrzęk opłucnej.

Jak wykonać drenaż ułożeniowy?

Drenaż ułożeniowy polega na uniesieniu dziecka pod kątem około 20° w stosunku do podłoża, na którym ono leży. Łączy się go z głębokim oddychaniem, opukiwaniem. Wykorzystuje się także drenaż wibracyjny. Wszystko po to, aby doprowadzić do poruszenia się i przesunięcia wydzieliny, wystąpienia kaszlu, który skutkował będzie oczyszczaniem dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Drenaż ułożeniowy u małych dzieci wykonuje się do 30 minut, u dorosłych pacjentów czas ten można wydłużyć do 45–60 minut.

Drenaż ułożeniowy – pozycja dziecka

Drenaż ułożeniowy wykonuje się w pozycji Trendelenburga. Polega ona na ułożeniu osoby pod kątem 15–30° w stosunku do głowy. Pacjent powinien leżeć na równym i płaskim podłożu. Wcześniej w medycynie panowało przekonanie, że pozycja ta pomaga centralizować krążenie i uznawano ją za przeciwwstrząsową. O ile te założenia były błędne, o tyle pozycja okazała się przydatna w fizjoterapii organów umieszczonych w górnej części ciała, w tym do drenażu ułożeniowego. Obecnie stosuje się ją również podczas badań, operacji i innych działań medycznych w obszarze górnej części ciała. Pozycja Trendelenburga umożliwia pełny wgląd w górną część przewodu pokarmowego. Stosuje się ją w operacjach kardiochirurgicznych, podczas umiejscowienia centralnego wkłucia, a także przy zabiegach stomatologicznych.

Ponadto należy pamiętać, że pacjentów ułożonych w pozycji Trendelenburga absolutnie nie można pozostawiać bez opieki. Co ciekawe, pozycję odwrotnego Trendelenburga (głowa jest podniesiona o 15–30° w stosunku do stóp) stosuje się niekiedy do zwiększenia czynności oddechowej osób z nadwagą, ponieważ dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie ciśnienia śródczaszkowego. Podczas drenażu ułożeniowego nie zaleca się układać na brzuchu noworodków i niemowląt.

Drenaż ułożeniowy u dzieci z mukowiscydozą

Drenaż ułożeniowy wykonuje się przede wszystkim u osób, które borykają się z rozstrzeniem oskrzeli, czyli z trwałym rozszerzenia dróg oddechowych, które prowadzi do utraty elementów sprężystych. Rozstrzenia mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Nabyte najczęściej są powikłaniami po ciężkich zakażeniach dróg oddechowych, natomiast wrodzone to pochodna chorób uszkadzających oczyszczanie śluzowo-rzęskowe. Obok zespołu Kartagenera do najpoważniejszych tego typu chorób należy mukowiscydoza. Drenaż ułożeniowy jest natomiast pierwszą techniką, która jest wprowadzana do leczenia chorych na nią dzieci. Drenaż ułożeniowy płuc (właściwie oskrzeli) zaczyna się w momencie, gdy pada diagnoza choroby. Pierwszą jego wersją jest samo oklepywanie, natomiast w kolejnych krokach przechodzi się do drenażu właściwego.

Drenaż jest często określany jako fizjoterapia wstępna. Rozpoczyna się go już w okresie niemowlęcym. Dziecko układa się tak, aby oskrzele drenujące konkretny segment płuca znajdowało się prostopadle do podłoża. Siła ciężkości sprawia, że wydzielina spływa do oskrzela głównego. Następuje kaszel i wydzielina zostaje usunięta. Na każdą pozycję drenażu poświęca się od 2 do 10 minut. Wszystko zależy od tego, ile wydzieliny zalega w płucach. Przeciętnie wykonuje się 2 sesje w ciągu dnia, jednak w okresie infekcji liczba ta zdecydowanie się zwiększa. W trakcie drenażu stosuje się również ręczne lub mechaniczne oklepywanie dziecka. W ten sposób powoduje się nacisk klatki piersiowej z wibracją na wydechu, co umożliwia przesunięcie wydzieliny do głównych oskrzeli. Niestety, ponieważ drenaż ułożeniowy zawsze wymaga obecności drugiej osoby, a dzieci dość szybko nabywają potrzeby samodzielności i niezależności, to w okresie młodzieńczym część pacjentów zaprzestaje drenażu ułożeniowego, co przekłada się na pogorszenie stanu ich zdrowia.

Zobacz film: Oskrzela

źródło:x-news

Literatura:

1. Kazimiera Małolepsza, Fizjoterapia u dzieci chorych na mukowiscydozę, „Nowa Pediatria”, 5/2000.

2. Leczenie inhalacyjne i rehabilitacyjne układu oddechowego u dzieci i dorosłych, pod red. Jerzego Alkiewicza, Wrocław 1995.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
9
Polecamy
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Rozstrzenie oskrzeli - jakie są objawy, rokowanie i leczenie tego stanu?
Rozstrzenie oskrzeli - jakie są objawy, rokowanie i leczenie tego stanu? TVN zdrowie
Rehabilitacja po covidzie.
Pierwsze kroki w powrocie do zdrowia
Rehabilitacja po covidzie. Pierwsze kroki w powrocie do zdrowia Dzień Dobry TVN
Czym charakteryzuje się i jak leczyć przewlekłe zapalenie oskrzeli?
Czym charakteryzuje się i jak leczyć przewlekłe zapalenie oskrzeli? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty