Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dr Grzesiowski: Przestańmy traktować COVID-19 jak sensację, a zacznijmy, jak każdą inną chorobę zakaźną
menu
Polub nas na Facebooku

Dr Grzesiowski: Przestańmy traktować COVID-19 jak sensację, a zacznijmy, jak każdą inną chorobę zakaźną

Dr Paweł Grzesiowski

Fot: 36,6

Pandemia całkowicie zdominowała nasze życie. Mimo że każdego dnia media informują o nowych badaniach czy odkryciach, to dalej o koronawirusie SARS-CoV-2 wiemy niewiele. Mnożą się pytania o sens wykonywania testów, o szczepionkę czy zasadność noszenia maseczek ochronnych. Na część z nich - na specjalnym czacie - odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, immunolog, pediatra.

Mimo że chorych na COVID-19 ciągle przybywa, to ten przyrost utrzymuje się w Polsce na stałym poziomie. Stało się tak, ponieważ rząd bardzo wcześnie wprowadził obostrzenia i zakazy, które zahamowały rozprzestrzenianie się wirusa. I choć pandemia nie minęła, dzisiaj powoli wracamy do normalności, ale dalej musimy stosować pewien reżim.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Czy bieganie w maseczce to do dobry pomysł?

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Dotyczy to także tych osób, które wychodzą np. pobiegać. Czy aktywność fizyczna w maseczce to dobry pomysł?

Maska z bawełny nie powinna blokować oddychania, ale jeśli w trakcie biegani czy wysiłku zaczyna brakować nam tlenu możemy ją zdjąć. Takie wyjaśnienie można podać służbom, które mogą nas zatrzymać za brak maseczki - mówi dr Paweł Grzesiowski.

Skąd się wziął koronawirus SARS-CoV-2?

Wraz z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 zaczęły się pojawiać teorie, że wirus wcale nie jest naturalny i został zmodyfikowany przez naukowców. Zdaniem dr. Grzesiowskiego nie ma na to żadnych dowodów. Każda modyfikacja w genomie pozostawia ślad, a takich nie znaleziono w żadnej z przebadanych sekwencji wirusa. Jak podkreśla specjalista patogen nie zmutował i cały świat walczy z identycznym wirusem.

Które testy w kierunku COVID-19 są najbardziej wiarygodne?

Od pewnego czasu dostępne są testy serologiczne czy tzw. kasetkowe, które mają potwierdzić zakażenie koronawirusem. Niestety - w ocenie specjalisty - ich wyniki trudno uznać za wiarygodne.

Najbardziej wiarygodne są badania genetyczne. Testy kasetkowe czy serologiczne wprowadzają bardzo dużo zamieszania. Zdarza się, że dają wynik fałszywie dodatni lub ujemny. W sytuacji, kiedy wynik jest wątpliwy u pacjenta i tak trzeba wykonać test genetyczny - mówi specjalista.

Kiedy powstanie szczepionka na COVID-19?

Problem pandemii mogłaby rozwiązać szczepionka. Mimo że pracuje nad nią kilkadziesiąt różnych zespołów badaczy, to zanim powstanie i zostanie dopuszczona do użytku upłynie jeszcze dużo czasu.

Szczepionka musi być bardzo dobrze przetestowana, muszą być przeprowadzone bardzo dokładne badania. Nawet jeśli pojawi się za pół roku, to, co najmniej dwa lata będziemy czekali, aż zostanie dokładnie przebadana i przejdzie wszystkie testy. W tym przypadku nie może być mowy o przyspieszeniu jakiegoś etapu - mówi specjalista.

Czy to właściwy moment na luzowanie obostrzeń?

Mimo że pandemia nie minęła, to coraz więcej krajów decyduje się znosić obostrzenia. Z zakazów powoli rezygnuje też Polska. Czy to właściwy moment?

COVID-19 trzeba zacząć traktować, jak każdą inną chorobę zakaźną. Powinna przestać być sensacją, a chorobą, z którą trzeba walczyć. Zliczanie nowych przypadków nikogo już nie interesuje. Dzięki temu, że zostaliśmy w domu nie przeżyliśmy prawdziwej fali epidemicznej, ale kiedy zaczniemy wychodzić wirus znowu zacznie atakować. Dlatego, aby liczba zachorowań dalej utrzymywała się na równym poziomie każdy z nas, wychodząc z domu musi mieć świadomość, że wirus jest szczególnie groźny dla osób starszych i to o ich zdrowie musimy się wszyscy troszczyć i nie narażać ich na kontakt z wirusem. Takim myśleniem należy się kierować przy znoszeniu kolejnych obostrzeń - mówi dr Grzesiowski.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
7
Polecamy
Jak długo zarażają osoby z objawami COVID-19?
Naukowcy mają odpowiedź 
Jak długo zarażają osoby z objawami COVID-19? Naukowcy mają odpowiedź  Dzień Dobry TVN
Pół roku z koronawirusem.
Na jakie pytania wciąż nie znamy odpowiedzi?
Pół roku z koronawirusem. Na jakie pytania wciąż nie znamy odpowiedzi? Dzień Dobry TVN
Prof. Krzysztof Łabuzek:
Szczyt zgonów mamy już za sobą
Prof. Krzysztof Łabuzek: Szczyt zgonów mamy już za sobą TVN zdrowie
Koronawirus w Polsce.
W okolicach świąt Bożego Narodzenia liczba zakażeń wzrośnie
Koronawirus w Polsce. W okolicach świąt Bożego Narodzenia liczba zakażeń wzrośnie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty